Vytisknout tuto stránku

Pražské derby Evropské univerzitní hokejové ligy rozhodovalo prodloužení

pondělí, 13. listopad 2017 15:49

Diváci se na pražském zimním stadionu Hvězda dočkali v neděli 5. listopadu prvního letošního pražského derby týmů UK Praha a Engineers Prague. Do dalšího kola Evropské univerzitní hokejové ligy (EUHL) vstoupila reprezentace Českého vysokého učení technického velmi aktivně a vybudovala si slibný náskok, postupem času však nadvládu nad utkáním přebrala Univerzita Karlova a vyrovnala skóre. O vítězi nakonec rozhodlo až prodloužení, ve kterém se zadařilo UK.

cvut693

Do první třetiny vlétli hráči Engineers s velkým odhodláním oplatit týmu UK porážku z nedávné Hokejové bitvy. Aktivním pohybem a důraznou hrou zamkli hráče UK v obranném pásmu a vynutili si první vyloučení. V páté minutě se proto poroučel na trestnou lavici Petr Svoboda z UK. Přesilovku dokázalo ČVUT využít a přesnou střelou od modré se prosadil Marek Herna, 0:1. O dvě minuty později navýšil náskok klubu Jakub Kaprál, když zaspala obrana UK a Kaprál se ocitl před gólmanem Matějem Olivou zcela osamocený, 0:2. Zvyšující tlak hráčů Engineers přibrzdilo až nepříjemné zranění Marka Pulkraba z UK, který si jako památku na tento zápas odnesl sedm stehů v obličeji. Marek přesto statečně dohrál celé utkání.

UK mohla snížit náskok ČVUT po vyloučení Josefa Vostrackého, přesilovka ale vůbec neprobíhala podle jejích představ a nakonec, místo aby skórovala, sama inkasovala další gól. 0:3. Pak se ale situace začala obracet. Petr Svoboda z UK dokázal rychle odpovědět a snížil náskok ČVUT o jednu branku. Tento gól jako by vlil do žil hráčů UK čerstvou krev a najednou jich bylo plné kluziště. Dokonce i při vlastním oslabení hrozili před bránou Engineers, gólman ČVUT Aleš Příhoda si ale s nabuzenými protihráči poradil.

Elán z konce první třetiny si reprezentace UK přinesla i do druhé části hry. Naopak Engineers nezopakovali svůj skvělý výkon z úvodu zápasu a za druhou třetinu si připsali pouhé čtyři střelecké pokusy. Dominantní výkon hráčů UK vyústil ve vyrovnání skóre po brankách Petra Svobody ve dvacáté deváté minutě a Jakuba Březáka ve třicáté čtvrté minutě. O minutu později mohlo dovršit mužstvo v červenobílých dresech velký obrat, ale před vstřelením branky rozhodčí uviděl nedovolený zákrok Jana Valdera a gól neuznal. Do šatny týmy odcházely s vyrovnaným skóre 3:3.

Poslední třetinu se hrálo velmi opatrně a prověřovaly se hlavně kvality obránců. Obě mužstva si zahrála po dvou přesilových hrách, ale žádnou z nich nevyužila a vyložených akcí se fanoušci nedočkali. Utkání tedy po základní hrací době skončilo 3:3 a zápas se prodlužoval.

Prodloužení hrané ve formátu tři proti třem v poli je velmi nevyzpytatelné, celé utkání může rozhodnout chvilka nepozornosti. Takové situace málem využil Marek Pulkrab, když unikl obraně a sám najížděl na bránu ČVUT, velkou šanci však neproměnil. Na druhé straně zahrozil Adam Hyršl, brankář Matěj Oliva si s ním ale poradil. Při dalším protiútoku překvapil Ondřej Knobloch střelou z úhlu brankáře ČVUT Aleše Příhodu a těsně před koncem prodloužení rozhodl o tom, že Univerzita Karlova si připíše v EUHL další vítězství.

S novým akademickým rokem započal také pátý ročník Evropské univerzitní hokejové ligy (EUHL). Do tzv. východní divize ligy se zapsalo třináct vysokoškolských týmů z České republiky, Maďarska, Slovenska a Polska. Reprezentace UK vstupuje do pokračování EUHL z pozice obhájce titulů ze všech předchozích ročníků ligy. Letos však cesta za vítězstvím nebude tak jednoduchá, do soutěže se přihlásily nové velmi silné týmy především z tuzemských univerzit, uhájit si nálepku nepřemožitelnosti proto pro UK nebude tak snadné.

Smyslem celého projektu EUHL​ je nejen seznamovat vysokoškolské studenty napříč Evropou, ale především udržet u hokeje ty, kteří nemají ambice stát se profesionálními hráči.

Autor: Josef Vošahlík; red.