Vytisknout tuto stránku

Zpátky na led. Hokejisté UK slaví první vítězství v nové sezoně evropské ligy

středa, 25. říjen 2017 18:18

Tým UK Praha vstoupil v úterý 10. října již do pátého ročníku Evropské univerzitní hokejové ligy (EUHL). V prvním kole vyzval na domácím ledě Gladiators Trenčín. Gladiátoři byli v předchozích ročnících velmi silným soupeřem, především v play-off, přesto má vzájemnou bilanci vítězství lepší UK Praha. Hráči UK nastupovali s několika nováčky a jasným cílem novou sezonu zahájit vítězstvím.

hokej693

Sportovci UK hned od začátku hry vyvíjeli na soupeře velký tlak. Dokázali to zužitkovat již ve třetí minutě, když se Aleš Hyršl uvolnil kličkou mezi dvěma hráči, posunul puk mezi kruhy na osamoceného Libora Bartoše a ten propálil vše, co mu stálo v cestě ke skóre 1:0. Necelou minutu nato dostal Štěpán Veselý křižným pasem Lukáše Kukačku před odkrytou bránu a ten se nemýlil (2:0).

Domácí hráči se museli držet na pozoru zvláště před Adamem Haščičem, který na sebe upozornil v osmé minutě, kdy využil svých rychlých nohou, přebruslil bránícího Lukáše Pastiera a ocitl se před brankářem Zbyňkem Kardou, na toho však nevyzrál. Jan Valder dokázal pod tlakem v rohu přihrát volnému Tobiáši Slavíčkovi, který vypálil na gólmana hostí, puk ještě stihl tečovat Petr Novák, 3:0 pro UK.

V devatenácté minutě se prosadilo mladé trio UK ve složení David Matějka, Marek Pulkrab, Viktor Nestrašil, kteří se probojovali až před osamoceného gólmana a Nestrašil nekompromisně zavěsil za jeho záda, 4:0. V poslední minutě se tým Gladiátorů dopustil chyby, kterou tentokrát potrestal rozhodčí za příliš mnoho hráčů na ledě.

Zkraje druhé třetiny mělo Ukáčko k dispozici dvouminutovou přesilovou hru, během níž několikrát dobře vystřelilo na Ondreje Trandžíka, ten však vše pokryl. Jako by se tým Ukáčka spokojil se čtyřbrankovým vedením nad soupeřem a přestal se tlačit do brány. Pokusil se to změnit až Nestrašil, avšak bez úspěchu. Mužem druhé třetiny se stal gladiátor v trenčínské brance, který si připsal 23 úspěšných zákroků, aniž by inkasoval.

Ve třetí třetině dostal příležitost v domácí brance nováček Jan Hamalčík. Gladiátoři nechtěli Ukáčku zápas odevzdat zadarmo a nastoupili s velkým odhodláním. Hned na začátku třetiny si vynutili vyloučení Daniela Černého a o pár chvil později poslal Viktor Nestrašil svůj tým do oslabení tři proti pěti po lehkovážném vyhození kotouče na tribunu. Ale i tuto přesilovku UK přečkala bez potrestání.

Z trestné lavice se Černý vrátil plný sil a od modré propálil gólmana hostů, 5:0. V čase 48:08 vymetl Valder z oleje roh Trandžíkovy branky a zvýšil na 6:0.

Hostující hráč Richard Matejka si pomohl nedovoleným zákrokem na Marka Pulkraba a za sekání si šel odsedět dvě minuty. Jakmile naskočil zpět na led, dostal dlouhý pas od Adama Haščiče a řítil se na gólmana Jana Hamalčíka, kterého prostřelil (6:1). Necelých sedm minut před koncem zápasu se po zmatku před domácí brankou nejrychleji zorientoval Patrik Varga a snížil náskok UK na 2:6.

Závěr utkání ještě okořenila malá šarvátka, na skóre se však už nic nezměnilo. UK Praha tak svůj první zápas v nové sezoně EUHL zvládla s přehledem.

S novým akademickým rokem započal také pátý ročník Evropské univerzitní hokejové ligy (EUHL). Do tzv. východní divize ligy se zapsalo třináct vysokoškolských týmů z České republiky, Maďarska, Slovenska a Polska. Reprezentace UK vstupuje do pokračování EUHL z pozice obhájce titulů ze všech předchozích ročníků ligy. Letos však cesta za vítězstvím nebude tak jednoduchá, do soutěže se přihlásily nové velmi silné týmy především z tuzemských univerzit, uhájit si nálepku nepřemožitelnosti proto pro UK nebude tak snadné.

Smyslem celého projektu EUHL​ je nejen seznamovat vysokoškolské studenty napříč Evropou, ale především udržet u hokeje ty, kteří nemají ambice stát se profesionálními hráči.

Autor: Michaela Příhonská, red.