Vytisknout tuto stránku

Na návštěvu filmového muzea v Praze zbývá posledních pár dní

středa, 7. březen 2018

Do 31. března máte poslední šanci navštívit netradiční interaktivní výstavu Na film! v Paláci Chicago na Národní třídě v Praze. Hravé instalace, které přibližují dějiny filmu, sklízí velký úspěch, díky kterému se výstava už dvakrát prodlužovala. Nadšení více než 20 000 návštěvníků všech generací je zárukou, že dostane i vás.

_tz_nafilm_brezen_2018_630_420

Muzeum plné zážitků, které baví děti i dospělé

Výstava Na film! nabízí návštěvníkům nevšední zážitek - všechny exponáty je totiž možné si vyzkoušet a zjistit, jak fungují. Navíc na poslední měsíc mezi interaktivní instalace přibyl nový přístroj: speciálně sestrojená promítačka na kliku, která nabízí naprosto unikátní příležitost si vyzkoušet, jak se dříve v kinech promítalo z 35mm filmových pásů. „Každý může zatočit klikou promítačky a na vlastní oči se přesvědčit, jak se ze série fotek z negativu stává na plátně film. Zároveň si tak vyzkouší být v kůži promítače, který v počátcích ovlivňoval tempo i délku všech promítaných filmů.“ říká Terezie Křížkovská, jedna z kurátorek výstavy.

Vedle nejstarších optických vynálezů a iluzí spojených s počátky filmu na výstavě potkáte také nejnovější technologie - virtuální realitu nebo hologram. Milovníci kin se mohou usadit do původních kino sedaček a zhlédnout jedinečné filmy české předválečné avantgardy i pozdějších mistrů animace. A každý si zde může natočit a odnést také svůj vlastní animovaný film.

_nafilm1_350_233Výstavu podpořila řada známých osobností

Výstavu navštívilo přes 20 000 lidí a v rámci programů pro školy dorazilo přes 300 skupin, kteří zde poznávají fascinující svět filmu. Projekt neunikl ani pozornosti známých osobností, které vznik filmového muzea, jehož je výstava součástí, podporují: do výroby samotných exponátů se zapojili například Bolek Polívka, Valerie Zawadská nebo Alexandr Hemala, jehož potká každý z návštěvníků v podobě hologramu. Animační stůl zde prověřila výtvarnice Ludmila Zemanová, vnučka režiséra a mistra filmového triku Karla Zemana. Výstava i projekt rodícího se filmového muzeum nadchly také dokumentaristku Helenu Třeštíkovou, která ji doporučila všem, kdo chtějí pochopit, jak vzniká film, i režiséry Jiřího Menzela, Jana Hřebejka nebo Zdeňka Svěráka. „Myslím, že je to skvělá myšlenka. Českému filmu už je víc jak sto let a je svůj, má svou osobitost - a zasloužil by si místo, kde by se o něm dalo načerpat více vědomostí. A tím by mělo být muzeum českého filmu,” řekl Zdeněk Svěrák, který je přesvědčený, že se mladému týmu podaří otevřít filmové muzeum se stálou expozicí. Na výstavě je možné kromě režisérů potkat i herce - dorazili Ondřej Sokol a Samuel Budiman, Marek Němec nebo Janek Rubeš, který ji doporučil jako jedno z míst, kam zajít za kulturou i na rande.

_nafilm2_350_233Filmové muzeum NaFilM napořád

Výstava v Paláci Chicago je druhou z postupně vznikajících částí filmového muzea NaFilM, prvního muzea svého druhu v České republice. Nápad, který před čtyřmi lety vzešel od studentů filmové vědy, obstál v obrovské konkurenci pražské kulturní nabídky a přesvědčil o své smysluplnosti, profesionalitě a odhodlání naplnit dlouhodobý cíl. A to nejen veřejnost a vzdělávací instituce, jejichž zájem vyvolalo prodloužení z plánovaných pěti měsíců na rok a čtvrt, ale také státní instituce, které projekt finančně podpořily: Ministerstvo kultury, Státní fond kinematografie nebo Magistrát hl. m. Prahy. Prostory probíhající výstavy v Paláci Chicago poskytla rodina Kolowrat-Krakovských, první z výstav proběhla v prostorech Musea Montanelli Prof. Dadji Altenburg-Kohl, která se za projekt vznikajícího filmového muzea postavila.

Otázkou zůstává, kam se projekt po 31. březnu přesune. Mladý tým se snaží najít dlouhodobé prostory, kde by mohl filmové muzeum NaFilM otevřít nastálo.

Autor: red.
Foto: NaFilM