Vytisknout tuto stránku

Dramatické hokejové utkání mezi UK Praha a 1928 KTH Krynica rozhodlo třetí dějství

čtvrtek, 23. listopad 2017 16:35

V dalším kole Evropské univerzitní hokejové ligy (EUHL) nastoupil tým UK Praha na domácím ledě ve Slaném 14. listopadu proti dobře známému soupeři z polské Krynice. Diváci se mohli těšit na velmi rychlý líbivý kombinační hokej, kterým se obě mužstva prezentují po celou dobu svého působení v EUHL. Utkání nakonec rozhodla ve třetí třetině neočekávaná situace v brance hostujícího týmu. Výběr UK Praha porazil polské soupeře 7:3 a prodloužil sérii svých vítězství v této sezoně na šest.

krynica693

Od začátku zápasu bylo jasné, že o množství šancí nebude nouze, když se už v první minutě objevil osamocený domácí Petr Novák před brankářem Vsevolodem Kondrašovem, zakončit ale nedokázal. Na druhé straně se do přečíslení dostal ostrostřelec Alexandr Alimov, ale situaci dva na jednoho nevyřešil správně. Neuplynulo ani šedesát vteřin a už se prosadil Petr Svoboda po přihrávce Krištofa Špičana, čímž poslal tým UK do vedení 1:0. Ve třinácté minutě se poprvé vylučovalo, za krosček si šel dvě minuty odsedět hostující Jurij Alferov. UK zvýšila náskok ale až v šestnácté minutě, kdy síť za brankářem Krynice rozvlnil důrazný nováček Petr Malý. Největší polskou hrozbou byl Alexandr Alimov, své střelecké schopnosti ukázal v závěru první třetiny – z ostrého úhlu prostřelil brankáře UK Matěje Olivu, 2:1.

Jak tým KTH Krynice zakončil první třetinu, tak začal i další část hry. Valerij Polonin využil zmatku v rozehrávce domácích a našel mezi kruhy úplně volného Alimova, pro kterého je střelba z tohoto místa rutinní záležitostí, zkušeně tak vymetl růžek branky Matěje Olivy, 2:2. Srovnání dodalo hráčům Krynice sebevědomí a najednou to byli oni, kdo diktoval tempo hry. Domácí hráči se však rozhodli převzít taktovku do vlastních rukou a snažili se narušovat rozehrávky polského týmu. Jenže brankář Kondrašov byl bezchybný a šanci na vítězství svého týmu nechtěl pustit. Nechtěně ho zkrotil hráč UK Jan Valder, když se snažil dorazit vysoko vyražený puk a polského gólmana nešťastně zasáhl do masky. Valder za nebezpečnou hru vysokou holí obdržel trest. Při přesilové hře pak střelou zblízka Alferov otočil skóre ve prospěch svého týmu na 2:3. Tento stav vydržel do konce druhé třetiny i přes to, že hráči Univerzity Karlovy zasypali Kondrašova třiadvaceti střelami.

Do třetí třetiny naskočil domácí tým s plným nasazením. Po jednom ze závarů před polskou brankou se podařilo vyrovnat Michaelu Klingerovi na 3:3. Hned o minutu později dokonal obrat po střele kapitána Tobiáše Slavíčka dorážkou Jan Valder, 4:3. Ve čtyřicáté deváté minutě nastal zlomový moment tohoto utkání. Skvěle chytající brankář KTH Krynice Kondrašov byl nucen odstoupit z utkání z důvodu zranění, které utrpěl v průběhu druhé třetiny po kontaktu s vlastním spoluhráčem. Do jeho výstroje se oblékl útočník Valerij Polonin, který ihned zazářil deseti přesnými zákroky v řadě. Při každém z nich aplaudovali i hráči na polské střídačce. V padesáté páté minutě však odčaroval jeho kouzlo dvěma slepenými góly Martin Slánský. O tři minuty později uzavřel skóre na konečných 7:3 pro domácí akcí přes celé hřiště Petr Novák.

Jak viděl zápas autor hattricku Martin Slánský?

„Do dnešního utkání jsme nastoupili bez dvou opor týmu, protože se museli věnovat studijním povinnostem, pro vyučující není ani univerzitní zápas omluvou. Ačkoli se Prešov krčí ve spodní polovině tabulky EUHL, k utkání jsme přistoupili zodpovědně. Prešovské hráče známe již z minulého roku a víme, že v lize nejsou do počtu. Především na domácí půdě už předvedli, že hokej jim rozhodně není cizí. Pro dnešní utkání převzal roli hlavního trenéra Pavel Brendl, který nám namaloval noty v kabině. Nakonec z toho vyplynula dobrá muzika, a to hlavně v první třetině. Za stavu 4:0 jsme sice trochu polevili a hráči Prešova chtěli ještě zvrátit výsledek utkání na svou stranu, ale proti byla dvojice brankářů Oliva a Karda. Výsledek 9:0 hovoří za mnohé. Jsem rád za každého člena týmu od kapitána Slavíčka až po kustoda Zdendu. Utkání jsme měli víceméně celé pod kontrolou a nepřipustili žádný kolaps. Děkujeme všem, kdo nám drželi palce!“

Autor: Josef Vošahlík; red.