Vytisknout tuto stránku

V největší posluchárně jsou vyražené i dveře, sčítá škody děkan FSV

úterý, 30 duben 2013 15:50

Když v pondělí 29. dubna vybuchl v pražské Divadelní ulici plyn, tlaková vlna poničila i budovu Fakulty sociálních věd UK na Smetanově nábřeží (tzv. Hollar). „Budova je stále pod dozorem policie, dovnitř jsme mohli jen za jejího doprovodu. Opravy budou moci začít, až policie odejde. Kdy to bude, zatím nevíme,“ říká v rozhovoru pro univerzitní časopis iForum děkan FSV UK PhDr. Jakub Končelík, Ph. D.

zidle693

Jak to vypadá v budově Hollaru den po výbuchu?

Místo stále hlídá policie. Přístup do budovy je možný jen s policejním doprovodem. Dovnitř nás vpustili, jen abychom nafotili škody a vyzvedli osobní věci studentů a zaměstnanců. Jakékoliv opravy budovy jsou dosud nerealizovatelné, protože do ní zatím nemáme volný přístup.

Kdy si budou moci studenti a zaměstnanci vyzvednout svoje osobní věci, které v budově po včerejší nehodě zanechali?

Od rána jsme všechny osobní věci studentů i zaměstnanců inventarizovali a fotografovali. Během odpoledne si je budou moci lidé vyzvednout v Jinonicích. Se vším nám pomáhali studenti z iniciativy Oživme Hollar, z čehož mám obrovskou radost. Už včera nám také velmi pomohl pan rektor, když hned kontaktoval Studentskou unii UK kvůli zahraničním studentům, aby měli všechny potřebné informace i oni.

Jaký je stav zraněných?

Do nemocnice bylo se zraněními odvezeno šest osob. Podle poslední informace, kterou jsme dostali včera večer, byli všichni ještě večer propuštěni do domácího ošetřování.

Zabezpečovat okna a dveře v budově Hollar stále tedy není možné?

Objekt stále není přístupný. Již jsme si ale objednali bezpečnostní službu, která nastoupí k budově v momentě, kdy odejde policie. V tu chvíli také začneme zasklívat okna. Tyto dvě věci je třeba udělat jako první, aby do budovy nevnikl někdo nepovolaný a také abychom ochránili důležité dokumenty, které jsou teď rozházené po kancelářích.

Kdy policie uvolní prostor?

Zatím se to nedá odhadnout.

Statik prohlížel budovu hned v pondělí. Bude ji kontrolovat znovu?

K tomuto jsme zatím nezískali příliš mnoho informací. Objednali jsme si ale i vlastního statika. Do budovy však bude moci vstoupit také až poté, co policie odejde. Místo bude muset zkontrolovat samozřejmě i pojišťovna.

Na vyčíslování škod je tedy ještě brzy?

Ano, to je zatím naprosto předčasná otázka. Vše se odvine hlavně od toho, co řeknou statici.

Většina prostor, které jsou orientovány směrem do Divadelní ulice, kde plyn vybouchl, jsou učebny. Jaký je jejich stav?

Bylo obrovské štěstí, že dvě největší učebny byly v momentě výbuchu prázdné – to byla první věc, která mě napadla. Jinak by bylo zraněných daleko víc. Nejen že v učebnách jsou vysklená okna, vyražené jsou i vchodové dveře do místností. Vypadá to opravdu jako po výbuchu. Máme velké štěstí v neštěstí, že tam nikdo nebyl.

Objevily se informace, že je v budově velmi poškozená knihovna. Jak to v ní vypadá?

Knihovna to odnesla asi úplně nejvíc. Knihy jsou zaprášené. Popadaly skříně. Regály ani stoly ve studovně ale poničené nejsou. Kdy knihovna začne fungovat, se nedá přesně odhadnout. Půjčování knih by ale mohlo začít brzy. To, co bude zřejmě poškozené a bude chvíli trvat, než se obnoví, budou počítače a zprovoznění digitalizovaných služeb knihovny. Teprve až budeme moct zapnout elektřinu, zjistíme, jak fungují servery a která výpočetní technika v budově přečkala výbuch bez úhony. Až pak budeme moci posoudit, co dál.

Univerzitě Karlově vyjádřil podporu a nabídl pomoc primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Poštu pro FSV UK přijímá podatelna rektorátu Univerzity Karlovy. Musí být viditelně označená nápisem FSV UK.

E-mailová adresa k zasílání aktuálních dotazů pro studenty a zaměstnance: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Termín pro podání přihlášek do doktorského studia se posunuje na 14. května 2013 (přihlášku v SIS je však potřeba uzavřít k 30. dubnu), termín pro podání přihlášek do cizojazyčných programů je prodloužen na 3. května 2013.

Informace pro zaměstnance FSV UK

Schůzka zaměstnanců FSV UK k aktuální situaci v Hollaru a následným krokům proběhne v Opletalově 26 v místnosti č. 314 v pátek od 9.30 hod. Schůzka se primárně týká zaměstnanců děkanátu a IKSŽ s místem pracoviště v Hollaru.

Všechny aktuální informace sledujte na internetových stránkách Univerzity Karlovy nebo na stránkách Fakulty sociálních věd UK.

Autor: Helena Stinglová
Foto: red.