Vytisknout tuto stránku

Tým UK poslal soupeře k ledu. Vyhrál Hokejovou bitvu pražských univerzit

pondělí, 26. leden 2015 14:11

Fanoušci hokeje UK zažili zápas, na který se nezapomíná. V nervy drásajícím finále Hokejové bitvy výběr Univerzity Karlovy porazil soupeře z Českého vysokého učení technického 3:2 po samostatných nájezdech. Pražská Tipsport arena se proto krátce před půlnocí 30. října rozezněla slavnou skladbou kapely Queen We are the champions, kterou si společně zazpívali všichni příznivci UK s hokejovou reprezentací univerzity.

„Ukáčko, do toho, vyhrajeme,“ povzbuzoval reprezentaci prof. Tomáš Zima, rektor UK. A nespletl se, i když cesta za vítězstvím nebyla vůbec snadná. Finálový zápas byl velmi vyrovnaný. Zatímco UK disponovala skvělým útokem i kvalitní obranou, hlavní hvězdou ČVUT byl její gólman Jaroslav Brázdil. Při samostatných nájezdech ho však útočník UK Lukáš Rovný a pak kapitán Petr Hučko dokázali přelstít a dovedli UK za vytouženým titulem.

První třetina finálového utkání začala pro UK trochu smolně, když hned po prvních pár vteřinách zápasu faulovala a musela se v oslabené sestavě bránit útoku ČVUT. Technici ale této rychlé příležitosti nedokázali využít a díky kvalitnímu bránění UK se jim nepodařilo předvést nějakou nebezpečnější akci před bránou gólmana UK Matěje Olivy.

UK pak stabilně vyvíjela tlak na soupeře, a i když ani ona nevyužila přesilovky, krátce po jejím skončení skóroval Ondřej Krátký. ČVUT však rychle odpověděla a týmy do šaten odešly za stavu 1:1.

Začátek druhé třetiny byl trochu rozpačitý, hráči nepředvedli žádné extra zajímavé akce, až v polovině třetiny se fanouškům v červených barvách prudce rozbušilo srdce, když se hráči UK v rychlém brejku řítili na bránu ČVUT. Velkou příležitost ale nedokázali využít. Druhá polovina druhé části pak nabídla řadu bleskových útoků na obou stranách, ale přestože UK v posledních necelých dvou minutách třetiny při přesilovce pořádně ČVUT zatápěla, gól především kvůli výjimečně kvalitním zákrokům brankáře techniků nepadl.

Velkou šanci získat titul cítily obě soupeřící strany, proto týmy skočily do závěrečné třetiny s pořádným elánem. ČVUT toho také hned využila a změnila stav skóre na 2:1. To hráče UK v červeném ještě více rozpálilo a techniky zatlačili do úzkých. Klíčový moment celého utkání nastal čtyři minuty před jeho koncem, kdy sudí potrestali fauly ČVUT a výběr UK tak hrál nejdřív přesilovku pět na čtyři a pak dokonce pět na tři. Nejúspěšnější střelec UK celého turnaje Lukáš Rovný toho využil a vyrovnal. Na konci základní hrací doby svítil na výsledném panelu výsledek 2:2. O vítězi musely proto rozhodnout až samostatné nájezdy, ve kterých se více dařilo UK.

Tým spolu s celou UK se tak radoval ze zisku zlatého poháru primátora hlavního města Prahy, poukázky na 10 tisíc korun a dalších věcných cen.

Hokejisté UK se do finále museli probojovat přes výběr České zemědělské univerzity, na který hráči UK nemají z loňska dobré vzpomínky, protože je připravil o celkové vítězství. Tentokrát ale UK předvedla lepší výkon než loni a ČZU přestřílela 4:1. Stačila jí k tomu zkrácená hrací doba dvakrát patnáct minut.

Letošní ročník Hokejové bitvy si tak všichni fanoušci UK pořádně užili, kotel UK letos patřil mezi ty nejplnější a hlasitým pokřikováním, pískáním a tleskáním doprovodil celou bitvou hokejisty UK až na vrchol. „Vítězství určitě půjdeme oslavit, to je jasné,“ usmívala se trojice studentů 1. lékařské fakulty UK Lenka, Katka a Jirka, kteří patřili mezi několik stovek povzbuzujících oblečených v symbolické červené univerzitní barvě.

Výsledky Hokejové bitvy, která se uskutečnila 30. října v pražské Tipsport areně

1. místo Univerzita Karlova

2. místo České vysoké učení technické

3. místo Vysoká škola ekonomická

4. místo Česká zemědělská univerzita

První zápas dne: UK – ČZU 4:1 (hrací doba 2 x 15 minut)

Druhý zápas dne: VŠE – ČVUT 0:1 po samostatných nájezdech (hrací doba 2 x 15 minut)

Zápas o 3. místo: ČZU – VŠE 1:2 (hrací doba 1 x 15 minut)

Zápas o 1. místo: UK – ČVUT 3:2 po samostatných nájezdech (hrací doba 3 x 15 minut)

Autor: Helena Zdráhalová