Vyzkoušet si práci středověkých písařů a iluminátorů, poslechnout si přednášku olympijské vítězky a absolventky UK Evy Adamczykové, prohlédnout si Karolinum nebo si před letními prázdninami rozšířit znalosti o základní italské fráze. To všechno a mnoho dalšího zažilo na 1500 návštěvníků akce Den s UK, která se konala v Karolinu v sobotu 17. května.
Univerzita Karlova se připojila k akci Open House Praha, v rámci které se v Praze o víkendu otevřely veřejnosti různé budovy a prostory. Univerzita si v Karolinu připravila interaktivní program pro všechny věkové kategorie. Prostřednictvím něj se návštěvníci gotického Karolina přenesli do 14. století, do doby, kdy Karel IV. založil v Praze vysoké učení, a proměnil tak českou metropoli v centrum evropské vzdělanosti.
Návštěvníci si ve středověkém skriptoriu mohli vyzkoušet práci písařů a iluminátorů doby vlády Karla IV., luštit gotické písmo z autobiografie Karla IV. Vita Caroli nebo si vyzkoušet, jaké záludnosti v sobě skrývalo psaní husím brkem. Děti si mohli na památku odnést omalovánky inspirované středověkou knižní malbou.
Pro akčněji založené návštěvníky si Fakulta tělesné výchovy a sportu UK připravila akci Hýbeme se s Kájou, kdy si děti i dospělí mohli udělat praktický test několika jednoduchých pohybových dovedností nebo projít vzdělávací kvíz z oblasti zdravého životního stylu.
S mediky zase mohli zjistit, v jakém stavu jsou jejich cévy díky vyšetření prstovým pletysmografem, kdy se dá změřit prokrvení, tep a saturace kyslíkem.
Pro milovníky šifer a rébusů připravila program Pedagogická fakulta UK, kdy si prostřednictvím jejich luštění děti i dospělí mohli rozšířit znalosti o UK i o samotné fakultě. Mnoho dalších aktivit si přichystaly pro ty, kdo se v sobotu zatoulali do magických prostor historického Karolina, i další fakulty. Fanoušci Itálie se tak mohli dozvědět více o tom, co vázalo Karla IV. k této jihoevropské oblasti, a procvičit si základní italské fráze se studenty Filozofické fakulty UK. Děti mohly poznat Itálii prostřednictvím tematických omalovánek nebo skládáním obrázků z těstovin. Malí čarostřelci si zase mohli vyzkoušet střílení z kuše nebo se dozvědět něco o historické zbroji se znalci z Husitské teologické fakulty UK.
Právnická fakulta UK si připravila vědomostní kvíz, který jeho luštitele přenesl až do dob vlády Karla IV. a právních ustanovení jeho doby. Dozvědět se tak třeba mohli, jakým jazykem se psaly dobové právní dokumenty. Kdo hádal, že latinsky, mohl se radovat ze správné odpovědi.
Do luštění tohoto kvízu se pustila i Jiřina Černá z Prahy, která se do Karolina nevypravila sama. „Přijela jsem se svým dvanáctiletým vnukem. Vyrábí si tady za rohem erb, tak jsem zatím využila volné chvíle a zkouším si právnický kvíz. Je to pěkná akce,“ usmívala se Jiřina Černá s omluvou, že už ale musí chvátat za vnukem, aby si stihli projít co nejvíce dalších stanovišť rozmístěných po celém Karolinu.
Součástí programu byly i komentované prohlídky samotného Karolina, a to v češtině i v angličtině, a také přednášky významných osobností spjatých s UK – prorektorkou UK a někdejší místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou, olympijskou vítězkou ve snowboardcrossu a také absolventkou UK Evou Adamczykovou, judaistkou Lenou Arava-Novotnou a kunsthistorikem Janem Roytem. Přednášky byly simultánně tlumočeny do znakového jazyka.