Nemůžeme se zdravit a dotýkat, zkusme doma tvořit

pátek, 20 březen 2020 17:48

Rukama se teď nemůžeme dotýkat, zdravit se a objímat, ale můžeme tvořit. To je heslo soutěžní výtvarné přehlídky pro děti, seniory i ostatní dospělé na téma: Bože, kdo je člověk, že na něj pamatuješ? Vyhlásili ji společně Centrum excelence Univerzity Karlovy: Teologická antropologie v ekumenické perspektivě a badatelská skupina Teologie a současná kultura na ETF UK.

malovat2

„Přemýšlela jsem nad tím, jak najít nějaké drobné aktivity, které by mohly napomoci k normální laskavé lidské komunikaci v nenormální době. Přemýšlela jsem o lidech v karanténě, o rodičích, kteří jsou uzavřeni doma s dětmi, o seniorech v izolaci, ale také o výtvarnících - a napadlo mně pokusit se je nějak propojit, a dát jejich možné činnosti nějaký pozitivní a konkrétní směr a cíl. A když se naše centrum excelence zabývá teologickou antropologií, téma se nabídlo samo,“ řekla o vzniku celé myšlenky prof. Ivana Noble, PhD. z Evangelické teologické fakulty.

A proč zrovna výtvarná soutěž? „Výtvarná soutěž osloví širší spektrum lidí. Navíc lidem se někdy nepodaří chytit do slov to, co bezprostředně a intenzivně prožívají, ale mohou to zachytit jinak, třeba právě výtvarně. V minulosti jsme pořádali výstavy jako součást našich mezinárodních konferencí. Otevírali jsme je veřejnosti - a umožňovalo nám to sdílet tak s širším okruhem lidí teologická témata, která zkoumáme odborně. Jednu výstavu jsme dokonce pořádali ve spolupráci s Bulharským kulturním centrem, a pak putovala na cyrilometodějské oslavy na Velehrad,“ pochlubila se Noble.

_malooovat_500_499

Fotografii svého výtvarného díla (kresby, obrazu, koláže, grafiky, sochy, loutky, komiksu, ručně dělané knihy, výtvarně ztvárněné hry, pletené nebo vyšívané roušky … zkrátka čehokoliv rukodělného) můžete posílat do 30. dubna 2020 na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Uveďte: Název, techniku, jméno a věk autora, a pokud chcete, nějaký vzkaz pro ostatní. Můžete popsat, proč jste tvořili, jak jste tvořili, jak jste se cítili, či co Vám to přineslo. Jinými slovy: otisknout svou ruku a něco ze svého srdce do takového „vzkazovníku“ a „povzbuzovníku“ pro druhé.

ETF by zároveň ráda nabídla první odbornou teologickou reflexi nové situace a zapojila do ní studenty i učitele. „Spojili jsme se s mezinárodní teologickou skupinou Sv. Jana Zlatoústého a ve spolupráci s ní jsme vyhlásili také soutěž o nejlepší eseje na téma, jak věřící mohou přistupovat k novým výzvám, které přináší pandemie koronaviru. V souvislosti s touto soutěží jsme otevřeli nový distanční předmět pro české i zahraniční studenty a připravili možnost přetvořit nejlepší eseje na odborné články (česky i anglicky) ve dvou speciálních číslech našich fakultních časopisů. Zapojit se může kdokoliv. Všechny informace jsou na webu naší fakulty,“ dodala na závěr prof. Noble.

Každý autor, pokud si to vyžádá, může navíc získat pro své studium 1 kredit (ECTS) - k tomu je potřeba se prostřednictvím studijního oddělení zapsat do předmětu RET4069 “Faithful response to coronavirus” - zde je kontakt na studijní oddělení ETF UK. Práce v rozsahu 1000 - 5000 slov je možné vypracovávat v angličtině, češtině nebo slovenštině a zasílat na adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., uzávěrka pro zaslání je 15. května 2020.

 

Autor:
Foto: Shutterstock, ETF

Sdílejte článek: