Konec starých časů. Menza a koleje na Albertově minulostí

Foto: Encyklopedie Prahy 2, Ondřej Juha, Marcela Uhlíková
úterý, 16. duben 2024 11:26

Právě před týdnem, dne 9. dubna 2024 započala demolice budovy na adrese Albertov 7/3a. K nostalgickým vzpomínkám napříč stoleté historii objektu menzy a koleje Albertov – kdysi luxusního stavení uprostřed univerzitního kampusu – se za pár let přidají i ty na poslední vydaný oběd.

Hokejový titul je opět Karlovky! Plzni nedala šanci

Autor:
Foto: Radek Kašek, UK Kings Prague
pondělí, 8. duben 2024 21:00

Univerzitními mistry v ledním hokeji pro rok 2024 jsou hráči týmu UK Kings Prague, když ve finále soutěže porazili Akademiky Plzeň 3:0 na zápasy. Rozhodující třetí vítězství 7:4 vybojovali v pondělí večer v Plzni a pohár Jana Palacha pro hokejové mistry získala Univerzita Karlova podruhé v historii.

Bohumír Janský: Vodu bychom měli chránit ústavou

Foto: Hynek Glos, Shutterstock, Marcela Uhlíková
pátek, 22. březen 2024 07:36

Přes dvě miliardy lidí v 80 státech světa trpí chronickým nedostatkem vody a asi 1,2 miliardy obyvatel planety ani nemá přístup k pitné vodě. Vyhlášením Světového dne vody se OSN rozhodla upozornit na její kritický nedostatek, nezbytnou ochranu a šetření.

Obrazem: Olympijská atmosféra s FTVS a Francouzským institutem

Autor:
Foto: Adéla Veselá, FTVS
pátek, 15. březen 2024 09:29

Čtyři měsíce zbývají do začátku olympijských a paralympijských her v Paříži a Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy společně s Francouzským institutem v Praze nabídla možnost objevovat olympijské a paralympijské sporty už nyní.

Inspirativní ženy na Karlovce: Mějme se rády a sportujme

Foto: Jan Kolský
pátek, 8. březen 2024 21:31

Jaké jsou ženy ve vrcholných pozicích? Jak se chovají a přemýšlí, jakými lidmi se obklopují? A proč u toho mnohé i cvičí? Nejen proto, že letos pomyslnou štafetu akce k Mezinárodnímu dni žen převzala Fakulta tělesné výchovy a sportu UK. 

Doktor Klavír by oslavil stovku. UK si připomněla Šlitra

Foto: Ivan Englich, René Volfík, Helena Zdráhalová
pondělí, 19. únor 2024 08:12

Bylo mu teprve pětačtyřicet let, když zemřel. Přesto v autorské dvojici s Jiřím Suchým zanechali hluboký otisk v československé kultuře. Hudebnímu skladateli a výtvarníkovi Jiřímu Šlitrovi by bylo ve čtvrtek 15. února sto let. 

Kurz Praktická imunologie pomůže k porozumění těla

Foto: archiv Karla Drbala, Wikimedia Commons
středa, 24. leden 2024 13:02

Oprášit, získat či prohloubit znalosti o fungování imunitního systému je náplní kurzu Praktická imunologie na Přírodovědecké fakultě UK. Podmínka k účasti je jediná: uchazeč musí do 31. ledna 2024 podat přihlášku, přičemž kurzu se může zúčastnit naprosto kdokoliv.

Před FF UK roste pietní instalace z tisíců svíček

Foto: Vladimír Šigut
pondělí, 22. leden 2024 08:10

Sluneční svit symbolicky prozářil den, kdy se po měsíci vůbec poprvé od prosincové tragédie pootevřely dveře Filozofické fakulty UK. Šok a zármutek z hrůzy, která se zde odehrála, se studující i vyučující rozhodli zpracovat společně a pro akademickou obec tak typicky, tedy tvůrčím způsobem.

Fildo, objímáme tě a nenecháme v tom nikoho

Foto: Vladimír Šigut
čtvrtek, 4. leden 2024 19:05

Ve čtvrtek 4. ledna, čtrnáct dní od tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, se konal pietní průvod, symbolické objetí fakulty, a zapálení ohně na náměstí Jana Palacha. Tímto tichým setkáním několika tisíc lidí odstartoval Měsíc pro fakultu.

Vojenská nemocnice provedla inventuru úspěchů ve vědě

Foto: archiv ÚVN, Jan Bartoníček
neděle, 31. prosinec 2023 11:52

Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice je vysoce ceněným poskytovatelem zdravotnické péče. Bere se též za výjimečné akademické pracoviště, kde svou pedagogickou, vědeckou a publikační činnost rozvíjejí všechny tři pražské lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Vedení UK k tragédii na Filozofické fakultě

Foto: Vladimír Šigut
sobota, 23. prosinec 2023 09:10

Ve čtvrtek 21. prosince v odpoledních hodinách došlo na Univerzitě Karlově a její Filozofické fakultě ke zcela bezprecedentní situaci, kdy došlo nejen ke zraněním, ale i k obětem na životech. Vedení univerzity situaci společně s vedením FF UK ve spolupráci s bezpečnostními složkami řeší od prvních okamžiků, vznikl krizový štáb UK.

Knižní tipy NK: husitská revoluce, letectví, nebo animal turn

Autor:
Foto: Vladimír Šigut
středa, 13. prosinec 2023 10:25

Nakladatelství Karolinum představilo v předvánočním čase šest knih za účasti autorů či autorských kolektivů. Publikace nabízí například návrat do doby husitských revolucí, zkoumají formy násilí, připomínají historii Československých aerolinií, nebo objasní čtenářům výraz "animal turn".

Přírodověda vyslyšela magistry: pořádá kurz pro embryology

Foto: Petr Jan Juračka, Shutterstock
středa, 6. prosinec 2023 09:24

Přírodovědecká fakulta UK vyslyšela zájem svých magisterských absolventů a nabízí jim akreditovaný kvalifikační kurz Laboratorní techniky v asistované reprodukci určený pro budoucí embryology. Jeho druhý běh začíná 8. ledna 2024, přihlašování probíhá právě teď, a to až do 2. ledna.

Nový kampus na Lochotíně je Stavbou roku 2023

středa, 29. listopad 2023 07:28

Výstavbou kampusu na Lochotíně si Lékařská fakulta v Plzni UK po 77 letech splnila sen mnoha generací. Stavba zabodovala dokonce v soutěži Plzeňského kraje, a navíc jí od listopadu patří i křišťálová lahev za Stavbu roku 2023. 

Oslavy 17. listopadu: památku připomněli i zástupci UK

Foto: Vladimír Šigut, Michal Novotný
pátek, 17. listopad 2023 12:41

Mezinárodní den studenstva si v pátek 17. listopadu připomněli občané, studenti, a akademici po celé České republice. Mezi hlavní postavy oslav v Praze patřili tradičně i nejvyšší představitelé Univerzity Karlovy, kteří uctili boj studentů za svobodu v letech 1939 a 1989. 

Strana 1 z 76