Kniha o spojeném Německu. O lidech, politice i Rammsteinu

Foto: Kristýna Sluková, Shutterstock
čtvrtek, 01 prosinec 2022 23:10

Kolektiv autorů z FSV UK sestavil obsáhlou publikaci, která vážnějším zájemcům o naše západní sousedy důkladně ukazuje, jak a kam se Německo po roce 1990 ubírá. Potěší i tematické boxy o wurstech, islámu, fotbale, bundeswehru či berlínském technu. 

Pohyb ovlivňuje zdraví, podpora státu však chybí

Autor:
Foto: Jan Kolský
čtvrtek, 01 prosinec 2022 12:27

Pohyb má na zdravý vývoj člověka nezpochobnitelně pozitivní vliv a má dopad na jeho fyzickou i psychickou kondici do budoucna, přesto se pohybu v jakékoliv formě dnešní generace dětí vyhýbá. Může za to i laxní přístup rodičů, velký díl viny ovšem nese i stát. 

Na Karlovku? Stovky zájemců zajímalo, co k nám jít studovat

Autor: Martin Rychlík, redakce
Foto: Michal Novotný
sobota, 26 listopad 2022 20:15

Co si vybrat? Právo, mediální studia nebo geologii? Anebo snad medicínu či farmacii? Pro mladé uchazečky a uchazeče, kteří se rozhodují, jaké programy by je na Univerzitě Karlově zajímaly nejvíce (a jak se na ně dostat), byla určena sobotní akce na Právnické fakultě UK.

Děti omezují pohyb. Roste generace obézních asociálů?

Autor:
Foto: Shutterstock, SANEP
pátek, 25 listopad 2022 09:22

Sdružení sportovních svazů ČR si před pár měsíci nechalo vypracovat průzkum mezi rodiči o tom, kolik času věnují jejich děti pohybovým aktivitám. Výsledek byl alarmující. Pohyb bude i ústředním tématem konference Pohyb a zdraví, která se koná 30. listopadu v Karolinu.

Zástupci Univerzity Karlovy uctili události 17. listopadu

Foto: Vladimír Šigut, Hynek Glos
čtvrtek, 17 listopad 2022 14:10

Odkaz dvou slavných dnů československých dějin, 17. listopadu 1939 a 1989, si dnes připomínali i studenti, akademici a představitelé Univerzity Karlovy. „Scházíme se, abychom společně oslavili památku studentů a jejich statečný boj za svobodu,“ uvedla rektorka Milena Králíčková.

Prezidentka Čaputová: V pomoci Ukrajině nesmíme polevit

Foto: Michal Novotný
středa, 16 listopad 2022 18:30

„Univerzitu Karlovu považuji za jednu z nejlepších v širším regionu, snese srovnání i s těmi nejlepšími na světě,“ řekla v exkluzivním interview pro magazín Forum slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Rozhovor vznikl u příležitosti její diskuze se studenty UK. Co by u nás studovala?

Studentští delegáti z pětatřiceti zemí jednají v Praze

Foto: SK RVŠ
středa, 16 listopad 2022 08:42

O udržitelné, dostupné a kvalitní vysokoškolské vzdělávání usiluje Evropská studentská unie, která jedná v Praze. Výsledky jednání reprezentují názory studentů i na jednáních Evropské komise a Evropského parlamentu.

Obrazem: Další triumf Karlovky v Hokejové bitvě univerzit

Autor:
Foto: Vladimír Šigut
pátek, 11 listopad 2022 09:55

Hokejový výběr Univerzity Karlovy obhájil prvenství v Hokejové bitvě univerzit. Ve finále tentokrát přehrál zástupce z ČVUT a na ledě v Holešovicích slavil už devátý triumf v tradičním klání pražských univerzit. 

Noc fakulty přinesla i debaty o reformě doktorského studia

Foto: Vladimír Šigut
čtvrtek, 03 listopad 2022 19:15

Desítky přednášek a diskuzí napříč tématy – od MeToo, přes Green Deal, reformu doktorského studia až po válku na Ukrajině. Glosování autorů podcastu Vlevo dole nebo promítání filmu Až zařve lev. Pořádnou porci zážitků mají za sebou všichni, kdo dorazili na Právnickou fakultu UK, na její Noc fakulty.

Udržitelnost v nestabilním světě jako téma konference na UK

Foto: archiv UK
středa, 02 listopad 2022 07:05

Již brzy na Univerzitě Karlově proběhne mezinárodní konference Udržitelnost v nestabilním světě, na kterou se sjedou přední evropští odborníci z oblasti vědy, veřejného i politického života. Ústředními tématy bude mimo jiné biodiverzita jako základ udržitelného rozvoje i Zelená dohoda pro Evropu.

V Karolinu se spojily unijní univerzity s východními partnery

Foto: Hynek Glos
čtvrtek, 20 říjen 2022 12:47

Univerzita Karlova se ve spolupráci s ministerstvem zahraničí zapojila do vzniku iniciativy Eastern Partnership University Cluster (EPUC), v němž jsou jak univerzity z Evropské unie, tak z oblasti Východního partnerství. 

Zvoní naší civilizaci hrana? Film chce probudit společnost

Foto: Petr Horký, Petr Jan Juračka, Pavel Otevřel, Dušan Prouza, Václav Šilha
středa, 19 říjen 2022 07:46

Civilizace se rodí, rostou i upadají. Jaký osud čeká tu naší – první globální civilizaci? Své poznatky z dvaceti let cestování napříč měnícím se světem propojuje dokumentarista Petr Horký s výzkumem egyptologa Miroslava Bárty. Výsledkem je film Civilizace.

Od války na Ukrajině vzrostl počet záložáků. Jak fungují?

Autor:
Foto: Shutterstock
čtvrtek, 13 říjen 2022 08:23

Válečné běsnění Ruska na území Ukrajiny pokračuje už devátým měsícem a na konci září Vladimir Putin vyhlásil mobilizaci, kdy do bojů musejí všichni se zkušenostmi z armády. Jak fungují „záložáci“ v Česku, co musejí splňovat a kolik jich vlastně je? A kdo je cvičí?

Pohyb hřeje a spojuje. Na FTVS se běželo i pro Ukrajinu

Autor:
Foto: Martin Pinkas
úterý, 27 září 2022 18:06

Na atletickém ovále Fakulty tělesné výchovy a sportu UK se podruhé uskutečnil běžecký závod na podporu integrace handicapovaných a ukrajinských i dalších zahraničních studentů. Akce s názvem Hřeje mě pohyb byla součástí Evropského týdne sportu.

Letošní finalisté FameLab proškoleni. Kdo vyhraje?

Foto: Vladimír Šigut
středa, 14 září 2022 08:26

O víkendu proběhlo velké FameLab školení, kde finalisté a finalistky získali tipy a triky, jak ještě zlepšit své vystoupení či jak lépe komunikovat vědu. Finálový večer proběhne 30. září ve vzdělávacím centru Didaktikon v Kampusu Hybernská.

Strana 1 z 72