Letní univerziáda: basketbalová pohádka a medailisté z UK

Autor:
Foto: www.caus.cz
pondělí, 7. srpen 2023 15:20

Dvanáct medailí vezou čeští reprezentanti z letní univerziády. Zlatým kovem k tomu přispěla veslařka Anna Šantrůčková z FTVS UK, stříbrem atletka Eliška Martínková z FSV UK, a členem zlatého basketbalového týmu byl student Právnické fakulty UK Vojtěch Sýkora.

Asijská mise: UK rozvíjí své styky v Japonsku a Jižní Koreji

Foto: Petra Štanclová, Zdeněk Ledvina, Martin Rychlík, Jakub Sůva
pátek, 7. červenec 2023 00:11

Mnohá setkání a navázané spolupráce s japonskými univerzitami, prohlídky výzkumných pracovišť i operujícího robota či jednání ohledně e-sportu. Na vládní misi byli i zástupci Univerzity Karlovy: kancléřka Petra Štanclová a Zdeněk Ledvina z FTVS UK.

ENOHE: Lepší je včasnost a víc než jedna možnost řešení

Foto: Hynek Glos
středa, 21. červen 2023 08:27

Stovku ombudsmanek a ombudsmanů – zdaleka nejen z Evropy – hostila Univerzita Karlova v rámci 18. výroční konference ENOHE. Společně hledali cesty vedoucí ke zkulturnění akademického prostředí na vysokých školách.

Univerzita Karlova se blýskla i na sedmém Veletrhu vědy

Foto: Vladimír Šigut
pondělí, 12. červen 2023 07:03

Chemické a fyzikální pokusy, průnik do molekuly i vesmíru, roboti, virtuální realita, záchrana života, Země i světa, kvízy či debaty – takový je a byl i letošní Veletrh vědy.  A mezi více než stovkou vědeckých a vzdělávacích institucí byla Karlovka nepřehlédnutelná.

Obrazem: Univerzitní osmy vyhrály ženy UK, muži stříbrní

Autor:
Foto: Hynek Glos
pátek, 2. červen 2023 19:47

Třináctý ročník veslařského závodu Univerzitní osmy vyhrála v kategorii žen posádka Univerzity Karlovy, když v Praze na Vltavě předčila posádku České zemědělské univerzity. Mezi muži obsadila Karlovka druhé místo za vítězným týmem z ČZU.

Zrakově postižení předvedli na FTVS sportovní výkony

Foto: Adéla Veselá
sobota, 27. květen 2023 17:54

Čtyři dny plné sportu prožily slabozraké a nevidomé děti z celé ČR na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK v Praze, kde se setkaly při konání každoročních Sportovních her pro zrakově postiženou mládež. V celé řadě sportovních disciplín otestovaly svou sportovní zdatnost a vytrvalost.

V Didaktikonu proběhlo setkání partnerů Matfyzu

Foto: Vladimír Šigut
úterý, 23. květen 2023 15:32

V pondělí 22. května proběhlo setkání firemních partnerů Matematicko-fyzikální fakulty UK, kteří formálně spolupracují v rámci Partnerského programu MFF UK. Setkání se letos konalo ve vzdělávacím centru Didaktikon.

Univerzitní ligy: Florbalistky slaví titul, volejbal dvojí stříbro

Autor:
Foto: Vladimír Hodač, ČAUS
pátek, 19. květen 2023 07:33

Florbalistky Univerzity Karlovy obhájily titul v univerzitní lize, když ve finále turnaje porazily reprezentantky Ostravské univerzity. Úspěšná byla Karlovka i ve volejbale, kde mužské i ženské týmy skončily stříbrné, basketbalistky obsadily v lize třetí místo. 

FF UK trvale uctila profesorku-hrdinku Růženu Vackovou

Foto: Hynek Glos
pátek, 12. květen 2023 15:56

„Dobro není chabé proto, že je pomalé. Je pomalé proto, že nelze potírat zlo zlem.“ Citát profesorky Růženy Vackové, jež byla perzekvována nacisty i komunisty, od 11. května zdobí pamětní desku na budově FF UK, s níž byla klasická archeoložka spjata.

Sportovní den pro studenty i pedagogy, novinkou byl čtyřboj

Autor:
Foto: Vladimír Šigut
čtvrtek, 11. květen 2023 08:27

Nevšední možnost poměřit své pohybové dovednosti a poznat se při sportovním zápolení se studenty i pedagogy jiných fakult nabídl tradiční Rektorský sportovní den Univerzity Karlovy. Slunečné jarní počasí přímo vybízelo k tomu navštívit sportoviště UK v Praze, Hradci Králové a v Plzni, a přítomní toho využili na maximum. 

Když se propojí univerzity: Jak vidí UK budoucí architekti

Foto: Vladimír Šigut, Martin Pinkas
pondělí, 8. květen 2023 08:35

Studenti studentům. Takové heslo nejlépe vystihuje snahy několika fakult Univerzity Karlovy, které chtějí zvelebit vnitřní, respektive okolní prostory svých budov. Inspiraci k tomu hledají také na jiných vysokých školách, u studentů architektury, krajinářské architektury a designu.

Čtvrtstoletí Zeměpisné olympiády s rekordní účastí a psy

Foto: Ema Dvořáková
úterý, 2. květen 2023 12:15

Albertov se na dva dny proměnil v místo výhradně zaslíbené geografii. Na Přírodovědecké fakultě UK se totiž opět konalo celostátní kolo Zeměpisné olympiády. Do pětadvacátého ročníku se přihlásilo celkem 22 tisíc účastníků. A přišli i psi!

Dny firem na Matfyzu: U vás najdeme ty nejlepší lidi

Foto: Vladimír Šigut
pátek, 28. duben 2023 07:44

„Při výběru uchazečů jsme opravdu nároční. Nehledáme jenom jehlu v kupce sena, ale doslova očko té jehly. Loni jsme zde nabrali čtyři studenty, což je pro nás extrémně hodně,“ říká Martina Zátopková z Qminers, jedné z třiapadesáti společností na Dnech firem na Matfyzu.

Knihovna Jana Sokola se zaměří na současnou společnost

Foto: Vladimír Šigut
pátek, 21. duben 2023 08:22

Významného filozofa a zakladatele Fakulty humanitních studií UK, profesora Jana Sokola, si u příležitosti výročí jeho nedožitých narozenin připomněli na fakultě prostřednictvím debaty s Michaelem Žantovským a Janem Dobrovským.

Nové Dobrovolnické centrum na úvod vyzvalo k úklidu

Foto: Hynek Glos
středa, 19. duben 2023 09:35

Karlovka založila v březnu 2023 Dobrovolnické centrum Univerzity Karlovy. Hodlá v něm mimo jiné zúročit energii a zkušenosti studentů a zaměstnanců z období pandemie nebo při pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Pilotní akcí se 13. dubna stal úklid Parku Folimanka.

Strana 1 z 74