VědaFest podvanácté: Věda je všude a Karlovka jakbysmet

Foto: Hynek Glos
čtvrtek, 20. červen 2024 10:08

Zábavný vědecký festival pod širým nebem – VědaFest – opět po roce přilákal na pražský „Kulaťák“ nejen příznivce laboratorního dobrodružství. Ve středu 19. června – od 9 do 19 hodin – se konal již dvanáctý ročník akce, která nemá v celé České republice obdoby.

Spolupráce se studenty Matfyzu se firmám vyplácí

Foto: Michal Novotný
pátek, 31. květen 2024 10:47

Proběhlo každoroční setkání firemních partnerů Matematicko-fyzikální fakulty, kteří jsou zapojeni do Partnerského programu MFF UK. „Je to společenská událost a jeden ze způsobu poděkování firmám, že mají o spolupráci s Matfyzem zájem,“ říká vedoucí oddělení firemní spolupráce MFF UK a organizátorka Barbora Joudalová.

Bruselský diktát! Oblíbený podcast se natáčel v Karolinu

Foto: Hynek Glos
čtvrtek, 30. květen 2024 08:01

„Vy, jako Evropská komise, nám tady chcete zavést takové nehoráznosti, jako že ženy mají mít za stejnou práci stejnou odměnu jako muži nebo rovná práva pro LGBTQI?!,“ vtipkoval novinář Ondřej Houska s vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monikou Ladmanovou během natáčení podcastu Bruselský diktát v Karolinu.

Prorektor Vlach v Drahelčicích připomněl dávné spojení s univerzitou

Autor:
Foto: Zuzana Smékalová
úterý, 28. květen 2024 06:53

Zástupci obce Drahelčice v sobotu 25. května slavnostně poklepali základní kameny nové základní školy a přístavby mateřské školy. Mezi hosty byl i prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy Martin Vlach, Drahelčice byly totiž kdysi součástí majetku nejstarší české univerzity.

Výtvarná rekonstrukce pravěku. Jméno Burian otvíralo dveře

Foto: Jan Cága, Jaroslav Fišer, red.
pondělí, 20. květen 2024 14:07

Nejen legendární Zdeněk Burian, výtvarné rekonstrukci pravěku se u nás věnoval třeba i František Kupka. Za fascinující historií vývoje této svébytné disciplíny bere čtenáře své knihy Barbora Půtová z FF UK.

Hoď starosti za hlavu. Sportovní den rozhýbal univerzitu

Autor:
Foto: Jan Kolský
středa, 15. květen 2024 08:41

Rektorský sportovní den nabídl studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy nespočet možností se pořádně rozhýbat na řadě sportovištích v Praze, Hradci Králové a Plzni. V letošním roce akci pořádala Katedra tělesné výchovy Filozofické fakulty UK.

Největší geopolitické výzvy pro EU? Vedle Ruska také Čína

Foto: Michal Novotný
pátek, 10. květen 2024 07:08

Dvacet let už je Česká republika součástí Evropské unie. U příležitosti výročí uspořádala Katedra evropského práva Právnické fakulty UK sérii veřejných diskuzí, které se věnovaly nejen historii evropské integrace, ale především aktuálním výzvám, jimž evropské společenství čelí.

Dny firem na Matfyzu: Vaši studenti jsou zárukou kvality

Foto: Michal Novotný, Tomáš Princ
úterý, 30. duben 2024 08:05

„Matfyzáci mají před absolventy jiných technických vysokých škol navrch v hloubce znalostí. Dokážou samostatně řešit problémy, což je přesně gros naší práce,“ říká Jan Kubát z firmy Crytur, jedné z více než padesáti společností, které se prezentovaly na Dnech firem na Matfyzu.

Konec starých časů. Menza a koleje na Albertově minulostí

Foto: Encyklopedie Prahy 2, Ondřej Juha, Marcela Uhlíková
úterý, 16. duben 2024 11:26

Právě před týdnem, dne 9. dubna 2024 započala demolice budovy na adrese Albertov 7/3a. K nostalgickým vzpomínkám napříč stoleté historii objektu menzy a koleje Albertov – kdysi luxusního stavení uprostřed univerzitního kampusu – se za pár let přidají i ty na poslední vydaný oběd.

Hokejový titul je opět Karlovky! Plzni nedala šanci

Autor:
Foto: Radek Kašek, UK Kings Prague
pondělí, 8. duben 2024 21:00

Univerzitními mistry v ledním hokeji pro rok 2024 jsou hráči týmu UK Kings Prague, když ve finále soutěže porazili Akademiky Plzeň 3:0 na zápasy. Rozhodující třetí vítězství 7:4 vybojovali v pondělí večer v Plzni a pohár Jana Palacha pro hokejové mistry získala Univerzita Karlova podruhé v historii.

Bohumír Janský: Vodu bychom měli chránit ústavou

Foto: Hynek Glos, Shutterstock, Marcela Uhlíková
pátek, 22. březen 2024 07:36

Přes dvě miliardy lidí v 80 státech světa trpí chronickým nedostatkem vody a asi 1,2 miliardy obyvatel planety ani nemá přístup k pitné vodě. Vyhlášením Světového dne vody se OSN rozhodla upozornit na její kritický nedostatek, nezbytnou ochranu a šetření.

Obrazem: Olympijská atmosféra s FTVS a Francouzským institutem

Autor:
Foto: Adéla Veselá, FTVS
pátek, 15. březen 2024 09:29

Čtyři měsíce zbývají do začátku olympijských a paralympijských her v Paříži a Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy společně s Francouzským institutem v Praze nabídla možnost objevovat olympijské a paralympijské sporty už nyní.

Inspirativní ženy na Karlovce: Mějme se rády a sportujme

Foto: Jan Kolský
pátek, 8. březen 2024 21:31

Jaké jsou ženy ve vrcholných pozicích? Jak se chovají a přemýšlí, jakými lidmi se obklopují? A proč u toho mnohé i cvičí? Nejen proto, že letos pomyslnou štafetu akce k Mezinárodnímu dni žen převzala Fakulta tělesné výchovy a sportu UK. 

Doktor Klavír by oslavil stovku. UK si připomněla Šlitra

Foto: Ivan Englich, René Volfík, Helena Zdráhalová
pondělí, 19. únor 2024 08:12

Bylo mu teprve pětačtyřicet let, když zemřel. Přesto v autorské dvojici s Jiřím Suchým zanechali hluboký otisk v československé kultuře. Hudebnímu skladateli a výtvarníkovi Jiřímu Šlitrovi by bylo ve čtvrtek 15. února sto let. 

Kurz Praktická imunologie pomůže k porozumění těla

Foto: archiv Karla Drbala, Wikimedia Commons
středa, 24. leden 2024 13:02

Oprášit, získat či prohloubit znalosti o fungování imunitního systému je náplní kurzu Praktická imunologie na Přírodovědecké fakultě UK. Podmínka k účasti je jediná: uchazeč musí do 31. ledna 2024 podat přihlášku, přičemž kurzu se může zúčastnit naprosto kdokoliv.

Strana 1 z 76