Coimbra konference běžela online, tématem je udržitelnost

Autor: Jan Velinger
Foto: Martin Pinkas, archiv UK
čtvrtek, 17 červen 2021 16:49

Výroční konferenci univerzitní skupiny Coimbra, jež zahrnuje 41 univerzit ze 23 zemí, letos hostí Univerzita Karlova. A kvůli pandemii ještě v online variantě. „Již nyní víme, že mobilita studentů už nebude stejná,“ říká předseda uskupení Ludovic Thilly.

Marie Chatardová: Bez vzdělání nelze chudobu vymýtit

Foto: archiv Marie Chatardové, The Czech & Slovak Leaders Magazine 
středa, 16 červen 2021 09:30

Univerzita Karlova hostí konferenci Coimbra Group 2021, sdružující významné evropské univerzity. Vystoupí na ní i Marie Chatardová, česká velvyslankyně a stálá představitelka České republiky při OSN. Čtyřdenní jednání proběhne kvůli pandemii online.

Podcast De Facto: Politolog Perottino o volbách i populismu

Autor: Alice Němcová Tejkalová, FSV
Foto: František Géla, Shutterstock
čtvrtek, 10 červen 2021 14:40

Pandemie rozšířila nástroje populismu. Ve Francii houstne atmosféra s blížícími se volbami. A zákulisní politiku jde dělat i on-line. I o tom hovoří Michel Perottino, vedoucí katedry politologie na FSV UK. Novou sérii podcastů De Facto moderuje děkanka Alice Němcová Tejkalová.

Cichanouská na UK: Chceme v Bělorusku svobodné volby

Autor: Jan Velinger
Foto: Vladimír Šigut
úterý, 08 červen 2021 08:37

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská je na čtyřdenní návštěvě České republiky a v pondělí odpoledne se spolu se svým týmem sešla také k jednání na Univerzitě Karlově. Na programu schůzky byly způsoby pomoci studentům a podpora demokracie v Bělorusku.

Didaktikon? Nová soutěž na pilotní expozici v Hybernské

Autor: Daniela Illnerová
Foto: Hynek Glos, Michal Novotný, archiv
čtvrtek, 03 červen 2021 11:48

Univerzita Karlova oživuje a vybavuje pozoruhodný prostor v Kampusu Hybernská. Nyní proto vyhlašuje soutěž na pilotní expozici vzdělávacího minicentra Didaktikon. Pro zajímavé projekty bude k mání celkem čtvrtmilionu korun - pro akademiky i studenty. Je otevřena až do 27. června.

Příběh svaté Ludmily propojuje celé české dějiny

Autor:
Foto: Shutterstock, FF UK
úterý, 25 květen 2021 08:04

V Karolinu se uskuteční mezinárodní konference připomínající 1100 let od smrti svaté Ludmily, první historicky doložené ženy, panovnice a světice v českých dějinách. „Ludmila stojí na začátku příběhu o českém státu a hrála při tom významnou roli,“ připomíná doktor Jakub Izdný z FF UK.

Želvy slaví svůj den, lidé jim však životy dosti ztrpčují

Foto: Jindřich Brejcha, Petr Civiš, Petr Jan Juračka, Marcela Justiánová, Vít Lukáš, Adam Vačkář
čtvrtek, 20 květen 2021 19:13

Podobají se více ptákům než šupinatým plazům. Na Zemi se vyskytují přes 200 milionů let. I proto, že tři čtvrtiny druhů jsou v ohrožení, se od roku 2000 slaví 23. květen jakožto Světový den želv. O jejich významu hovoří Jindřich Brejcha z PřF UK.

Když varhaník Kalfus otočil vypínačem a Karolinum ztichlo

Foto: Vladimír Šigut, Jan Kalfus
středa, 12 květen 2021 09:26

Zvenku to možná není až tak znát, ale už pár týdnů je cvrkot v Karolinu upozaděn hemžením stavebně-rekonstrukčním. Zdaleka to nejsou jen chodby a kanceláře, jež procházejí změnami. I ve Velké aule je živěji než jindy, zvýšený ruch doprovází přípravné práce pro instalaci nových varhan.

Výstava Energie a civilizace ukazuje závislost na zdrojích

Autor: redakce
Foto: Michal Novotný
pondělí, 10 květen 2021 07:15

Univerzita Karlova je partnerem venkovní výstavy Energie a civilizace na pražské Kampě. Panely s fotografiemi a texty řeší v rámci čtyřiceti témat způsoby využívání energie v historických, společenských i technických souvislostech. Výstava nastiňuje jejich možné dopady.

Hokejisté UK po návratu na led vyhráli turnaj v Rumunsku

Autor:
Foto: Vladimír Šigut, tým UK Praha
úterý, 04 květen 2021 15:04

Hokejisté týmu Univerzity Karlovy museli kvůli pandemické situaci strávit dlouhé měsíce mimo led, ovšem návrat jim vyšel parádně. Na druhém ročníku mezinárodního turnaje Sekler Cup v Rumunsku nenašli o víkendu přemožitele a celý turnaj vyhráli bez ztráty bodu.

Einstein našel v Praze cestu ke svému největšímu objevu

Foto: Martin Pinkas, galerie Kvalitář David Růžička
úterý, 06 duben 2021 08:29

Před sto deseti lety přijel učit na pražskou univerzitu kučeravý třicátník s pronikavým pohledem a vášní pro teoretickou fyziku. Krátkou, ale významnou etapu v životě Alberta Einsteina přibližuje profesor Jiří Podolský z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Modře svítící Karolinum upozorní na život s autismem

Foto: Vladimír Šigut, archiv UK
pátek, 02 duben 2021 07:29

Univerzita Karlova se dnes večer modrým nasvícením historické budovy Karolina připojí ke kampani „Česko svítí modře“‎, jenž již osmým rokem zvyšuje povědomí o životě s autismem. Osvětová kampaň každoročně startuje 2. dubna – v den, který OSN vyhlásila jako Světový den zvýšení povědomí o autismu (WAAD).

Antigenní testy přijíždějí přímo za zaměstnanci UK

Foto: Vladimír Šigut
pondělí, 29 březen 2021 14:07

Univerzita Karlova zajišťuje zaměstnancům mobilní antigenní testování na osmnácti zastávkách. Během prvních dvou týdnů zde medici lékařských fakult otestovali více než čtyři tisíce zájemců. Využít se dá i centrum na Albertově s denní kapacitou 250 zájemců.

Minianketa: Komenský by byl na dnešní učitele nejspíš hrdý

Foto: Archiv, Shutterstock
neděle, 28 březen 2021 11:19

V den, kdy se před 429 lety narodil Jan Amos Komenský – 28. března, se slaví Den učitelů. Jak zvládají dnešní učitelé distanční výuku, používají Komenského principy ve výuce a co by na jejich snahy Komenský asi řekl? Dvou učitelek a dvou učitelů jsme se zeptali.

Jak dál s covidem? Na konferenci UK debatovali i ministři

Foto: Vladimír Šigut, Ipsos
středa, 24 březen 2021 18:55

Univerzita Karlova uspořádala celodenní konferenci Rok s covid-19. A jak dál?, jejímž cílem bylo hledat odpovědi na otázky, co vše pandemie změnila, jak zvládáme řešit kritickou situaci a jaká opatření je nutné přijmout, abychom krizi překonali.

Strana 1 z 66