Film i kniha vyprávějí příběhy huňatých a opeřených Pražanů

Foto: Aerofilms, Ondřej Sedláček
čtvrtek, 04 srpen 2022 11:14

Pokud chcete na výlet za přírodou, vyražte do Prahy. Ano, čtete správně. Česká metropole je co do počtu i druhové rozmanitosti rostlin i živočichů unikátní v celé Evropě. Nevěříte? Přesvědčí vás o tom nový film a kniha Planeta Praha, na jejichž vznik dohlížel i biolog Ondřej Sedláček z PřF UK.

Hřensko s okolím hoří. Expert vysvětluje, proč se kouř šíří

Foto: Hasičský záchranný sbor ČR, archiv
úterý, 26 červenec 2022 17:51

Západnější část Česka v úterý probudil zápach kouře. Nehořelo ve vedlejší ulici, ale i více než sto kilometrů od bydlišť – v Národním parku České Švýcarsko. „Za šíření zápachu a prachových částí i na velké vzdálenosti mohl vítr, který během noci změnil intenzitu i směr,“ líčí Michal Žák.

Úkol Evropa: V Hybernské startuje pásmo šestice debat o EU

Foto: Kampus Hybernská
čtvrtek, 21 červenec 2022 19:12

Česko již podruhé předsedá všem členským státům v Radě EU. K veřejné debatě o klíčových evropských tématech chce přispět i Univerzita Karlova v rámci šesti veřejných debat v Kampusu Hybernská, jež nesou název Úkol Evropa. Prvními diskutéry budou 25. července diplomatka Milena Vicenová a ministr Mikuláš Bek.

Běh pro EU: Vítězství je skvělé, ale přátelství ještě lepší

Autor: Jaromír Soukup, RUK
Foto: Jaromír Soukup
čtvrtek, 14 červenec 2022 10:13

Jak rozeběhnout české předsednictví v Radě EU? Počátkem července k tomu v Bruselu přispěl i originální koncept společného běhu přátel – jako připomínka Zátopkova duelu s francouzsko-alžírským běžcem. Univerzitu Karlovu reprezentovala Lenka Henebergová a Jaromír Soukup.

Historici: Napětí ve světě se stupňuje. Ukrajinou to neskončí

Foto: Martin Pinkas, Shutterstock
úterý, 12 červenec 2022 09:15

Násilí vůči civilistům v ukrajinské Buče nevybuchlo z ničeho nic, předcházela mu řada okolností. Historici Ota Konrád a Rudolf Kučera interpretují současné události na základě výzkumu, ve kterém se zabývali násilím za první světové války a po jejím konci.

Podcast De Facto: Amerikanistka hovoří i o zákazu potratů

Autor: Linda Sequensová
Foto: FSV UK
čtvrtek, 07 červenec 2022 11:24

Jana Sehnálková se věnuje na Institutu mezinárodních studií FSV UK americkým dějinám, politickému systému a vnitřní politice. Co je příčinou toho, že v USA možná dojde k zákazu potratů v některých státech? A proč zde není lehké zavést regulaci zbraní? Poslechněte si podcast De Facto.

Jak jsme na tom s kůží? UK Point nabídl expertní konzultace

Foto: Hynek Glos, Shutterstock
pondělí, 04 červenec 2022 13:09

Nádory na kůži mají oproti jiným obrovskou výhodu – jsou vidět. Přesto u nás na melanom ročně umírá více než 400 lidí. S tímto vědomím se Univerzita Karlova rozhodla zprostředkovat konzultaci s odborníkem: profesor Petr Arenberger zájemcům doporučoval a radil, jak ve zdraví zvládnout nápor slunečních paprsků.

Z práv až do čela ministerstva. Vladimír Balaš se ujal školství

Foto: Martin Pinkas, archiv Vladimíra Balaše
čtvrtek, 30 červen 2022 12:57

Důraz na dovednosti před memorováním. I takovým směrem by chtěl vést systém vzdělávání v Česku nový ministr školství profesor Vladimír Balaš. Specialista na mezinárodní právo z Právnické fakulty UK se ujímá úřadu 1. července, jen pár dní poté, co si v Karolinu převzal profesuru.

Víra spojuje. Teologické fakulty UK se chtějí více potkávat

Foto: Martin Pinkas, Shutterstock
pondělí, 20 červen 2022 07:36

Pozvat k setkání a ke společné modlitbě všechny křesťany, bez ohledu na církev, z níž vycházejí. To je cílem iniciativy, jež vzešla z KTF UK. Všechny tři teologické fakulty UK proto uspořádaly v květnu společnou ekumenickou modlitbu věnovanou Ukrajině. Další se koná 21. června.

V Karolinu debatovala šéfka europarlamentu i se studenty

Autor: Jan Velinger, Martin Rychlík
Foto: Hynek Glos
pátek, 17 červen 2022 15:51

Již za čtrnáct dní se Češi ujmou předsednictví v Radě EU, což si vyžádalo i návštěvu předsedkyně Evropského parlamentu Roberty Metsolaové v Praze. Ta byla hlavním hostem debaty na Univerzitě Karlově o budoucnosti Evropy. Padaly těžké otázky: na Ukrajinu, energetiku i klimatické změny.

Jak se vzdělávací systémy učí? To odhalí konference

Foto: Vladimír Šigut
úterý, 14 červen 2022 13:50

Uzavření škol v souvislosti s pandemií covid-19 byla pro školství velkou lekcí. CERGE-EI a Světová banka chystá 21. června v Praze hybridní mezinárodní konferenci, jež přinese různé zkušenosti a pohledy na to, co se stalo, co se ne/mohlo dělat, a hlavně: jak se připravit na budoucnost.

FSV UK slavila třicetiny, je dámou v tom nejlepším věku

Foto: Hynek Glos
pátek, 03 červen 2022 20:18

Byla to oslava třicetin – a zároveň už i 32. narozenin – Fakulty sociálních věd UK. Dva roky se velké společenské setkání kvůli covidu odkládalo, a tím spíše si jej nyní chtěli studenti, absolventi, zaměstnanci i přátelé fakulty užít. V pražské Grébovce se to v první červnový den povedlo.

Medialogy: Dítě není malý dospělý a léky nejsou bonbónky

Foto: 1. LF UK, Shutterstock
čtvrtek, 02 červen 2022 12:58

Léčiva fungují u dětí jinak než u dospělých – právě tak by mohl znít stručný závěr setkání odborníků z 1. lékařské fakulty UK s laickou i odbornou veřejností. Diskuze proběhla v rámci pravidelného seriálu Medialogy.  

Podcast De Facto: Michael Romancov o válce na Ukrajině

Autor: Klára Hyláková
Foto: Tomáš Pacovský
úterý, 31 květen 2022 09:37

Politický geograf Michael Romancov, jenž působí na Institutu politologických studií FSV UK, se dlouhodobě věnuje Rusku a historii mezinárodních vztahů. A je také jednou z  mediálně nejznámějších tváří fakulty. Překvapilo jej něco při útoku Ruska na Ukrajinu? Odpovídá v podcastu De Facto.

Válka na Ukrajině trvá už čtvrt roku. UK nepřestává pomáhat

Autor: Helena Zdráhalová, redakce
Foto: Univerzita Karlova
pátek, 27 květen 2022 07:25

Podpora více než 150 ukrajinských studentů a akademiků, jazykové kurzy češtiny, stovky uprchlíků ubytovaných na kolejích, zapojení mediků... To je jen výběr z toho, jak Univerzita Karlova pomáhá válkou zmítané zemi. Do pomoci se pustila ihned po začátku konfliktu.

Strana 1 z 71