• Vyhledat
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube
 • RSS
 • Vyhledat
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube
 • RSS
 •  

Chovejme se zodpovědně, vzkázal rektor UK 28. října

Foto: Vladimír Šigut
čtvrtek, 29 říjen 2020 11:02

Univerzita Karlova si 28. října připomněla 102. výročí založení československého státu. Zástupci UK - vedení rektorem Tomášem Zimou - se sešli u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí a na pietním místě u Obecního domu v Praze.

Tady se bojuje o život: Proti covid-19 pomáhají i medici

Foto: Vladimír Šigut
pondělí, 26 říjen 2020 08:25

Oddělení urgentní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je místem, kde pracují medici 1. lékařské fakulty UK.

UK zve na venkovní výstavu k 400. výročí Bílé hory

Autor: redakce
Foto: Vladimír Šigut
pátek, 23 říjen 2020 11:16

Na pražském Staroměstském náměstí byla zahájena jedinečná výstava Bílá hora 1620 – Osudový mezník našich dějin. Na výstavních panelech najdou návštěvníci ucelený přehled historických souvislostí spojených s touto významnou událostí. Partnery výstavy je Univerzita Karlova a hlavní město Praha.

Šest hodin ve skafandru: Medici 1. LF UK v posádce sanitky

Foto: Vladimír Šigut
čtvrtek, 22 říjen 2020 12:36

Medici Univerzity Karlovy jsou opět v akci. A to nejen v nemocnicích, ale přímo v terénu. Například posádku tohoto vozidla pražské záchranné služby nyní tvoří s profesionálním řidičem i dva studenti 1. lékařské fakulty UK, kteří odebírají vzorky na koronavirus.

Konference Forum 2000 řešila současnou krizi i podporu Běloruska

Foto: archiv Forum 2000
pátek, 16 říjen 2020 11:31

Ve dnech 12.–14. října proběhl 24. ročník konference Forum 2000 s letošním podtitulem Nový svět na obzoru? Jak obnovit odpovědnost a solidaritu? Koronavirová pandemie ovlivnila probíraná témata i formát konference – poprvé se konala online, i tak ale nabídla desítky přednášek a diskuzí.

Překladač z Matfyzu dohání v kvalitě běžné překladatele

Foto: René Volfík
pondělí, 05 říjen 2020 11:29

Martin Popel a jeho kolegové z MFF UK vytvořili strojový překladač založený na neuronových sítích, který při překladu novinových článků z angličtiny do češtiny dosahuje výsledků srovnatelných s profesionálními překladateli, a v některých ohledech je ještě lepší. 

Je výjimečná, říká o své fakultě nový děkan 1. LF Martin Vokurka

Foto: René Volfík
úterý, 29 září 2020 15:02

Vztah s „první lékařskou“ je pro něj životním spojením. Kromě toho, že ji vystudoval, byl zde i proděkanem a je přednostou jednoho z jejích ústavů. Nejen na nové výzvy a plány se iForum ptalo doc. Martina Vokurky, nového děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Rokyta: Chceme udržet špičkovou úroveň výuky jako před koronakrizí

Foto: Luboš Wišniewski
středa, 23 září 2020 15:08

Docent Mirko Rokyta má před sebou výzvu, s níž se žádný jeho předchůdce hned po nástupu do funkce děkana nepotýkal. „Až to bude jen trochu možné, pokusíme se obnovit prezenční výuku v částečné formě, a především pro studenty prvních ročníků,“ říká nový děkan MFF UK.

Nový obor vychová experty na strategickou komunikaci

Foto: archiv FSV UK, Tomáš Novák
středa, 09 září 2020 19:20

Zájemci mají příležitost studovat nový a atraktivní obor. Na Fakultě sociálních věd UK zahajuje magisterský program Strategická komunikace, který přibude jako další možnost na tamním institutu k žurnalistice a mediálním studiím. Garantkou je docentka Denisa Hejlová.

Ministr Egypta představil v Praze objevy minulosti a budoucí vize

Foto: Luboš Wišniewski, Vladimír Šigut
úterý, 01 září 2020 11:09

Vlastenecký sál Univerzity Karlovy v pondělí 31. srpna hostil přednášku prof. Khaled El-Enany, ministra turismu a památek v Egyptě, který včera v Národním muzeu slavnostně otevřel unikátní výstavu Sluneční králové.

Sluneční králové: Top 10 vystavených objevů

Autor: Český egyptologický ústav FF UK
Foto: Český egyptologický ústav FF UK
středa, 26 srpen 2020 14:17

V Národním muzeu budou od 31. srpna do 7. února 2021 na výstavě Sluneční králové k vidění desítky starověkých artefaktů. Vědci Univerzity Karlovy z nich vybrali 10 výjimečných exponátů, jejichž snímky s odbornými komentáři poskytli magazínu Forum.

Existuje spousta institucí, jejichž činnost k vtipům vyloženě svádí

Foto: René Volfík
středa, 15 červenec 2020 14:19

„Kreslení je taková moje terapie. Všechny ty negativní vlivy ve vědě dokážu spláchnout tím, že si z nich udělám legraci,“ říká muž tvořící pod pseudonymem František Mizera a jehož vtipy jsou právě k vidění v Malé galerii vědeckého obrazu Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Právníci v e-výuce obstáli, zvažují i televizní ministudio

Foto: archiv PF UK, Media UK
pondělí, 13 červenec 2020 10:42

„Každý dělal, co mohl – bez ohledu na věk a na technické znalosti,“ komentuje e-learning v době koronavirové krize JUDr. Věra Honusková, Ph.D., členka kolegia děkana Právnické fakulty UK. Právě ona patřila k těm fakultním pilířům, na nichž právníci od jara „stavěli“ vynuceně rychlý přechod od kontaktních setkávání do převážně elektronické výuky.

V čase koronaviru na FF UK rozvíjeli ducha i tělo

Foto: archiv, FF UK
úterý, 07 červenec 2020 13:15

Na Filozofické fakultě UK jsou tradičně vyučovány desítky oborů – od archeologie přes sociologii až po „malé“ či velmi exotické jazyky. A každá z řady kateder se ke koronavirem vynucené výuce bez osobních kontaktů postavila různě.

Šéfka UNICEF: Vzdělání je tou nejlepší investicí

Foto: UNICEF, Vladimír Šigut, Vít Bělohradský
pondělí, 29 červen 2020 18:18

„Karolinum se připojí k dalším ikonickým objektům ve světě a rozvítí se modře v kampani za lepší celosvětový přístup ke vzdělávání,“ říká výkonná ředitelka české pobočky UNICEF Pavla Gomba po podpisu smlouvy o vzájemné spolupráci s UK.

Strana 1 z 7
 • Forum 51 3/2020

  Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

 • Forum EN8 1/2020

  Readers of Forum EN can read the latest issue or older ones in our complete online archive. If you have ideas for an interesting story, please contact us.