• Vyhledat
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube
 • RSS
 • Vyhledat
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube
 • RSS
 •  

Trojský IMPAKT připraven na výuku i konference

Autor : Ladislav Skrbek, MFF UK
Foto: Vladimír Šigut
pondělí, 26 říjen 2020 07:46

Na začátku června 2020 otevřela Univerzita Karlova v severní části trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty UK svůj pavilon IMPAKT; jeho název tvoří počáteční písmena slov Informatické a Matematické Posluchárny, Auditorium a Knihovna Troja.

Teologické fakulty si připomínají 30 let ve svazku Univerzity Karlovy

Autor : Drahomír Suchánek
Foto: archiv UK
pátek, 09 říjen 2020 11:56

Před třiceti lety se teologie plně navrátila do svazku Univerzity Karlovy. Zatímco Katolická teologická fakulta (KTF UK) si letos připomíná tři dekády od znovuzačlenění, Evangelická (ETF UK) a Husitská (HTF UK) teologická fakulta prošly takzvanou inkorporací. 

Běh na sto kilometrů? Dřina, radost, meditace

Foto: René Volfík, archiv Ladislava Stanča
čtvrtek, 01 říjen 2020 10:21

„O ničem s vámi nebudu mluvit raději než o běhání,“ komentuje svou vášeň pedagog a archeolog Ladislav Stančo z Ústavu pro klasickou archeologii FF UK. Během deseti dnů dokáže zvládnout tři závody – na pět, padesát a sto kilometrů. Mezitím střídá běh, kolo a plavání. 

Profesor Albert byl vynikající chirurg. A původce Albertova

Foto: Hynek Glos
pátek, 25 září 2020 20:16

Před 120 lety zemřel vynikající chirurg Eduard Albert, jenž dal jméno pražskému Albertovu. Zásluhou profesora Zdeňka Kršky z 1. lékařské fakulty UK ožívá Albertova sbírka, soubor klíčových kompendií.

Táhneme za jeden provaz. To v povinných předmětech nezažijete

Foto: Vladimír Šigut
středa, 02 září 2020 11:55

Jana Bezoušková Paulů vede taneční skupinu Možná white coat, složenou ze studentů FaF a LF v Hradci Králové UK, kteří si tanec zapisují jako volitelný předmět v rámci tělesné výchovy. Na jaře měli soutěžit na mistrovství Evropy CDO soutěže mezi profesionálními tanečními skupinami konané poprvé v ČR, ovšem kvůli koronavirové pandemii bylo zrušeno. 

V knihovně byste se neměli bát

Autor:
Foto: Jiří Novák
úterý, 18 srpen 2020 13:14

Knihovnickému povolání se Kateřina Bajtlová věnuje už sedmnáct let. A obecně má ráda knihovny, kde nemusí být čtenáři až příliš svázáni pravidly a omezeními. “Samozřejmě je fajn, když jsou v knihovně lidé potichu, ale neměli by se tam zase úplně bát,” myslí si vedoucí knihovny Katolické teologické fakulty (KTF UK).

Smysl lze nalézt pouze v diachronii

Autor : Lucie Kettnerová
Foto: Vladimír Šigut
pátek, 14 srpen 2020 12:03

Nakladatelství Karolinum vydalo dvousvazkovou více než 1200stránkovou antologii, která čtenářům předkládá ucelený a plastický obraz italské literární renesance. Pracovat na ní začal více než před šedesáti lety komparatista Václav Černý, monumentální dílo dokončil jeho žák Jiří Pelán z Filozofické fakulty UK.

Během „korony“ řešila FF UK více přihlášek než loni

Foto: Martin Hundák, Václav Kříž, archiv FF UK
středa, 12 srpen 2020 15:18

„K prezentaci školy využíváme všechny on-line nástroje,“ říká Hana Bednářová, která na tradiční a prestižní fakultě vede oddělení přijímacího řízení a vnějších vztahů.

Doktor s akordeonem ze Severního nástupiště

Autor : Lucie Kettnerová
Foto: René Volfík
pátek, 07 srpen 2020 12:15

Na 3. lékařské fakultě UK učí mediky a zkoumá poruchy mitochondriální funkce. O víkendu sbalí melodiku a akordeon a jde hrát s kapelou. Hudba Janu Trnkovi přináší radost, i když je to pro něho zatím tak trochu dřina. Hrát na hudební nástroje totiž začal teprve před pár lety.

Budova fakulty je jak můj druhý domov

Foto: Vladimír Šigut
úterý, 04 srpen 2020 19:12

Představujete-li si správce poslucháren jako údržbáře, pohled na šarmantního chlapíka v modrém sáčku vás určitě zaskočí. Václav Pánek nás čeká nás hned za hlavním vstupem do budovy Lékařské fakulty v Hradci Králové (LFHK UK), s nezbytným svazkem klíčů a dvěma mobily v ruce. 

Běh mi pomáhá se zastavit. A pochody v horách dávají nadhled

Foto: René Volfík, archiv V.Kaly
středa, 22 červenec 2020 11:40

Matematik Vítězslav Kala je nadšeným běžcem. Absolvoval už maraton a řadu půlmaratonů, zvládl ujít sto kilometrů za dvacet čtyři hodin. Nejvíce si ovšem cení svého výstupu na šestitisícovku, kterou pokořil v Himalájích.

Film může dětem smysluplně a navíc zábavně přiblížit minulost

Foto: René Volfík, ÚSTR
úterý, 07 červenec 2020 13:04

Vyučovat dějepis jinak než jen mechanickým zkoušením letopočtů se snaží spousta učitelů, jenže na vytváření materiálů nemají čas. Jaroslav Pinkas z katedry dějin a didaktiky dějepisu PedF UK proto spolu se svými studenty vytvořil podrobné metodické pokyny, jak lze ve výuce využít film.

I havěť může být krásná. Objevíte celý nový svět

Foto: René Volfík
úterý, 07 duben 2020 11:45

„Na letním biologickém soustředění mě nadchla má budoucí školitelka,“ vzpomíná Dagmar Říhová, která dnes vyučuje na PedF UK a zabývá se zoologií bezobratkých.

Zahrada splněných přání

Foto: Marcela Uhlíková, Petr Voda
čtvrtek, 26 březen 2020 15:22

„Naše pracoviště letos slaví padesáté výročí založení,“ říká Anežka Chlebková, která pro FaF UK vede zahradu léčivých rostlin. Oslavy však možná odloží pandemie koronaviru.

Pomoc státu se nesmí stát sociální pastí

Autor:
Foto: Luboš Wisniewski
pondělí, 09 březen 2020 11:42

Právo sociálního zabezpečení je dobrodružné téma, tvrdí Kristina Koldinská z Právnické fakulty UK. Inspirativní žena, která už má profesorský titul, rozsáhle publikuje, a patří mezi respektované právní experty v Evropě.

Strana 1 z 2
 • Forum 51 3/2020

  Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

 • Forum EN8 1/2020

  Readers of Forum EN can read the latest issue or older ones in our complete online archive. If you have ideas for an interesting story, please contact us.