Oceněná WikiSkripta navštěvuje denně přes 50 tisíc uživatelů

Foto: Shutterstock, archiv, Veronika Vachule Nehasilová, 1. LF UK
pondělí, 18 leden 2021 08:20

Mezi vysokoškolskými pedagogy, které ministr školství Robert Plaga ocenil za výrazný přínos pro praktickou distanční výuku, byli i Čestmír Štuka a Martin Vejražka, oba působící na 1. lékařské fakultě UK.

Česká secese znovu ožívá ve Wittlichově knize

Autor : Lucie Kettnerová
Foto: Vladimír Šigut, Nakladatelství Karolinum
pátek, 15 leden 2021 12:08

Po téměř čtyřech desítkách let se Nakladatelství Karolinum rozhodlo vydat znovu jedno ze zásadních děl o české secesi. Při jeho revizi profesor Petr Wittlich zjistil, že práce textově obstojí i dnes, takže změna spočívá zejména v atraktivnějším grafickém zpracování a větším počtu reprodukcí.

Odkrývání jinoměst: Vědci si posvítili na vágní terény

Foto: Petr Pokorný, Lukáš Bíba (portrét)
pátek, 08 leden 2021 11:30

Opuštěné dvorky, místa s potrubím, zaplevelené zahrádky, brownfieldy či zašlá depa. Takových snímků je plná kniha Město naruby. Postaral se o ni autorský tým složený z odborníků Centra pro teoretická studia (CTS). Editorem svazku o 400 stranách je sociální antropolog Radan Haluzík.

Seminář na Matfyzu propojuje osm vysokých škol

Foto: archiv Kateřiny Henclové
středa, 06 leden 2021 11:31

Před šesti lety šlo o takové „posezení u kafe“ hrstky matematických nadšenců. Pak se ale projektu Matematické problémy nematematiků ujala tehdejší studentka MFF UK a nynější hlavní organizátorka Kateřina Henclová, a v tomto zimním semestru už ho mělo zapsáno přes dvě stě studentů ze tří českých vysokých škol.  

PF 2021! Redakce bilancuje a odhaluje vznik kalendáře

Autor:
Foto: Vladimír Šigut, Hynek Glos, Martin Pinkas, Michal Novotný
čtvrtek, 31 prosinec 2020 10:29

Zcela nové webové stránky, přes tři stovky napsaných článků, osm vydaných časopisů včetně dvou anglických verzí a průvodce pro prváky nebo reprezentativní kalendář Univerzity Karlovy. Nejen to je výsledek práce univerzitní redakce v roce 2020.   

Tváře víry: Dvacet fotografií, jež ukazují pestrost světa

Foto: Michal Novotný
středa, 23 prosinec 2020 09:32

Vánoce, ale i židovská Chanuka upomínají vždy koncem roku na sílu víry. Michal Novotný, fotograf, jenž od října fotí pro Univerzitu Karlovu, už dvě dekády mapuje pestrost víry a náboženských rituálů v různých koutech světa. Pro vánoční Forum vybral dvacet fotografií.

Digitální technologie ve výuce: Škola hrou. Verze 4.0

Foto: Shutterstock, René Volfík
pondělí, 21 prosinec 2020 08:51

Digitální technologie je jako tužka. I s ní si dítě může ublížit. Pokud ji však používá vhodně a pod vedením odborníka, získá díky ní dovednosti nezbytné pro život v moderní společnosti. V době, kdy jsou technologie nedílnou součástí našeho světa, je nereálné držet od nich děti stranou. 

Anketa: Co by dnes Komenský ocenil na 17 fakultách UK?

Foto: ilustrace Richard Cortés
čtvrtek, 17 prosinec 2020 10:16

Epidemie koronaviru nabourala školní výuku, děti i mladí studenti se učí sami doma a také online. A to vše v roce, kdy si svět připomíná 350. výročí úmrtí velkého Učitele národů, Jana Amose Komenského. 

Antropocén, astronauti i orientalista. Knižní vánoční tipy s otiskem UK

Foto: Academia, MatfyzPress, FF UK
středa, 16 prosinec 2020 14:18

Navzdory epidemii vychází spousta skvělých knih, byť lidem chybí čirá radost z objevování knih přímo v knihkupectvích. Redakce magazínu Forum si některé přesto osahala, přečetla a nabízí stručný výběr těch, jež mají otisk Univerzity Karlovy.

Kunsthistorička: Česká avantgarda je mimořádná

Foto: Nakladatelství Karolinum, galerie, archiv
středa, 09 prosinec 2020 08:21

„Je to pohledný muž v důstojnické uniformě, s vyznamenáním na prsou, s prstem zabořeným do mapy a s pohledem upřeným do objektivu fotoaparátu...“ Tak začíná nová, více než sedmisetstránková kniha o díle Bohumila Kubišty, již editorsky vypravila docentka Marie Rakušanová.

Technický vizionář: Očekávám požadavky na hybridní výuku

Foto: Michal Novotný
pondělí, 07 prosinec 2020 08:00

Jestli je někdo odborníkem na svém místě, který pro svou alma mater dýchá, je to Peter Žilavý z katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Vedle toho, že zde učí, zodpovídá i za rozvoj a provoz audiovizuální techniky v budovách fakulty. 

Právník v ringu: Rád se ocitám mimo komfortní zónu

Autor:
Foto: Vladimír Šigut
čtvrtek, 03 prosinec 2020 08:02

Petr Agha má vysokoškolské tituly ze tří univerzit, pracoval na Úřadu vlády ČR, přednáší na Právnické fakultě UK, spolupracuje s Akademií věd i univerzitami v Helsinkách či Kodani. Jeho další ambice je však hodně neakademická: hodlá se postavit do boje ve stylu MMA. 

Vácha: Nenávist k odlišné víře pramení z různých strachů

Foto: archiv Marka Orko Váchy
středa, 25 listopad 2020 13:05

Marek Orko Vácha spíš než jasným odpovědím dává přednost poctivým otázkám a nahlížení na problémy z co nejvíce úhlů. S knězem, biologem a přednostou Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK jsme si povídali u příležitosti iniciativy Červená středa.

Někdejší studenti UK budují atlas jako politické Google Maps

Foto: Shutterstock, CPPT UK
pátek, 20 listopad 2020 20:26

Psal se rok 2015 a Evropu tříštily debaty na téma takzvané uprchlické krize. Mezi studenty z Univerzity Karlovy, kteří vyrazili pomáhat na Balkán, byl také Jakub Múčka, dnes již doktorand na Ústavu filosofie a religionistiky FF UK. Kolem něj se vytvořil tým budující online Atlas dnešního světa.

Pejcha, Musilová i Stehlík. Vědci UK mezi knižními živly

Foto: Michal Novotný, Luboš Wišniewski, archiv UK
čtvrtek, 19 listopad 2020 17:18

Málokterá média v Česku se věnují komunikaci vědy a výzkumu tolik, jako nyní činí Deník N. Čtyři z jeho redaktorů uspořádali nedávno knihu, kterou nazvali Živly české vědy. Jsou mezi nimi různé známé vědecké „veličiny“ - včetně vědců či odchovanců Univerzity Karlovy.

Strana 1 z 4
  • Forum 52 4/2020

    Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

  • FORUM EN9 2/2020

    Readers of Forum EN can read the latest issue or older ones in our complete online archive. If you have ideas for an interesting story, please contact us.