Články dle značky: Naši medici

„V srdci Plzně je spolek studentů dávající světu naději,“ zní v úvodu sugestivního videa propagujícího činnost tamních dobrovolných záchranářů. Nastupte s nimi do vrtulníku či sanitky! A stanete se svědky toho, co dokáží v rámci urgentní medicíny.

Už třináctým rokem probíhá na 1. lékařské fakultě UK nepovinná Anatomie a chirurgie končetinových kloubů. A odbornými garanty a vyučujícími jsou docent Ondřej Naňka a profesor Jan Bartoníček. Kromě anatomie se v ní medici věnují i rekonstrukčním operacím.

V březnu 2022 vyrostla na pražském Hlavním nádraží provizorní ošetřovna. Medička Anna Krejčová, tehdy studentka třetího ročníku na 3. lékařské fakultě UK se v ní stala koordinátorkou mediků-dobrovolníků pomáhajících uprchlíkům od počátku krize na Ukrajině. Nyní dostala cenu MŠMT.

„Medikům bychom měli studium ulehčovat, ne se na ně povyšovat,“ tvrdí Simona Arientová, lékařka a pedagožka z 1. LF UK. Ve své nové funkci – mediátor, ombudsman – by ráda navázala na skvělé vztahy, jež si s mediky vytvořila. Věří, že na akademické půdě není prostor pro sexuální obtěžování.

Říkáte si, že skloubit studium medicíny a vrcholový sport musí být přinejmenším stejně těžké, jako běžet na lyžích a střílet? Kristýna Otcovská o tom může vyprávět. Je totiž českou reprezentantkou v biatlonu a zároveň studentkou Lékařské fakulty v Plzni UK.

Vše začalo na počátku března nenápadnou prosbou o pomoc. Anna Krejčová se tak kromě zvládání studia na 3. LF UK stala ze dne na den i koordinátorkou mediků poskytujících péči uprchlíkům z Ukrajiny na Hlavním nádraží. 

„Průvodcovství na hospitálu Kuks mě naučilo umění komunikovat s lidmi. Žádnému medikovi by neškodilo, aby byl nějaký čas i průvodcem,“ prozrazuje Jaroslav Matějka, student-třeťák ze 3. lékařské fakulty UK.

Od samého počátku uprchlické krize vyvolané válkou na Ukrajině se do dobrovolnické pomoci zapojili i bilingvní medici ze 2. lékařské fakulty UK. Základní vyšetření zajišťují pravidelně v salonku Hotelu Legie.

Univerzita Karlova se v krátké historii již podruhé spoléhá na své studenty. Medici se od prvních dnů rusko-ukrajinské války zapojili do humanitární pomoci v asistenčních centrech, kam denně přijíždějí stovky uprchlíků. V terénu je pár set studentů UK.

Hledaly práci, kterou by dokázaly stíhat vedle náročného studia. S ohledem na vzniklou pandemickou situaci shodně uvažovaly o zapojení v rámci testovacích center. Alex, Emu i Nelly oslovil inzerát rektorátu Univerzity Karlovy hledající dobrovolníky pro zajištění testovacích týmů.

Cenu Jaroslava Slípky uděluje Lékařská fakulta v Plzni UK za přínos studentů k rozvoji fakulty v oblasti vzdělávací, kulturní a společenské. Za akademický rok 2019/20 ji obdrželi koordinátoři dobrovolnické pomoci studentů při zvládání epidemie covid-19. Anna Malečková byla jedním z nich.

Koordinační tým 3. lékařské fakulty UK vznikl již na počátku první vlny pandemie covid-19. V té druhé eviduje přes 430 „svých“ studentů, kteří pomáhají ve zdravotnických zařízeních napříč celou ČR. Tým celkem sedmnácti koordinátorů opět ze všech sil pracuje na tom, aby všichni našli své uplatnění. 

Strana 1 z 2