• Vyhledat
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube
 • RSS
 • Vyhledat
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube
 • RSS
 •  

Karolína Korvasová: Matfyzačka nadšená do biologie

Foto: archiv K. Korvasové
pátek, 30 říjen 2020 07:46

Karolínu Korvasovou biologie lákala už během bakalářského studia matematiky na MFF UK. I proto odešla na magisterské studium se zaměřením na matematickou biologii do Nizozemska a později pokračovala na stáž do Austrálie a na doktorát do Německa, který aktuálně dokončuje. Od ledna se vrací na Matfyz.

Mikušek bádá v Austrálii a říká: Organická syntéza je jako vaření

Foto: archiv J. Mikuška, ANU
čtvrtek, 15 říjen 2020 08:01

Jiří Mikušek si při nástupu na Farmaceutickou fakultu v Hradci Králové UK (FaF UK) plánoval, že bude lékárníkem, ale už během studia ho zlákala věda a stal se organickým chemikem. Aktuálně již třetí rok působí na Australské národní univerzitě (ANU) v Canbeře.

Ulvrová: Českou vědu vidím pozitivně – otevírá se světu

Foto: archiv M. Ulvrová, Shutterstock
středa, 26 srpen 2020 17:47

Dr. Martina Ulvrová vystudovala geofyziku na Matfyzu. Už během magisterského studia vyjela na Erasmus do Francie, kde poté zůstala na doktorát a v několika francouzských laboratořích strávila i dalších pět let jako postdoktorandka. Kromě studia chování naší planety upozorňuje na genderovou nerovnost vědeckého prostředí.

Pandemie mi vlastně prodloužila sportovní kariéru

Autor:
Foto: Jiří Novák
úterý, 28 červenec 2020 17:31

Podle původního plánu měla být nyní v dalekém Japonsku a v Tokiu bojovat o šanci na svou první olympijskou medaili. Místo toho může Simona Kubová užívat relativně volného léta, protože olympiáda byla kvůli pandemii koronaviru odložena. Na další účast na OH si nejlepší česká plavkyně posledních let musí počkat do příštího roku.

Práce s lidmi je disciplína, kterou vás v žádné škole nenaučí

Foto: Vladimír Šigut
pátek, 17 červenec 2020 10:55

„Naše stanice jsou rozvrstveny tak, aby pokrývaly celé spektrum společnosti – věkové i sociální. Každý si může vybrat to své, co ho zajímá. Na tom nic nezměnila ani situace kolem koronaviru,“ říká René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu a absolvent FSV UK.

Moudrá: Jako Češi se neumíme moc prodat. Nebojte se!

Foto: archiv A. Moudré
čtvrtek, 16 červenec 2020 16:46

„Zahraniční zkušenosti vám otevřou oči. Ukáží vám, jak se věda má nebo také nemá dělat,“ říká Alena Moudrá, imunoložka, která o sobě říká, že je opak inbreda. Už během studia získala mnoho zkušeností z různých laboratoří v ČR i zahraničí, nyní působí jako postdoktorandka na Babraham Insititute v Cambridge.

Termiti jsou inženýři ekosystémů a ještě o nich mnoho nevíme

Foto: archiv Aleše Bučka
úterý, 30 červen 2020 17:09

Termitů existuje více než 3 000 druhů a jejich celková hmotnost je větší jak celková hmotnost všech lidí. Nejznámější jsou jako škůdci, kteří vám „sežerou“ dům a až v posledních letech se začíná více zkoumat jejich význam pro ekosystém. Aleš Buček na japonském ostrově Okinawa zkoumá jejich evoluční vývoj a příbuzenské vztahy – základní znalosti, které nám donedávna chyběly.

Duchem a vzděláním matematik se propracoval k výzkumu umělé inteligence

Foto: archiv M. Rolínka
čtvrtek, 11 červen 2020 12:58

Michala Rolínka matematika provází již od mládí. Začínal jako účastník matematických soutěží, během studia na Matfyzu se věnoval i didaktice matematiky a napsal dvě učebnice. Nakonec ho ale věda zlákala zpět a dnes své matematické znalosti využívá při výzkumu umělé inteligence.

Pavla Dagsson Waldhauserová: Islandská prachová průkopnice

Foto: archiv P. Dagsson Waldhauserové
pátek, 22 květen 2020 10:49

„Nejraději jsem v terénu, tam mě napadají ty nejlepší vědecké otázky, které od počítače nevymyslíte,“ říká Pavla Dagsson Waldhauserová, odbornice na výzkum prachových částic v ovzduší, která působí půl na půl na Islandu a v ČR.

Hanč: Imunitní systém je rébus, baví mě snažit se ho rozluštit

Foto: archiv P. Hanče, Shutterstock
čtvrtek, 14 květen 2020 10:42

„Snažím se lépe porozumět interakci mezi imunitním a nervovým systémem,“ říká neuroimunolog Pavel Hanč, který aktuálně působí jako postdoktorand na Harvard Medical School.

Horný: Jít v USA k lékaři je ruleta, může vás to finančně položit

Foto: archiv M. Horného, Shutterstock
úterý, 21 duben 2020 16:47

„‎Jít v USA k lékaři je ruleta, může vás to stát 20 nebo 20 000 dolarů. Zkoumám, jak nejlépe nastavit spoluúčast pacienta, aby lékařská péče byla dostupná pro všechny,“‎ říká Michal Horný, který působí jako ekonom zdravotnictví na Emory University v Atlantě.

Tolar: Multioborový přístup nám otevírá nové možnosti výzkumu

Foto: Shutterstock, archiv P. Tolara
středa, 15 duben 2020 12:15

„Doufám, že se ze současné koronavirové pandemie ponaučíme,“‎‎ říká imunolog Pavel Tolar, vedoucí výzkumné skupiny na Francis Crick Institute v Londýně. S využitím nových multioborových technik se snaží lépe pochopit fungování imunitního systému.

 

Martin Obr: Vždy jsem byl fascinován strukturní biologií

Foto: archiv Martina Obra
čtvrtek, 09 duben 2020 17:34

„Viry jsou nejmenší uzavřený systém, ke kterému lze přistoupit exaktně – lze vyřešit strukturu celého viru,“ líčí svůj zájem strukturní virolog, Martin Obr. Aktuálně působí na IST Austria, kde se zabývá strukturou a architekturou virové schránky – kapsidy.

Sokol: Už umíme se svobodou zacházet

Autor:
Foto: Vladimír Šigut, René Volfík
pondělí, 11 listopad 2019 15:10

Filozofické přednášky profesora Jana Sokola patřily na půdě Univerzity Karlovy vždy k těm nejvyhledávanějším a on sám je s akademickým prostředím spjat desítky let. Citlivě vnímal i proměnu univerzity a celé české společnosti po listopadových událostech v roce 1989.

 • Forum 51 3/2020

  Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

 • Forum EN8 1/2020

  Readers of Forum EN can read the latest issue or older ones in our complete online archive. If you have ideas for an interesting story, please contact us.