Husův příběh symbolizuje i boj o nadčasové hodnoty

Autor:
Foto: Jiří Novák, archiv Univerzity Karlovy
pátek, 4. červenec 2025 06:41

V neděli 6. července uplyne 610 let od upálení mistra Jana Husa v Kostnici. Jaký je odkaz slavného kazatele a mučedníka jsme si povídali s Dušanem Coufalem, odborníkem na církevní dějiny a českou reformaci. 

Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy letos slaví 35 let od svého založení. Od skromných začátků se dvěma stovkami studujících se ve všech oblastech posunula mimořádně daleko. Z FSV UK se postupem let stala dynamická, otevřená a mezinárodně orientovaná instituce, která má ambice nejen v oblasti vzdělávání, ale také výzkumu a společenské relevance.

Popularizace vědy chodí vždy po lidech

Autor : Martin Vlach
Foto: Archiv Martina Vlacha
pátek, 20. červen 2025 16:30

Komunikace vědeckých výsledků může vypadat jako zábava, ale je za ní spousta „neviditelné“ práce. Její dlouhodobý význam pro vědu a vzdělávání nesmíme podcenit, podotýká Martin Vlach, popularizátor vědy a emeritní prorektor pro vnější vztahy UK.

Přesně před 75 lety zemřel na následky mučení příslušníky StB kněz Josef Toufar. Jeho příběh a odkaz pro Forum popsal Pavel Jäger, absolvent Katolické teologické fakulty UK. V současnosti totiž spravuje farnost v Číhošti, kde Toufar působil, a kde se odehrál takzvaný "číhošťský zázrak".

Proč je důležité, kdo a jak učí na základkách chemii

Autor : prof. RNDr. Markéta Martínková, Ph.D.
Foto: Vladimír Šigut
pátek, 7. únor 2025 13:11

„Úkolem vysokých škol je zajistit dostatek aprobovaných chemikářek a chemikářů, kteří žijí pro svůj obor. Už nyní ale máme řadu skvělých vyučujících, inspirujme se u nich,“ navrhuje prorektorka UK pro studijní záležitosti Markéta Martínková.

Martin Vlach, prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy, se ve svém blogu tentokrát zamýšlí nad úrovní a podporou přírodovědného a technického vzdělávání na univerzitách v Německu a v Česku a nad tím, proč tyto obory potřebujeme možná víc než jindy.

Hubálková: Komunikace vědy je pro univerzity skvělé PR

Foto: Veronika Vachule Nehasilová, Vladimír Šigut
pátek, 6. prosinec 2024 12:47

Pavla Hubálková pomáhá vědkyním a vědcům lépe a efektivněji komunikovat výsledky jejich bádání. Letos za to obdržela Cenu za popularizaci výzkumu. Přes čtyři roky působila i v magazínu UK Forum, kde s kariérou v oblasti „science communication“ začínala.

Jako prorektor pro PR řeším vedle klasické „propagační“ agendy i mnoho mimořádných událostí, které se univerzity více či méně dotýkají. Přesto jsem se rozhodl mezi ostatní povinnosti vtěsnat tuto úvahu. Možná obdobné dilema řeší více akademiček a akademiků - střet vědeckých, pedagogických a úředních agend.

Aarhus University je druhou největší a druhou nejstarší univerzitou v Dánsku a vyniká silným mezinárodním zaměřením a interdisciplinárním přístupem ke vzdělávání a výzkumu, což jí umožňuje efektivně řešit komplexní globální výzvy. 

Diplomová práce je zpravidla jednou z podmínek pro řádné ukončení vysokoškolského studia. K čemu je vlastně dobrá a není požadavek na sepsání desítky stran dlouhého textu v dnešní době už přežitek? Nad tím se zamýšlí Martin Zelinka, který obhájil "diplomku" na katedře Orální historie – soudobých dějin FHS UK.

Na Technische Universität Berlin (TU Berlin) kladou velký důraz na spolupráci, a to jak mezi fakultami a obory, ale i napříč berlínskými univerzitami. Prázdnými frázemi není ani „přenos poznatků do praxe a řešení celospolečenských výzev.“ 

Predátorské publikace ovládly politický a částečně i veřejný prostor. Než se na ně po nástupu nového ministra pro vědu opět zapomene, je dobré se na chvíli zastavit. Moralizování a idealistické představy nechám na jiné a zkusím přidat trochu reálného, mezinárodního, vědně-politického kontextu.

Jak číst žebříčky škol? Význam mají, ale nepřeceňujme je

Foto: Vladimír Šigut, Martin Rychlík, Shutterstock
středa, 21. únor 2024 09:08

Akademiky nepříliš milované, ale veřejností hojně sledované „pořadí“ světových univerzit budí emoce. Rankingy, žebříčky, poměřování... Šestnáct univerzit včetně úspěšného Utrechtu či britské Loughborough University jim řeklo ne.

FORUM 2023 a stovky rozhovorů: osobnosti, projekty, místa

Autor:
Foto: Vladimír Šigut, Hynek Glos, Michal Novotný
pondělí, 1. leden 2024 16:12

Redakce magazínu FORUM i v roce 2023 dělala vše pro to, aby čtenářům nejen z prostředí Univerzity Karlovy přiblížila dění na největší a nejstarší české univerzitě. Představili jsme vám během roku stovky zajímavých tváří a projektů, i řadu neobvyklých oborů nebo míst.

Rezonujícím tématem posledních měsíců je umělá inteligence. Koho jiného tedy pozvat na rozhovor o Karlovce než světovou AI celebritu: ChatGPT v nejnovější verzi! Tázali jsme se dlouho, zpovídaný (zpovídaná, zpovídané) reagoval/a/o rychle. A prý má i smysl pro humor. 

Strana 1 z 5