
Pavla Hubálková
Vystudovala klinickou biochemii na VSČHT a získala Ph.D. v oboru Neurovědy na 3. LF UK. Akademický rok 2018/19 strávila jako Fulbright Visiting Student Researcher na Northwestern University v Chicagu, kde se kromě výzkumu věnovala i Science Communication. Od března 2020 je vědeckou redaktorkou UK. Publikuje v řadě médií (Hospodářské noviny, Hrot, Vědavýzkum.cz, Czexpats in Science).
Froňková: Projektové financování zabíjí vědeckou kreativitu
Všimli si, že chybí praktická výuka, tak uspořádali letní školu
Výzkum vládní komunikace o vzdělávání odhalil její slabiny
Nezajímá mě, že je něco nemožné. Jednou třeba bude
Přidejte se! Komunita vedoucích výzkumných skupin roste
Nový ERC projekt ukáže, jak děti při čtení prožívají fakta
Loučka: Paliativní péče je věda jako každá jiná
Jedinou jistotou našich životů je jeho konec. Přesto se tématu umírání vyhýbáme, snažíme se jej odložit. „Paliativní péče není jen o úplném konci života. Je o dobrém životě, co nejdéle to jde, navzdory těžké nemoci,“ tvrdí ředitel Centra paliativní péče Martin Loučka, jenž poslední dekádu usiluje o systémovou změnu v péči o umírající.
Miliardy na řešení společenských výzev, uspěla i Karlovka
Czexpats: Přinášíme zahraniční know-how a inspirujeme
Šeblová: Demenci lze předcházet i vzděláváním
Auxin v cytoplazmě! Kořenové buňky, zatočte!
Vše co víme o novém typu imunitních buněk
„Během mého doktorátu jsme objevili zcela nový typ imunitních buněk, které mají klíčové role v odpovědi imunitního systému na mikroorganismy,“ říká Jan Dobeš, který byl s Jakubem Abramsonem a dalšími americkými kolegy vyzván, aby sepsali přehledový článek, který vyšel v odborném časopise Nature Review Immunology.
Dienstbier: V inovacích musí Česko přidat
Využívejte data a nebojte se změn, radí z Kodaně i Utrechtu
Na Karlovku míří hned deset výzkumných grantů ERC CZ
Grantová soutěž ERC patří k nejprestižnějším a nejkompetitivnějším – o omezené množství financí soutěží nejlepší vědci a vědkyně. Ti, kteří působí na českých institucích a získají špičkové hodnocení, ale ne finance, mohou od ministerstva školství získat takzvané ERC CZ. Deset z devatenácti míří na UK.
Jelínková: Nechtějte být Harvard, hledejte vlastní unikátnost
Čejka: Firmám musíte mít co nabídnout
Výzkum zeolitů, kterému se věnuje tým Jiřího Čejky z PřF UK budí zájem nejen v akademickém prostředí, ale i mezi firmami. ,,Komerčním partnerům musíte mít co nabídnout, pečlivě si vybírají do čeho investují. Firemní výzkum je také velmi orientovaný na výsledky. Firmy si projekty průběžně hodnotí, zda směřují k zajímavým výsledkům,“ říká Čejka.