Neodolatelné kouzlo Univerzity třetího věku

středa, 17 duben 2019 16:35

Na sobotní Den celoživotního vzdělávání a Festival absolventů v Karolinu přišla paní Jitka načerpat inspiraci pro další studium. Stejně jako většina studentů hledá i ona recept na rovnováhu mezi časem na učení a na koníčky.

rv1_2056xpis

Ráda a naplno se věnuje své roli babičky, v zimě pak s partnerem společenskému tanci a v létě ji zaneprazdňuje zahrada. Právě kvůli ní si před dvěma roky zvolila dvousemestrální kurz Přírodovědecké fakulty UK svět rostlin: „Jako zahrádkářka jsem k tomu měla blízko,“ vysvětluje Jitka, jak propadla kouzlu Univerzity třetího věku.

V současnosti studuje psychologii na Filozofické fakultě UK, předtím již na téže fakultě absolvovala dějiny umění. „Rozhodla jsem se příští rok v psychologii pokračovat, ale možná si ještě něco přiberu,“ říká Jitka a neskrývá nadšení z nepřeberné nabídky kurzů. V Karolinu ji zaujala expozice geografů, zachycující významné památky z leteckého pohledu. „Musím se ale už brzdit,“ dodává, „je to jako s tancem. Z klasiky, když se točí valčík nebo waltz, bolí nohy, takže se raději věnuji latinským tancům. Salsa je takové šlapání.“

_jiri2_200_300

V rámci Festivalu absolventů si šedesát let od své promoce přišel do Velké auly připomenout i lékař Jiří. Jako starší sekundární lékař v roce 1968 emigroval do Vídně, díky podpoře Alexander von Humboldt Stiftung působil rok na Freie Universität v Západním Berlíně a dva roky pracoval v Londýně. Při zákroku na dětském pacientovi s hydrocefalem na neurochirurgii si poranil ruku a zdravotní důsledky poranění ukončily jeho profesní plány. Přesto se medicíně věnuje dodnes a se spolužáky pravidelně navštěvuje svoji alma mater.

Den CŽV v číslech

1000 osob z řad členů rodin a přátel zaplnilo Velkou aulu

Autor: Petra Köppl
Foto: René Volfík

Sdílejte článek: