Roman Šmucler o soutěži, ve které minule bodoval náš absolvent

pátek, 02 červen 2017 17:40

Do projektu Nejchytřejší Čech jsem se s kolegy z České televize vrhnul před dvěma lety s představou, že je potřeba vyzdvihnout lidi chytré, neb při vší úctě, ti s hlavou na pravém místě posouvají zemi nejvíc vpřed.

nejcechNicméně na prvních konkurzech úvodního ročníku jsem studenty a hlavně absolventy nejstarší univerzity ve Střední Evropě hodně postrádal. Báli se ostudy nebo snad měli pocit, že „je jich to nedůstojné"? Masarykova Univerzita v Brně, ČVUT i Ostrava nás přitom zaplavily svými žáky a objevili se i jejich hrdí absolventi a několik pedagogů. Bylo zajímavé sledovat, jak v záplavě učitelů ze základních a středních škol bylo vysokoškolských pedagogů málo. Báli se ztráty kreditu? Kritéria zisku vědecko-pedagogických kritérií jsou jiná, ale přesto mi bylo líto, že se skoro nikdo z kolegů nechtěl účastnit soutěže, ale o testy si řekli, aby si je vyzkoušeli. Tajně.

Pak ale přišly dobré zprávy. V absolutním finále zůstali nakonec pohlední a zábavní mladí pánové, kteří rozhodně vyvraceli představu, že člověk s nadprůměrnou inteligencí musí být podivný výstředník. A vítěz? Student, dnes již absolvent Univerzity Karlovy Jiří Šafka. Po skončení soutěže byl o něj zájem menší, než bych čekal, ale to rozhodně nelze tvrdit o jeho nemalé úspěšnosti jako absolventa. Získal prestižní a dobře placené místo. Zjevně jsme vybrali toho pravého.

Jeho úspěch úplně změnil zájem o druhý ročník, který se konal 11. a 12. dubna letošního roku. Odehrával se v Kotěrově budově Právnické fakulty. Soutěžících bylo mnohem méně, diváci tušili, že neobstojí jen tak někdo. Zato výsledky byly mnohem lepší, než loni. Úkolem bylo za 30 minut zodpovědět 30 otázek. Hned v jedné skupině, se to podařilo více lidem, než v prvním ročníku ve čtyřech městech dohromady.

Vesměs nikomu nešlo o to vyhrát milion, ale ukázat se a dokázat sám sobě, co umím. Držte palce u obrazovky a hlavně dělejte s námi testy, až se bude vše vysílat. Mozek se musí trénovat. Tato soutěž vám nabídne, zábavné způsoby, jak na to.

Autor: doc. Roman Šmucler
Foto: Thinkstock.com

Sdílejte článek: