Na Katolické teologické fakultě ožije tradice českých adventních rorátních mší

pátek, 28 listopad 2014 10:47

Padající sníh, slabé světlo luceren, vyšlapaná cestička až před brány kostela a v něm plno lidí ze sousedství, kteří poslouchají tradiční české liturgické zpěvy. Tak nějak (možná až na ten sníh) to už od 14. století vypadá o adventních ránech v českých zemích, kde se od té doby – s několika přestávkami způsobenými historickými okolnostmi – udržuje tradice tzv. rorátních mší. Tyto bohoslužby se zpěvy letos obnoví také Katolická teologická fakulta UK, navazovat na ně budou společné snídaně.

svicky350

„Roráty jsou český unikát, je to velmi originální kulturní počin, nic podobného ve světě nenajdeme. Tato tradice vznikla ve 14. století, kdy se začaly v době adventu pořádat ranní bohoslužby k Panně Marii, která očekává příchod Spasitele. Doprovází je latinský liturgický zpěv a české duchovní písně,“ vysvětlil fakultní kaplan David Vopřada, Dr.

A právě tyto zpěvy jsou velmi výjimečné, ty nejstarší pocházejí ještě z doby vlády Karla IV., kdy se rorátní mše v českých zemích začaly ujímat. „Dodnes se zpívají velmi starodávné, i sedm set let staré písně. Má to svoje kouzlo. A to, jak člověk ráno před Vánocemi za tmy a zimy vyráží do kostela, má až takovou romantickou atmosféru. To symbolické spojení světla a tmy k rorátním mším patří,“ podotkl David Vopřada.

Letos si i díky iniciativě studentů připomíná tradici rorátů také Katolická teologická fakulta UK. „Od začátku prosince až do Vánoc se vždy v 8.20 bude na fakultě konat krátké zastavení se zpěvy, které jsme nazvali Roráty na schodech. Po zpěvu bude následovat krátké duchovní zamyšlení, které pronese některý z vyučujících fakulty,“ vysvětlil student Metoděj Ján Lajčák.

Vedle toho se v první a v poslední adventní středu uskuteční vždy od 7 hodin ve fakultní kapli rorátní mše. První týden ji bude sloužit opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný, ve středu 17. prosince pak David Vopřada. „A abychom si ‚více užili‘ toho ranního vstávání, tmy a zimy, což k tomu patří, rozhodli jsme se ve středu 10. prosince připojit k rorátům, které se budou konat v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Ty však začínají už ve tři čtvrtě na šest. Pak se přemístíme na fakultu a přečkáme do začátku výuky na společné rorátní snídani,“ usmíval se David Vopřada.

Snídaně, kde se budou moci všichni, kdo se ráno vypraví na mši, společně setkat, pohovořit si, občerstvit se a na chvíli se zastavit v předvánočním shonu, připravují studenti fakulty sdružení ve spolku Theodorik. Podařilo se jim tak obnovit dřívější fakultní tradici.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: red.

Sdílejte článek: