Dáme práci? Inspirací pro aplikaci byly nabídky mikroprací známé z USA

pátek, 13 březen 2015 11:56

Mezinárodní projekt Dáme práci propojí zájemce o práci a zaměstnavatele a je dostupný z každého webového prohlížeče. Cílovou skupinou projektu jsou jak ohrožené skupiny na trhu práce (absolventi, matky a otcové po rodičovské dovolené, lidé starší 50 let), tak samotní zaměstnavatelé. Jádrem nápadu byl návrh a vývoj platformy propojení nezaměstnaných s poskytovateli přímých nabídek práce.

damepraci5

„Vylepšuje párování nabídek a poptávek pomocí sémantických postupů. Zájemci o práci tak mají větší šanci, že dostanou přednostně ty nabídky, které jsou pro ně relevantní a hlavně jsou v místě, kde žijí. Získají také nabídku podobných pozic a nemusejí se zdlouhavě probírat desítkami nerelevantních nabídek a ztrácet čas i odhodlání,“ říká Josef Šlerka, vedoucí Studia nových médií na FF UK.

Aplikace se snaží zůstat co nejjednodušší. Pro uchazeče o práci je tvořena pouze třemi obrazovkami. Výpisem nabídek, detailem práce a vyhledáváním. Základním parametrem vyhledávání je geografická poloha. Ta tvoří první z několika komponentů, z nichž se skládá pořadí výsledků. Novinkou je třeba také pole „Umíte, zvládáte, baví vás“, kam uživatel o sobě může napsat více informací v nestrukturované podobě.

Inspirací pro projekt byly hyperlokální nabídky mikroprací známé z USA. Ty v podstatě umožňují zadávat drobné sousedské práce ve větších městech. Mezi takové patří například odvoz nákupu, sklízení ovoce či větší úklid v domě. Služby jako TaskRabbit nabídkou mikroprací pomáhají nejen lidem bez práce alespoň k nějakému výdělku, ale také udržovat sociální kontakt, což je pro dlouhodobě nezaměstnané nesmírně důležité. Bohužel česká právní úprava není v tomto ohledu příliš jednoznačná, a tak se lidé do mikroprací příliš nepouštějí, aby se nedopustili neoprávněného podnikání. Je pravděpodobné, že trh se v tomto ohledu uvolní také u nás. Aplikace Dáme práci s takovou variantou počítá.

Projekt financovaný z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost ESF ČR, vznikl ve spolupráci Univerzity Karlovy v Praze, nizozemské Univerzity v Tilburgu a  Národní irské univerzity v Galwayi.

Vyzkoušet si ji můžete na www.damepraci.cz.

Autor: red.
Foto: Studia nových médií na FF UK

Sdílejte článek: