Mediální gramotnost je třeba zvýšit, říká KTF UK a otevírá veřejný kurz

úterý, 13 leden 2015 10:26

Masová média mají ve společnosti velmi důležitou roli a ovlivňují životy nás všech, ať už si to uvědomujeme, nebo ne. A právě z toho důvodu se vedení Katolické teologické fakulty UK rozhodlo otevřít přednáškový cyklus Masmediální komunikace, jenž je určen studentům i široké veřejnosti. Mohlo by se zdát, že takový kurz patří spíše na jinou fakultu Univerzity Karlovy, správně pracovat s mediálními sděleními by se však podle KTF UK měli učit všichni, bez ohledu na studijní nebo profesní zaměření.

news693

„Otevření kurzu na Katolické teologické fakultě UK není zcela nepochopitelné. Katolická církev se k tematice médií vyjádřila v dekretu druhého vatikánského koncilu Inter mirifica o hromadných sdělovacích prostředcích, kde ocenila nové mediální možnosti, které mohou prokazovat lidstvu velkou službu, ale zároveň zmínila potřebu odpovědné reflexe tvůrce mediálních zpráv i příjemce informací. Kurz Masmediální komunikace proto nabízí takovou platformu společného dialogu, kde se budou setkávat lidé zabývající se teorií médií s lidmi z konkrétní praxe. Proto má na naší fakultě, kde je mimochodem též otevřen obor aplikovaná etika, tento předmět své místo,“ podotkl doc. Karel Sládek, garant kurzu a proděkan KTF UK.

Čtyřdenní program povede doc. Gabriel Paľa z Prešovské univerzity. Hovořit bude o mediální manipulaci, novinářské etice nebo reklamě, zájemcům představí jednotlivé zpravodajské a publicistické útvary. Na přednášky bude přizvána také řada hostů z praxe, se kterými účastníci budou moci diskutovat.

Docent Sládek vysvětlil, že se rozhodl oslovit prešovského kolegu, protože jeho odborné zájmy jdou právě tím směrem, kterým docent Sládek chtěl, aby se ubíral i kurz KTF UK. „Ideu otevření Masmediální komunikace jsme měli již delší dobu, ale stále jsme hledali vhodnou osobnost, která by kurz vedla. Když jsem se setkal v Prešově na jedné konferenci s docentem Paľou, vedli jsme spolu debaty o roli médií v současném světě i v našich zemích po sametové revoluci a také o roli křesťanů v médiích. Záhy jsem pochopil, že mluvím s odborníkem, jehož kvalifikaci pro náš záměr potřebujeme,“ vysvětlil docent Sládek.

Kurz se bude konat od pondělí 16. do čtvrtka 19. února vždy od 14 do 19 hodin v budově fakulty v pražských Dejvicích. „Předmět si jako volitelný mohou zapsat všichni studenti, kteří chtějí zvýšit svoji mediální gramotnost. Jako kurz celoživotního vzdělávání je určen pro lidi zajímající se o tuto problematiku, kteří chtějí prohloubit své poznatky nebo je promýšlet v širších kontextech. Samozřejmě že vzhledem k povaze naší fakulty neopomínáme reflexe nad rolí křesťanů v médiích či obrazu církví v médiích, kdy k diskuzi mohou přispět věřící i nevěřící,“ podotkl docent Sládek. Přihlášky na kurz přijímá studijní oddělení KTF UK až do 9. února, zájemci z řad široké veřejnosti za něj zaplatí 1500 korun.

Přihlášku na kurz i další informace naleznete ZDE.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: isifa.com

Sdílejte článek: