Letní univerziáda: basketbalová pohádka a medailisté z UK

pondělí, 7. srpen 2023

Celkem dvanáct medailí vezou čeští reprezentanti z Letních světových univerzitních her v čínském Chengdu. Zlatým kovem k tomu přispěla i veslařka Anna Šantrůčková z FTVS UK, stříbrná byla atletka Eliška Martínková z FSV UK, a členem zlatého basketbalového týmu byl student Právnické fakulty UK Vojtěch Sýkora.

fisuS
Zlatá veslařka Anna Šantrůčková na stupních vítězů.

Největším českým příběhem letní univerziády je famózní úspěch basketbalistů, kteří turnaj vyhráli poprvé v historii. Ve čtvrtfinále těsně vyřadili Finsko, v semifinále suverénně přejeli Argentinu a velké drama si ponechali na finále s Brazílií. Ačkoliv většinu zápasu těsně vedli, Jihoameričané dokázali v závěru výsledek několikrát otočit. Čeští lvi se ale nevzdali a finálové přetahované nakonec dali zlatou tečku po výsledku 69:67. O jménech jako Jan Zídek, Kovář nebo Samoura ještě určitě v budoucnu uslyšíme, nás může těšit, že v týmu hrál i student Právnické fakulty UK Vojtěch Sýkora.

Zlatou medaili vybojovala také studentka FTVS UK Anna Šantrůčková, která vyhrála veslařský závod ve skifu. Další dvě zlaté medaile pro českou výpravu přidali střelec Matěj Rampula a desetibojař Vilém Stráský. Stříbrné medaile získali Češi tři - sourozenci Schejbalovi ve střelbě dvojic, Jermář a Sklenka v tenisové čtyřhře, a pak atletka Eliška Martínková z Fakulty sociálních věd UK, jenž obsadila druhé místo v chůzi na 20 kilometrů.

caus2
Stříbrná medailistka ze závodu v chůzi na 20 kilometrů Eliška Martínková.

Medailovou bilanci české výpravy doplňuje pět bronzových úspěchů: střelci Jiří Přívratský a Pavel Schejbal, družstvo žen ve střelbě z malorážky, atletka Barbora Malíková, a gymnastka Dominika Ponížilová. Dvakrát skončila těsně pod stupni vítězů veslařka Valentýna Solařová z 3. lékařské fakulty UK, čtvrtá ve dvojskifu i na čtyřce. S mužskou čtyřkou skončil čtvrtý i veslař Vilém Pachman z FTVS UK a student stejné fakulty Ondřej Gemov byl čtvrtý v plaveckém závodě na 400 metrů volným způsobem a pátý na trati 200 metrů motýlek.

caus3
Český plavec a student FTVS UK Ondřej Gemov.

Basketbalový tým žen, za který nastupovala i dvojice studentek z FTVS UK Tereza Halátková a Marie Žílová, skončil ve čtvrtfinále a nakonec vybojoval 7. místo. Z tělovýchovné fakulty UK je i judista Mikuláš Meško, který nepřešel přes druhé kolo, a šermíř Matyáš Pavlík, který skončil už na prvním soupeři. Další kordista Josef Balcar z 1. lékařské fakulty UK nestačil ve druhém kole na Itala Gaetaniho.

Výsledky studentů Univerzity Karlovy na LSUH v Chengdu:

Vojtěch Sýkora basketbal M PF UK zlato
Anna Šantrůčková  veslování - skif + čtyřka mix FTVS UK zlato + 4. místo
Eliška Martínková   atletika - 20km chůze FSV UK  stříbro
Valentýna Solařová   veslování - dvojskif + čtyřka mix 3. LF UK 2x 4. místo
Ondřej Gemov  plavání - 400 m v.zp. + 200 m motýlek  FTVS UK 4. místo + 5. místo