Ve správnou dobu správné rozhodnutí: studium na UK & olympiáda v Riu 2016

pátek, 12 říjen 2018 17:46

Barbora Kodedová, studium biologie na UK & moderní pětiboj, olympiáda v Riu 2016

Správně se rozhodnout je umění, které šestadvacetiletá studentka magisterského oboru molekulární biologie na Univerzitě Karlově v Praze a jediná reprezentantka České republiky v moderním pětiboji žen na letní olympiádě v Riu de Janeiru Barbora Kodedová umí na jedničku.

Dnes zahajuje svůj individuální olympijský závod v základním šermířském kole jako první z českých zástupců, 19. 8. pak pokračuje dalšími sporty moderního pětiboje. Stane se tak čtvrtou českou pětibojařkou na OH v historii. A to ještě před odletem do Ria stihla odevzdat svoji diplomovou práci.

_thinkstockphotos_104329603_500_370

Moderní pětiboj se skládá, jak už sám název napovídá, z pěti náročných samostatných disciplín. V Individuálním závodě se jedná o šerm kordem, plavání (200 m volným způsobem), jízdu na koni, jejímž obsahem je parkúrové skákání a o kombinovanou disciplínu - střelbu z laserové pistole a běh. Celková délka běžecké tratě je 3200 m rozdělených do čtyř osmisetmetrových úseků. Před každým běžeckým úsekem absolvují závodníci na speciálně zkonstruované střelnici střeleckou položku do terče o průměru 59,5 mm vzdáleného 10 m. Čas strávený na střelnici a běžecké trati se sčítá.

Výkony v jednotlivých disciplínách jsou hodnoceny podle bodovacích tabulek, nejvyšší počet bodů potom určí vítěze celého pětiboje.

Moderní pětiboj byl poprvé zařazen do programu olympijských her ve Stockholmu 1912 především díky zakladateli novodobých olympijských her baronu Pierru de Coubertinovi. Od antického klasického pětiboje se liší v jednotlivých disciplínách. Starověké Atény viděly své závodníky soutěžit ve skoku dalekém, hodu oštěpem a diskem, v běhu a zápasu.

Český moderní pětiboj se úspěšně zapsal do výsledkových tabulek olympijských her hned dvakrát. V roce 2002 vybojoval v Aténách bronzovou medaili Libor Capalini, na poslední olympiádě 2012 v Londýně vystoupil na stupínek nejvyšší David Svoboda.

Barbora Kodedová je členkou Pětibojařského sportovního centra Plzeň, ale vzhledem k tomu, že většinu času tráví v Praze, kde studuje na Přírodovědecké fakultě, trénuje v ASC Dukla Praha. Jejím osobním trenérem je již zmíněný Libor Capalini.

Letošní olympiáda v Riu bude pravděpodobně jejím posledním vrcholným pětibojařským závodem, ke konci roku 2016 chce ukončit svoji sportovní kariéru a věnovat se doktorandskému studiu fyziologie na UK.

Tréninkové výpadky a zdravotní problémy, se kterými se Barbora potýkala ještě 9 týdnů před zahájením olympiády by ale již měly být minulostí. Vždyť jak sama říká: “Když něco opravdu chcete, zvládnete to, i když většina lidí ve vašem okolí si myslí, že se to nedá stíhat!”

Držme tedy Barboře palce k dalším správným rozhodnutím a co nejlepšímu výkonu na olympiádě v Riu!

Autor: Petra Adamková
Foto: Thinkstock

Sdílejte článek: