Apollonské dny věnované systematické práci se ve zkouškovém vyplácejí

úterý, 05 srpen 2014 13:10

Dneska jsem napsal dějepisnou písemku za jedna. Dostali jsme totiž Karla Velikého, a to já si bezvadně pamatujii, zvlášť tu historiku o Rolandovi a jeho meči, který se nedal zlomit. Když se to dověděli tatínek s maminkou, měli náramnou radost a tatínek vytáhl peněženku a dal mi... že neuhádnete, co? Desetifrank! (Mikulášovy průšvihy, str. 18)

Výtečné studijní výsledky posluchačů chválí nejen rodiče, ale i vaše alma mater. Více než deset procent nejlepších studentů UK je finančně oceněno za své výkony u zkoušek a klasifikovaných studijních povinností. Výše stipendia za vynikající studijní výsledky může v některých případech dosáhnout až 20 000 korun. Není to dodatečná motivace pro intenzivní přípravu na zkoušku?

studentky700

Klasifikované testování vědomostí na univerzitě během každého zkouškového období zvyšuje stres tisícům studentů a je nedílnou součástí akademického života, který si studenti dobrovolně zvolili. Zkouška není rozhodně životním dramatem, ale umožňuje uplatnit vše, co jste během semestru odpracovali. Považujte ji spíše za nácvik na další zkoušky, které vás v profesním životě čekají. Pamatujte si, že cílem není skrýt, co nevíte, ale předvést, co jste se naučili.

Klasické divadelní drama zachovává jednotu času, místa a děje. To rozhodně neplatí o přípravě na zkoušku, která vyžaduje od hlavního hrdiny, aby odlišoval čas na práci a odpočinek, vytvořil si zónu učení a relaxace a střídal během studia předměty.  Takže zapomeňte na učení v posteli! V prostoru studia skliďte fotky z prázdnin a další předměty, které odpoutávají vaši pozornost, a odsuňte stohy nepročtených knih z relaxační zóny.

Při sestavování časového harmonogramu přípravy se držte při zemi v odhadech počtů stran, které se během dne zvládnete naučit, a nezapomeňte stanovit správně priority – systém maminčin nákupní seznam má něco do sebe. Uvědomte si, kolik času trávíte na sociáních sítích, skypováním nebo surfováním na netu.

Při vytváření plánu vycházejte z předepsaných sylabů a rozhodně si jen nepročítejte zapsané poznámky. Sebepoctivější příprava ztrácí bez zopakování látky večer po dni studia a před jejím zahájením další ráno na efektivitě. Během této rekapitulace používejte stejné podklady, ze kterých jste se učili, a nerozptylujte se neprostudovanými materiály. Nezapomínejte na pravidelné pauzy – zkuste si každou hodinu přípravy udělat krátkou a přesně stanovenou přestávku. Tu si dopřejte, i pokud se zrovna nemůžete soustředit.

Relaxace umožňuje efektivněji pracovat – takže nezapomínejte ve zkuškovém období na sport a komunikaci s přáteli. 

Když nadejte den Z, dodržte namísto zběsilého listování poznámkami ranní rutinu a soustřeďte se, abyste si před odchodem zkotrolovali, zda máte vše, co budete ke zkoušce potřebovat. Pokud můžete, tak se vyhněte dlouhému čekání na chodbách fakulty, které stresuje. Pak už zbývá jen pozorně číst zadání, nepanikařit a v případě „okna“ se soustředit na dechové cvičení a výpisky, které jste si během přípravy dělali.

Hodně štěstí u zkoušek přeje redakce iFora!

Autor: Petra Köpplová
Foto: red.

Sdílejte článek: