Šermuje, studuje logiku a poslouchá Rachmaninova. Na univerziádě to bude boj

čtvrtek, 09 leden 2014 07:12

Čest Univerzity Karlovy bude kordem hájit na světové univerziádě v Kazani její student a sportovní šermíř Julián Seidl. Student logiky na Filozofické fakultě UK, který se chystá v září ke státním závěrečným zkouškám, se na univerziádu těší, na velkých sportovních akcích totiž předvádí lepší výkony. „Víc mě to motivuje,“ říká v rozhovoru pro univerzitní časopis iForum.

sermfoto350

Jakou čekáte na univerziádě konkurenci?

Ze startovní listiny jsem zjistil, že konkurence bude obrovská. Zúčastní se prakticky všichni, kdo byli na olympiádě, plus dalších asi čtyřicet lidí. I přesto ale budu bojovat, jak to jen půjde.

S jakým umístěním byste byl spokojený?

Byl bych spokojený, kdybych se dostal do skupiny nejlepších dvaatřiceti šermířů, protože by to znamenalo, že aspoň někteří, kdo byli na olympiádě, by skončili až za mnou. Záleží ale na tom, jak dopadnu v rozřazovacích skupinách, když z nich postoupím, tak pak můžu s trochou štěstí bojovat až do konce.

Který sportovní mítink považujete za vrchol své letošní sezóny?

Univerziádu. Na ní pak bude záviset, jestli pojedu i na mistrovství světa, které se koná asi o tři týdny později. Díky výsledkům, kterých jsem tuto sezónu dosáhl, jsem v pozici, kdy bych měl na mistrovství jet, ale potřebuji navíc nepokazit univerziádu. Kdybych na ní skončil mezi nejlepšími dvaatřiceti, tak by to mělo na mistrovství stačit.

Máte raději menší sportovní mítinky, nebo preferujete takové velké sportovní akce, jako je třeba právě univerziáda?

U mě je to spíše ta druhá možnost, velká akce mě trošku víc vyhecuje a motivuje. Na šampionátech mám proto obvykle lepší výsledky než na soutěžích světového poháru, které přeci jen nejsou tak velké.

Jak vypadá sportovní příprava vrcholového šermíře?

Příprava se rozděluje do tří částí. Máme obecnou fyzickou přípravu, která se skládá z kondiční přípravy, případně posilování. Dále následují technické tréninky s trenérem a k tomu tréninky, kdy šermujeme mezi sebou. Za týden máme asi deset fází, takže dvě fáze za den.

Kdo vás k šermu přivedl?

Šermovat jsem začal asi ve dvanácti letech díky mé starší sestře, která s tímto sportem začala. Po třech letech, co ona šermovala, jsem se k ní přidal a vydržel jsem u toho.

Jakého výsledku ve své sportovní kariéře si nejvíce ceníte?

Rád vzpomínám na svou juniorskou kariéru. Před čtyřmi roky jsem na mistrovství světa kadetů a juniorů v Belfastu o jeden zásah nevyhrál titul. To, co se mi tam povedlo, byl veliký úspěch, zároveň mě to ale hodně mrzelo, protože titul jsem měl na dosah.

Jak zvládáte kombinovat studium logiky s vrcholovou sportovní kariérou? Časově musíte být velmi vytížen.

Kombinovat to určitě jde. Občas je to časově náročné, člověk má mnohdy čas skutečně jen na školu, trénink a spánek. To je ale asi úděl každého vrcholového sportovce. Něco musíte obětovat.

A když se náhodou objeví nějaký volný čas, jak se odreagováváte od šermu a studia? Co patří mezi vaše koníčky?

Rekreačně dělám i další sporty, hraji basketbal, jezdím na bruslích, s kamarády si rád zahraji hokejbal. Zajímá mě také hudba. Poslouchám v podstatě všechno kromě country nebo metalu. Hodně se mi líbí klasická hudba, mám rád Sergeje Rachmaninova.

Vedle šermu a studia navíc pracuji pro Evropskou šermířskou federaci, kde mám na starosti propagaci šermu v Evropě, takže toho volného času mi skutečně moc nezbývá.

Na Světovou letní univerziádu v Kazani (6. až 17. července 2013) míří 146 českých sportovců, z toho dvě desítky reprezentantů pod hlavičkou Univerzity Karlovy. První část výpravy odletí speciálem z pražských Kbel do Kazaně ve čtvrtek 4. července.

Na univerziádě bude bojovat na deset tisíc sportovců – vysokoškoláků – ve 27 sportech, rozděleno bude 351 sad medailí.

Kazaň se na hry přichystala skutečně úctyhodně. Většina závodních areálů byla vybudována speciálně kvůli studentským sportovním hrám, v Kazani vyrostly i nové silnice či parkoviště pro vozidla fanoušků a samozřejmě univerziádní městečko, kde mají v pohodlí odpočívat sportovci i jejich doprovodné týmy. Do organizace sportovního mítinku se zapojilo na dvacet tisíc dobrovolníků. Součástí her bude i řada kulturních akcí.

Slavnostní zahájení a ukončení univerziády se uskuteční na kazaňském fotbalovém stadionu připomínajícím rozkvetlý leknín. Budovat se začal kvůli hrám v roce 2010. Vejde se do něj na pětačtyřicet tisíc diváků. Vstupenky na slavnostní zahájení jsou již beznadějně vyprodány.

Autor: Helena Stinglová
Foto: Julián Seidl, red.

Sdílejte článek: