Držte palce! Přiveze si skokanka na lyžích Doleželová medaili z další univerziády?

úterý, 20 leden 2015 16:06

Skoky na lyžích – právě tato sportovní disciplína by neměla uniknout pozornosti fanoušků UK na 27. světové univerziádě. Nejvýznamnější akademický mítink zimních sportů se letos uskuteční od 24. ledna do 14. února mimořádně ve dvou státech – na Slovensku a ve Španělsku. A právě mezi skokany má Univerzita Karlova své největší medailové naděje. Na nominaci dosáhla i studentka zubního lékařství na 1. lékařské fakultě UK Michaela Doleželová, která si z minulých her přivezla stříbro z individuálního závodu.

fanousci693

Univerziáda je obdobou olympiády, jen s tím rozdílem, že se jí mohou zúčastnit pouze studenti vysokých škol a koná se každé dva roky. Letošní sedmadvacátý ročník zimních her mimořádně pořádají dva státy. Ukázalo se totiž, že původně vybrané Španělsko nemá vyhovující zázemí pro všechny disciplíny, proto Mezinárodní federace univerzitního sportu (The International University Sports Federation – FISU) nakonec rozhodla o tom, že Španělsku vypomůže Slovensko.

V sobotu 24. ledna se tak sportovní komplex ve Štrbském Plese ve Vysokých Tatrách rozzáří slavnostním zahajovacím ceremoniálem, kde se fanouškům představí reprezentanti z jedenatřiceti států světa.

Střediska ve Štrbském Plese a v Osrblii budou až do 1. února hostit závody v severské kombinaci, běžeckém lyžování, biatlonu a právě již zmíněných skocích na lyžích, kde má UK tři želízka v ohni – vedle Michaely Doleželové ještě Víta Háčka a Čestmíra Kožíška, se kterým na minulé univerziádě Michaela skončila na čtvrtém místě v závodě smíšených dvojic.

„Bylo by pěkné dostat se na pódium ve smíšeném závodě. Je to docela reálné, protože Čestmír je dobrý skokan. Vždy jezdím na závody s nejvyššími cíli, i když u skoků se může stát cokoli. Ráda bych zopakovala svoje minulé výsledky, v individuálním závodě to ale nebude jednoduché. Vzhledem k tomu, že se ženy skoky neživí a většina závodnic studuje na vysokých školách, bude konkurence na univerziádě obrovská. Určitě by neměla chybět aktuálně druhá skokanka ze světového poháru Špela Rogeljová a kromě ní budou pravděpodobně skákat i další favoritky Irina Avakumová, Julia Kykännenová a další,“ podotkla Michaela Doleželová.

Na začátku února pak tatranský kamzík – maskot slovenských her – předá štafetu svému španělskému protějšku a symbolu pohoří Sierra Nevada – horské koze pojmenované Uggi – a v dalších disciplínách bude univerziáda pokračovat tam. Své síly na Pyrenejském poloostrově poměří závodníci v alpském lyžování, snowboardingu, freestylu, krasobruslení, rychlobruslení, curlingu a v ledním hokeji. Celou zimní univerziádu završí závěrečný slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v sobotu 14. února vpodvečer.

Na 27. ročníku zimní světové univerziády budou Univerzitu Karlovu reprezentovat tři skokani na lyžích – Michaela Doleželová, Vít Háček a Čestmír Kožíšek. Na Slovensko se podívá také běžkyně na lyžích Sandra Schützová.

Ve Španělsku bude mít UK širší zastoupení. O medaile v alpském lyžování zabojují Tereza Kmochová, Veronika Rudolfová a Bára Straková. Se snowboardem do Granady vyrazí Albert Jelínek a Jan Lohynský. Své zástupce bude mít UK i mezi akrobatickými lyžaři v podobě Barbory Novákové. UK bude mít také silnou sestavu v curlingu, kde ji bude reprezentovat Jan Sedlář, Jakub Splavec, Tomáš Zelenka a Karel Klíma. Hokejová reprezentace dosud není definitivně sestavena, je však velmi pravděpodobné, že i do hokejového výběru se dostane několik studentů UK.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: Thinkstock

Sdílejte článek: