Od loňska jsme posílili, Univerzitní osmy bychom mohli vyhrát, říká trenér

čtvrtek, 29 květen 2014 14:24

Jsou zhruba 17,5 metrů dlouhé a s mužskou posádkou dosahují průměrné rychlosti 6 metrů za sekundu, patří tak mezi nejrychlejší veslařské lodě. Osmiveslice s posádkami tvořenými studenty vysokých škol se postaví na start tradičního závodu Univerzitních osem, který se koná v rámci pražských Primátorek, v pátek 6. června v podvečer. Na Rašínovo nábřeží v Praze mohou přijít fanoušci držet palce i týmu Univerzity Karlovy. Vstup je volný.

osmy693

Osmu UK bude kormidlovat zkušený borec Martin Šuma. „Zkušenost kormidelníka je pro úspěch osmy velmi důležitá. Martin je bývalý reprezentační kormidelník, účastnil se i mistrovství Evropy a světových pohárů. Je to profesionál,“ podotkl Josef Lukš, trenér osmiveslice, která bude hájit tradiční červenou barvu UK.

Posádku tvoří podobný tým jako loni. Jen olympijskou zlatou vítězku Miroslavu Knapkovou nahradí Matyáš Zetek a Václava Zittu vystřídá Martin Slavík. Zbylá část týmu ve složení Jan Andrle, Dmytro Baranivsky, Martin Kainc, Antonín Mařík, Karel Mocek, Dan Omcírk a Martin Šuma závodili za UK na Univerzitních osmách již loni.

„Letos jsme měli už malý testík v Maďarsku. V podobném složení, v jakém pojede tým UK Univerzitní osmy, závodil na mezinárodní Dunajské regatě v Budapešti. Bylo tam pět členů posádky včetně kormidelníka. V obou závodech jsme skončili druzí,“ podotkl trenér Lukš a upozornil, že to může veslici UK pro pražský závod velmi pomoci.

Na startovní linii se vedle týmu Univerzity Karlovy postaví také sportovci z Českého vysokého učení technického, České zemědělské univerzity, Technické univerzity v Drážďanech, Univerzity Pardubice, Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a z Vysoké školy ekonomické.

Podle soupisek týmu se Josef Lukš obává jako největší konkurence sestavy ČVUT a ČZU. „Myslím ale, že jsme oproti loňsku spíše posílili a že bychom mohli letos vyhrát,“ usmíval se. „Přihlásila se také osmiveslice z Technické univerzity v Drážďanech, kterou nikdo z nás nezná. Němci mají ale obecně dobré veslaře, dá se očekávat, že to bude výborná posádka,“ podotkl.

Všechny univerzitní osmiveslice čeká kilometrová závodní trasa. Diváci mohou klání sledovat z náplavky na Rašínově nábřeží v Praze. Boj o pohár pro nejrychlejší osmu začíná krátce po půl páté odpoledne a doplní jej bohatý hudební doprovodný program. Vyhlášení vítězů proběhne ihned po skončení závodu. O dobrou náladu se poté postará písničkář a kytarista Xavier Baumaxa.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: red.

Sdílejte článek: