Albert Jelínek všechen čas věnuje studiu na UK a snowboardingu. Nelituje toho

čtvrtek, 09 leden 2014 07:12

„Buď jsem ve studovně, nebo na sněhu, čas na nic jiného nezbývá. Nedokážu si ale představit, že bych jenom studoval, nebo jenom jezdil na snowboardu,“ usmíval se student ekonomie na Fakultě sociálních věd UK a český reprezentant ve snowboardingu Bc. Albert Jelínek. Přípravu na letošní závodní sezónu, která vyvrcholí tento týden univerziádou v Trentinu a pak především únorovou olympiádou v Soči, mu zkomplikovala zlomenina zápěstí. Dnes je ruka už prý na sto procent v pořádku, říká.

jelinek350

Jak jste se připravoval na univerziádu?

Vzhledem k tomu, že je letos olympijská sezóna, měl jsem plán trénovat velmi intenzivně. Bohužel jsem si ale v létě zlomil zápěstí, což moje plány zásadně změnilo. Musel jsem na operaci. Doktoři mi zakázali jezdit na kole i na snowboardu. Snažil jsem se tak alespoň běhat a dělat všechno to, co jsem mohl, byl jsem ale dost limitovaný. Na snowboardu jsem nakonec stál poprvé až v listopadu.

Ruka už je v pořádku?

Ano, teď už je absolutně v pořádku. Nechtěl jsem ji přetížit a se šroubem v ruce si nějak zahrávat. Při snowboardingu se na ruce dost padá, takže jsou hodně namáhané. Nechal jsem proto zlomenou ruku v klidu, aby se perfektně zahojila a abych ji pak mohl stoprocentně používat. Myslím, že se to podařilo.

V jakých disciplínách budete na univerziádě startovat?

Pojedu zřejmě jen paralelní obří slalom. Na minulé univerziádě jsem jel i boardercross, s tím ale letos nepočítám.

Znáte prostředí, kde se univerziádní závod bude konat?

V tomto rezortu jsem ještě nebyl, navštívil jsem ale ty okolní. Asi tři dny před závodem navíc jedu závod světového poháru nedaleko odtamtud. To mě na sníh dobře připraví. V Itálii už jsem několikrát závodil a vždy to byly pěkné závody, svah byl dobře upravený. Vzhledem k tomu, že se univerziáda koná v prosinci, budou perfektní sněhové podmínky, ne tak špatné jako byly na minule univerziádě v Turecku.

Koho tipujete za favority univerziády?

Ptal jsem se kamarádů, které jsem potkal na ledovcích – Slovinců, Němců, kdo z jejich týmu pojede. Jinak se zatím ale nedá moc zjistit, kdo se zúčastní. Startovní listinu uvidím až před závodem. Tušení ale mám, myslím, že hlavními soupeři budou Slovinci a Korejci.

Na co se nejvíce těšíte do Itálie?

Univerziáda je specifická oproti jiným závodům v tom, že na ní můžete potkat sportovce z celého světa, kteří dělají všechny možné zimní sporty a navíc ještě studují. Je zajímavé si s nimi popovídat, zeptat se jich, jak trénují, co studují, můžete se jít podívat i na jiné sporty. Univerziáda a takové typy sportovních událostí je to nejlepší, co sportovec může zažít. Mě to velmi baví a moc se těším.

Jak se vám daří úspěšně studovat a zároveň se věnovat sportu na vrcholové úrovni?

Je to po pravdě dost složité. Studuji na Institutu ekonomických studií FSV UK, což je velmi náročná škola, kde člověk rozhodně nedostane nic zadarmo. Studuji stejně jako ostatní, žádné úlevy nemám. Buď jsem ve škole, nebo na sněhu. Prostor na nic jiného mi nezbývá. Je to hodně časově náročné, nedokážu si ale představit jedno bez druhého, že bych jen studoval, nebo jenom jezdil na snowboardu. Snažím se to nějak kombinovat, nemůžu říct, že bych měl samé jedničky a mistr světa zatím také nejsem, ale jsem spokojený.

Kdo vás ke snowboardingu přivedl?

Přivedl mě k němu v útlém dětství můj táta, který byl jedním z prvních lidí, kteří se snowboardingem v Čechách začali. Dokonce si vyrobil svůj vlastní snowboard. Já jsem nejprve jezdil freestylové závody – skoky, slopestyle, boardercross a v poslední době se hodně věnuji slalomu. Jezdím zkrátka celý svůj život.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: Albert Jelínek; red.

Sdílejte článek: