S Erasmem rok na UK: Přednášky prof. Halíka byly skvělé, vzpomíná student

čtvrtek, 07 srpen 2014 10:55

Ve statistikách, jež každé léto vydává Evropská komise, se Univerzita Karlova pravidelně umisťuje na čelných příčkách v počtu studentů, kteří na UK přicestovali ze zahraničí v rámci Erasmu. Na UK míří pod záštitou tohoto programu nejčastěji studenti z Německa, odkud pochází i Christoph Mauerer, jenž strávil na UK právě končící akademický rok. Věnoval se zde studiu teologie na Katolické teologické fakultě UK.

student1

Čtyřiadvacetiletý Christoph to do České republiky nemá daleko, přesně řečeno tři kilometry. Jeho rodina totiž žije v Bavorsku na statku jen kousek od hranic. Přesto, jak říká, až do roku 2010, kdy strávil v České republice celý rok, zemi ani jazyk příliš neznal. To se změnilo během jeho dobrovolnického pobytu v Salesiánském středisku mládeže v Praze. Českou republiku toužil poznat a tohle byla jeho první příležitost.

Další se mu naskytla poté, co se vrátil do Německa a nastoupil na Univerzitu v Řezně, kde začal studovat teologii a germanistiku se zaměřením na učitelství na středních školách (v Německu totiž náboženství figuruje jako povinný předmět na všech státních školách); k tomu navštěvoval také univerzitní kurzy věnované českému jazyku, historii a kultuře. Jeho zájem o Českou republiku ho tak přivedl až k myšlence vyjet v rámci programu Erasmus na Univerzitu Karlovu.

„Po roce stráveném v České republice jsem věděl celkem jistě, že se do ní chci ještě vrátit. Chtěl jsem studovat v češtině, abych si ji zlepšil, proto jsem si vybral studium teologie a ne germanistiky. Před dvěma roky jsem Katolickou teologickou fakultu UK navštívil a zjistil, jak to tam funguje. Kontaktoval jsem také dva studenty z naší univerzity, kteří na fakultě už studovali. Řekli mi, že tu byli velmi spokojení, takže jsem neváhal,“ vyprávěl plynnou češtinou Christoph.

Celý akademický rok 2013/2014 měl možnost poznat „zase trochu jinou teologii“. „Samozřejmě katolicismus a katolická teologie jsou všude stejné, existují ale i různé regionální zvláštnosti. České křesťanství má existenciální zkušenost s totalitou, místní křesťané byli v nedávné době pronásledováni a jejich víra potlačována. Myslím si, že tím je místní teologie trošku jiná, možná by se dalo říci, že je trošku hlubší než jinde,“ zamýšlel se.

student350

Právě o zkušenostech s totalitou a jejím vlivu na křesťanství hovořili profesoři Tomáš Halík nebo Jakub Trojan na svých přednáškách, které Christoph navštěvoval a jež ho velmi zaujaly. „Pana profesora Halíka jsem jednou viděl už v Řezně, kde byl na návštěvě naší vysokoškolské farnosti. Jeho přednášky na Filozofické fakultě UK byly úžasné, chodil jsem také na jeho bohoslužby do kostela Nejsvětějšího Salvátora. Na Katolické teologické fakultě UK jsem také rád chodil na přednášky profesora Jakuba Trojana, kterému je neuvěřitelných 87 let. Učí sociální etiku, stále publikuje a zná nové trendy. Také má ale mnoho zkušeností a přehled. Říkal nám, ať si nestěžujeme na dnešní dobu, protože si pamatuje na časy, kdy to bylo daleko horší – na dobu totality, protektorátu. Když vám to řekne takový člověk, zapůsobí to na vás,“ zdůraznil Christoph.

Studentský život je podle Christopha na UK trochu jiný než na Univerzitě v Řezně. Chyběla mu tady atmosféra kampusu, který v Řezně mají a kde se setkává po celý den se studenty všech vyučovaných oborů. „Tady je ale zase pěkné to, že jsou budovy Univerzity Karlovy umístěné v centru Prahy. Když jsme třeba po přednáškách pana profesora Halíka mohli vyjít z Filozofické fakulty UK a rovnou si s kávou sednout na břeh Vltavy a koukat na Hrad, mělo to něco do sebe,“ usmíval se a dodal, že nejen během pobytu na fakultách, ale i díky tomu, že mohl bydlet na univerzitní koleji, získal na UK řadu nových přátel.

Jeho pobyt zde se však nyní už chýlí ke konci. Během léta dopíše nějaké seminární práce a v září se opět vrátí do Německa na svou domovskou univerzitu. O tom, co bude dělat, až dostuduje vysokou školu, sice zatím přesné představy nemá, nevyloučil však, že se do České republiky na delší dobu zase brzy vrátí.

Podle statistik, které v červenci zveřejnila Evropská komise, zamířilo v akademickém roce 2012/2013 na Univerzitu Karlovu v rámci programu Erasmus více než 1300 studentů ze zahraničí. Co do počtu studentů se tak UK v celoevropském srovnání s ostatními vysokými školami zapojenými do tohoto programu umístila na sedmém místě. Více čtěte ZDE.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: red.; Martina Dytrychová

Sdílejte článek: