Univerzita Karlova obhájila titul v Hokejové bitvě, porazila VŠE 2:0

pátek, 12. říjen 2018 17:46

Ve čtvrtek 27. října se v holešovické Tipsport aréně odehrál 6. ročník Hokejové bitvy vysokých škol. Na ledě se utkaly čtyři největší pražské školy – Univerzita Karlova (UK), Vysoká škola ekonomická (VŠE), České vysoké učení technické (ČVUT) a Česká zemědělská univerzita (ČZU). Vítězství a Pohár primátora vyhrála Univerzita Karlova, která ve finále porazila VŠE.

Již po šesté se střetly hokejové týmy tvořené výhradně studenty ze čtyř největších vysokých škol v Praze. Populární turnaj se koná každoročně v říjnu, týmu Univerzity Karlovy se v něm podařilo již pětkrát zvítězit a získat putovní pohár. „Myslím, že ,vychytávkouʽ našeho týmu bylo vždycky silné jádro a parta, na kterou jsme se pokaždé těšili,” vysvětluje úspěchy svého týmu asistent trenéra Jan Krégl.

V prvním kole se střetly školy ČZU a VŠE, ze zápasu vyšla vítězně Vysoká škola ekonomická. Další zápas rozhodl, zda postoupí do finále tým UK, nebo studenti z ČVUT. V prvním poločase vyvíjel tým ČVUT silný tlak na soupeře, který měl mnohem méně šancí k proměnění. Hned z kraje druhého poločasu se podařilo vstřelit gól.

„Tenhle zápas má všechny aspekty napínavého duelu,” komentoval situaci moderátor Roman Čermák. „Hraje se o postup do finále a je tu rozdíl jedné branky.” Uprostřed druhého poločasu se v brance ČVUT objevil další gól, tentokrát z hokejky hráče s číslem 17 Petra Nováka. I přes tvrdou hru na konci a velkou snahu se ČVUT nepodařilo proměnit své šance.

„Tenhle zápas jsme už čtyřikrát vyhráli, takže jsme věděli, co nás čeká a že to nebude jednoduché. Trvalo to sice dvacet minut, ale potom padly dva góly a už jsme si udrželi vedení,” vyjádřil své pocity z prvního utkání hráč Petr Novák z týmu Univerzity Karlovy.

O třetí místo hrála ČZU proti ČVUT, duel skončil vítězně 3:1 pro tým České zemědělské univerzity. Přestávky mezi utkáními byly zpestřeny doprovodným programem, zejména soutěžemi a vystoupením roztleskávaček. Nedlouho po utkání o bronz se ve finále střetly týmy UK a VŠE. Před zahájením vystoupil pěvecký sbor VŠE s českou hymnou, při které celá Tipsport aréna povstala. Zápas odstartovaly „dámské buly”, za VŠE rozehrávala rektorka prof. Ing. Hana Machková, CSc., a za Univerzitu Karlovu prof. PaedDr. Radka Wildová, CSc. „Děkuji našim hokejistům za první výhru a věřím, že to výhrou i skončí. Díky taky fanouškům, dneska fandíme!” pronesla za tým UK prorektorka Wildová.

Ačkoli průběhu celého utkání jasně dominovala UK, podporovaná také větším množstvím fanoušků, v prvním poločase nepadla žádná branka. „Většinou je to gólová smršť, tohle jsem ještě neviděl,” komentoval situaci Čermák. Druhý poločas už byl zajímavější, v prvních pěti minutách se podařilo vstřelit gól a po dalších dvou minutách inkasoval tým VŠE další branku od Petra Nováka.

Nejdramatičtější byly poslední minuty zápasu. Tři minuty před koncem měl tým VŠE velikou šanci, kterou ale neproměnil. V poslední minutě došlo před bránou UK k potyčce, do které byl zatažen i jeden z rozhodčích, gól však vstřelen nebyl. Po dlouhé poradě dostali dva hráči z každého týmu osobní trest do konce zápasu. Zbytek zápasu se nesl v duchu přesilovky UK, žádný další gól však již nepadl. Univerzita Karlova obhájila titul na hokejové bitvě.

Vítěznému týmu byl slavnostně předán putovní pohár, hráči obdrželi také finanční výhru 10 000 Kč. „Vyhrané peníze použijeme na další chod týmu,“ upřesnil Petr Novák, střelec vítězného gólu. K výhře podporovali hokejisty početní fanoušci, v posledním zápase zaznívaly bubny a píseň We will rock you. „Hokejově to bylo lepší než minulý rok. První gól byl o štěstí, ale ten druhý, to bylo perfektně zahrané,“ znělo z jejich řad.

Fanoušci všech týmů hráli nejrůznějšími barvami, pro tým UK je tradičně vyhrazena barva červená. Řada studentů sladila své oblečení s doplňky či balónky, malování na tváře nabízel například studentský spolek Drosophila. Zdálo se, jako by samotný hokej nebyl pro fanoušky tím nejdůležitějším. Většina studentů se přišla pobavit a podpořit svou školu fanděním.