Erasmus slaví třicítku. Jeho potomek tři roky

pátek, 12 říjen 2018 17:46

Neúspěšnější studentský program Evropské unie – Erasmus – letos slaví třicáté narozeniny. Kolik jím za tu dobu prošlo posluchačů a jaká pozitiva jim do života přinesl? Pojďte se s námi podívat na přehled nejzajímavějších faktů a dat.

erasmus

Třicáté výročí programu Erasmus (zkratka názvu European Region Action Scheme for the Mobility of University Students) Univerzita Karlova oslavila setkáním jeho bývalých účastníků. Návštěvnost byla opravdu bohatá a sešla se velice rozmanitá skupina lidí. Nejstarší účastník přicestoval na Univerzitu Karlovu v akademickém roce 2002/2003, nejmladší byli studenti, kteří prostřednictvím Erasmu přijeli v tomto letním semestru. Slavnosti se zúčastnili nejen studenti, ale i vyučující a koordinátoři programu ze čtrnácti fakult Univerzity Karlovy. Podpořit akci přijeli také kolegové a erasmus alumni ze sedmnácti evropských zemí, ve kterých fungují partnerské instituce.

Během třídenního programu se uskutečnila řada prezentací a diskuzí na téma pozitivních i negativních aspektů Erasmu. Pozitiva však jednoznačně převažovala. Vedle zástupců Univerzity Karlovy na náplni participovali také účastníci z Národní agentury pro evropské vzdělávací programy, která spadá pod Dům zahraniční spolupráce.

V rámci setkání byla vyhodnocena soutěž o nejlepší fotografii/fotokoláž nebo esej na téma programu Erasmus, zorganizován byl také veletrh, během kterého účastníci prezentovali možnosti studia na svých domácích institucích studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy. Celou oslavu uzavřela prohlídka výstavy k historii univerzity v prostorách Karolina.

Za léta své existence dokázal Erasmus ovlivnit životy mnoha mladých lidí po celé Evropě. Příkladem je mladý pár z Německa, jak uvádí koordinátorka programu Erasmus+ na Univerzitě Karlově, doktorka Ivana Herglová: „Sven a Christiane jsou oba Němci. V Německu by se ale nejspíš nikdy nepotkali, každý studoval v jiném regionu Německa. U nás se poznali na výletě, který jsem jako tutorka pro účastníky Erasmu organizovala. Sven si zlomil nohu a Christine, studentka medicíny, jej musela ošetřovat. Před dvěma lety nám poslali fotografii prvního dítěte, které se jim narodilo.“

Potomka za dobu své existence zvládl mít i program Erasmus. Je jím nový koncept, nesoucí název Erasmus+. Ten vznikl roku 2014, pomocí něho je možné se podívat i mimo Evropu.

    Erasmus v číslech
  • Program Erasmus byl představen před třiceti lety – 17. června 1987.
  • V prvním roce fungování programu (1987/1988) se do něj zapojilo jedenáct evropských států, do zahraničí vycestovalo 3244 studentů.
  • Během prvních třiceti let se do programu zapojilo na devět milionů účastníků.
  • Na programu v současnosti participuje třicet tři zemí.
  • Česká republika se k programu připojila v akademickém roce 1998/1999.
  • Univerzita Karlova ročně vyšle do zahraničí 1200 studentů. Přijme jich téměř 1800.

 

Autor: Ivana Herglová, Kamila Špinarová
Foto: red.

Sdílejte článek: