Print je pro nás pořád vzácný, vzkazují studenti žurnalistiky

pondělí, 26 leden 2015 14:07

Studenti mediálních oborů na Fakultě sociálních věd UK připravili publikaci, na níž se podíleli jak oni, tak vyučující. „Nechtěli jsme udělat další z řady školních časopisů, šlo nám o to, vydat u příležitosti otevření nového studentského prostoru spíše něco jako tištěný suvenýr, který částečně reflektuje naše úsilí o změnu,“ říká jeden z editorů publikace, která byla pokřtěna 1. října.

obalka_home

K textům studenti přizvali vyučující, spolužáky nebo absolventy z katedry žurnalistiky a mediálních studií FSV. „Jedním z našich vzácných úlovků je rozhovor s přední americkou akademičkou Doris Rusch, jehož autorem je náš pedagog a odborník na nová média Jaroslav Švelch,“ přibližují studenti.

Na 82 stranách čeká na čtenáře i rozhovor s Reyem Korantengem, sémiotická analýza obalu desky Supercroo nebo tajemná zpověď dělníka informací z nejmenovaného českého zpravodajského serveru. Tři různé obálky vytvořili proděkan FSV UK Filip Láb, novinář Pavel Turek a editor Michal Nanoru.

Spojující linkou všech příspěvků je téma Změny, které studenti považují za velmi aktuální. „Nepředstíráme, že to téma není klišé. Ale v tuhle chvíli má svůj význam a stojíme si za tím, že změna na Hollar přichází. Publikace toho bude připomínkou,“ říkají a dodávají: „Možná se pohybujeme pořád na síti, ale neuniká nám, že print musí i nadále pěstovat svou vzácnost.“

Změnou mají studenti na mysli otevření nového studentského prostoru Na Hollaru v budově Fakulty sociálních věd na Smetanově nábřeží. Je to vyvrcholení dvouleté iniciativy skupiny Oživme Hollar, která docílila přestavby nepoužívaných garáží na nový studentský prostor s kavárnou. K slavnostnímu otevření i křtu publikace došlo 1. října právě v těchto prostorech.

Publikace vyšla v omezeném nákladu 300 kusů ve třech různých obálkových provedeních. Cena za kus je 100 Kč.

Autor: FSV UK
Foto: FSV UK

Sdílejte článek: