Studentský život není jen o soustavné konzumaci. Majáles vás o tom přesvědčí!

úterý, 05 srpen 2014 13:09

Že studentský život není jen o soustavné konzumaci akcí určených k přímé spotřebě? Právě to se snaží ukázat organizátoři Studentského majálesu. Připravují festival, jehož cílem je prezentovat autentickou studentskou kulturu a demonstrovat, že studenti jsou sebevědomou a aktivní součástí společnosti. V jejich konání je podpořily i takové osobnosti jako Jakub Železný, Marek Eben nebo Meda Mládková. „Mám pocit, že by dnešní studenti mohli být aktivnější. Chtěla bych je v tom povzbudit,“ řekla mecenáška ve svém rozhovoru pro Studentský majáles.

Studenti sobě!

A proto to bude právě její Muzeum Kampa, odkud vyrazí majálesový průvod Prahou, jenž zahájí prvomájové studentské veselí. Po jeho zakončení na Ovocném trhu se na několika stagích rozjede bohatý program složený nejen z hudebních a divadelních vystoupení, ale také ze soutěží kandidátů o krále či královnu majálesu, módních přehlídek, veřejných čtení začínajících studentů-spisovatelů nebo promítání studentských filmů. Hlavní scéna nabídne kapely Totál Vokál, Hot wings, Zdroj zvuku, Věc Makropulos a Cactus showband, akustická stage potom písničkářku EliS, vokální uskupení Fúrie, pásmo Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka nebo písničkářské duo Šimková & Hávová.

Pokud by vaše uši byly přesyceny, můžete navštívit některé z představení odehrávající se na divadelní scéně v přilehlém studentském klubu nebo se zastavit u jednoho z mnoha stánků prezentujících činnost studentských spolků. Svůj program tu budou mít připraveny například populární projekt Hrana architektury, nezávislé DIY literární sdružení Pravěk nebo mezinárodní apolitická medicínská organizace IFMSA. A samozřejmě mnoho dalších! Po osmnácté hodině se pak do klubu přesune hudební program.

Studentský majáles se však snaží zábavu skloubit také s diskusí a vzděláním. V rámci předmajálesového dění proběhlo vedle mnoha koncertů a autorských čtení několik přednášek a debat právě o roli studentstva ve společnosti či o historii majálesů jako takových. Na YouTube kanálu Studentského majálesu je možné zhlédnout sérii unikátních a inspirativních rozhovorů s významnými osobnostmi (Mario Kubaš, Jakub Železný, Tomáš Halík a další) na téma studentství, studentské angažovanosti a majálesů.

Jednoduše řečeno, k pivu, párku a muzice tento festival nabízí také přidanou hodnotu v podobě myšlenky a inspirace.

Přijďte se tedy 1. května podívat, co vytvářejí vaši vrstevníci. Možná vás tento zážitek inspiruje, možná zjistíte, že byste se na něčem takovém také chtěli podílet. Jako studenti, kteří Studentský majáles organizují, bychom si přáli, aby po něm vedle ranní kocoviny v hlavách mladých lidí zůstalo ještě něco jiného.

Více o programu najdete na webu Studentský majáles.

Autor: Aneta Martínková
Foto: red.

Sdílejte článek: