Akademické hry běží... a basketbalistky UK opět vítězí!

pátek, 3. září 2021 20:01

Ve čtvrtek 2. září se rozběhl již 19. ročník Českých akademických her (ČAH), které tentokrát hostí Olomouc. Studenti vysokých a vyšších odborných škol z celé České republiky poměřují síly ve 22 sportech, organizátoři her očekávali účast až 1400 sportovců. Výrazně je zastoupena též Univerzita Karlova.

IMG 9785

V hanácké metropoli měli vysokoškoláci sportovat už před rokem, ovšem akce byla posunuta o rok kvůli celosvětové pandemii koronaviru. Na posledních Akademických hrách v roce 2019 ovládla Univerzita Karlova celkové hodnocení (před brněnskou Masarykovou univerzitou) a letos vyslala do Olomouce početnou výpravu; ze všech sportů neměla zastoupení pouze ve volejbale.

Do programu ČAH vstoupila ve čtvrtek v jiném kolektivním sportu – v basketbale mužů. Chlapci si nevedli špatně, ovšem na víc než celkově čtvrté místo to nestačilo, když v zápase o bronz prohráli s domácími reprezentanty. Ještě o příčku hůře skončily futsalistky UK, když v turnaji dokázaly porazit pouze zástupkyně z Univerzity J. E. Purkyně z Ústí nad Labem.

Více radosti přinesl Karlovce druhý den her, kdy jsme se dočkali dvou kolektivních triumfů - nejprve tým UK vyhrál soutěž ve frisbee a poté potvrdily svou neporazitelnost basketbalistky. Družstvo UK ve frisbee hrálo pod vedením kapitána Ondřeje Rýdla (Filozofická fakulta) v této sestavě: Patrik Novák (FSV), Jáchym Hrušák (PřF), Vojtěch Rybka (3. LF), Matyáš Doubek (FTVS), Jasmína Tarakjiová (MFF), Andrea Valovičová (FTVS), Tereza Havelcová (FSV), Anna Dvořáková (LFP), Adéla Dobijášová (3. LF).

IMG 9334IMG 9545

Dívčí basketbalový tým Univerzity Karlovy nenachází na Akademických hrách přemožitele už od roku 2016 a suverénně si šel za vítězstvím i tentokrát, když v základní skupině jednoznačně porazil výběry z Vysokého učení technického (49:36) a Univerzity Palackého (34:28). Vítězství ve skupině posunulo družstvo UK rovnou do finále proti Masarykově univerzitě a soupeřky z Brna deklasovalo po výsledku 38:13. Triumf v basketbalovém turnaji tak reprezentantky UK vybojovaly už popáté v řadě (neboť loni se ČAH nekonaly).

Pod vedením trenérky Jany Müllerové nastupovaly basketbalistky v této sestavě: Tereza Barnetová, Tereza Hrabáková (obě 1. LF), Kristýna Vighová, Hana Kolegarová, Klaudie Valíčková (všechny PedF), Zuzana Kučerová, Martina Flašíková (obě PF), Barbora Schambergerová, Natálie Horsáková, Bára Vorlová, Barbora Čmejrková, Michaela Urbanová (všechny FTVS).

IMG 9672IMG 9928

Ve čtvrtek proběhla jediná disciplína odehrávající se mimo Olomouc: lukostřelbu hostil nedaleký Prostějov. A závodnice UK tam byly mimořádně úspěšné. Klára Grapová vyhrála závod s reflexním lukem a společně s Janou Cimickou skončily mezi družstvy třetí. „Bylo to pro mě příjemné překvapení, protože jsem si velké cíle nedávala. Vždyť Marie Horáčková startovala i na olympiádě v Tokiu!,“ řekla magazínu Forum.

8C10C533 F2F9 4F7D 9E65 D670EC8A690ELukostřelkyně Klára Grapová. Foto: České akademické hry 2021.

Jenže Klára porazila všechny včetně české olympioničky, a spravila si tak chuť po nedávném mistrovství České republiky, kde na medailové umístění nedosáhla. A letošní olympiádu sledovala jen v televizi, ovšem v té tuzemské největší - přímo na Kavčích horách, když lukostřelecký závod spolukomentovala pro diváky České televize (ČT). Brala to jako další průpravu pro možné budoucí povolání – 21letou sportovkyni z Ostravy brzy čeká nástup do třetího ročníku studia žurnalistiky na FSV UK.

IMG 8745O další medaile pro Univerzitu Karlovu se v olomouckém bazénu postarali plavci. Student FTVS UK Ondřej Gemov (na fotografii vpravo) vyhrál během dvou dnů tři závody (100 metrů motýlek, 400 metrů volný způsob i 100 metrů s ploutvemi) a v závodě na 50 metrů znak doplaval druhý.

V plavání s ploutvemi se pak dařilo také Barboře Bayerové (druhá v závodě na 50 metrů PP) a Danielu Tikovskému (třetí na 50 metrů BF). Jediný náš zástupce ve vodním slalomu Tomáš Heger pak dokončil závod ve slalomu (C1) druhý a ve sjezdu (K1) obsadil třetí místo. Všichni jmenovaní medailisté studují na FTVS UK.