Kdo nesnáší porušování lidských práv, ať přijde na fakultní projekce Jednoho světa

pátek, 01 březen 2013 10:29

Bojíte se snášet? Provokativní téma si letos do svého titulu vetkl festival lidskoprávních dokumentárních filmů Jeden svět, který začíná v pondělí 4. března. Vybrané snímky patnáctého ročníku této přehlídky se budou promítat také na dvou fakultách Univerzity Karlovy.

jedensvet350

Do projekcí dokumentů se zapojily Fakulta humanitních studiíPřírodovědecká fakulta. Promítání určená nejen členům akademické obce UK, ale i široké veřejnosti tam začínají v pondělí 11. března.

Speciální projekce vybraných dokumentů připravují studentské fakultní týmy. „Do tohoto festivalu se aktivně zapojujeme už třetím rokem. Diváci u nás uvidí ve třech dnech tři filmy,“ láká návštěvníky student FHS UK Ondřej Hrubeš, který na fakultě promítání organizuje.

Diváci se tak mohou těšit na dokument Na divokém severu tuzemského autora Davida Vondráčka, který se věnuje předloňským nepokojům ve Šluknovském výběžku. Ze zahraničních snímků na FHS UK zájemci uvidí britský dokument Úžasný Ázerbájdžán!, který vypráví o tom, že pod blyštivou slupkou rozvíjejícího se demokratického státu, jak se Ázerbájdžán snaží prezentovat navenek, to uvnitř není v oblasti dodržování lidských práv zas až tak růžové. Třetí příběh promítaný na FHS UK, švédský dokument Dejte nám peníze, zase sleduje snahy některých slavných osobností pomáhat rozvojovým zemím.

„Vybírali jsme z desítek nesmírně zajímavých dokumentů. Bylo velmi těžké zvolit pro naše promítání jen tři. Pro mě samotného byl nejzajímavější dokument Úžasný Ázerbájdžán!. Člověk se z něho dozvěděl řadu nových informací. Ale i další dva filmy rozhodně stojí za vidění,“ podotkl Ondřej Hrubeš a připomněl, že projekcí se zúčastní také odborníci věnující se danému tématu, se kterými si pak diváci budou moci pohovořit. Kdo z odborníků na fakultu dorazí, zatím tým Ondřeje Hrubeše dolaďuje.

Na Přírodovědecké fakultě budou v rámci festivalu Jeden svět k vidění čtyři snímky. I tady budou zastoupeny filmy domácí i zahraniční provenience a i zde je budou komentovat pozvaní hosté.

„Doporučil bych určitě přijít na film Pevnost, který vyhrál jihlavský festival dokumentárních filmů. Navíc je to česká studentská tvorba, tím to může být divákům blízké,“ láká hlavní organizátor projekcí na PřF UK student Tomáš Kozel na snímek Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše o každodenním životě v Podněstří.

Další český dokument pojmenovaný Svobodu pro Smetanu známých tvůrců Víta Klusáka a Filipa Remundy zaznamenává mediálně často probíranou kauzu autobusového řidiče Romana Smetany odsouzeného za pomalování předvolebních politických billboardů.

Dánský snímek Polibek od Putina diváky zavede do Ruska za obdivovateli i odpůrci současného ruského prezidenta a konečně norský film Na sever od slunce představí dvojici surfařů, kteří v Norsku našli pláž ideální pro surfování, co každý den zavalí tuny připlouvajících odpadků. Kromě surfování se proto rozhodnou, že budou pláž uklízet.

Vstupné na fakultní projekce dokumentů festivalu Jeden svět činí 50 korun. Rezervace míst není nutná.

PROGRAM PROMÍTÁNÍ

Fakulta humanitních studií UK (informace o promítání ZDE)

pondělí 11. března

18.30 Úžasný Ázerbájdžán!

úterý 12. března

18.30 Na divokém severu

středa 13. března

18.30 Dejte nám peníze

Přírodovědecká fakulta UK (informace o promítání ZDE)

pondělí 11. března

16.30 Svobodu pro Smetanu

18.00 Polibek od Putina

úterý 12. března

18.00 Pevnost

středa 13. března

18.00 Na sever od slunce

Autor: Helena Stinglová
Foto: Festival Jeden svět

Sdílejte článek: