Obrazem: Lékaři operují pacienta s podezřením na COVID-19

středa, 6. květen 2020

Sundat, očistit, nandat, zase sundat... Přes těsnící ochranné brýle, které bude mít lékařka na sobě při operaci pacienta s podezřením na onemocnění COVID-19, musí být hlavně dobře vidět. A to se se zamlženými brýlemi zatím dost dobře nedaří.

ec6b0261

„Jak se jednou vysterilizují, tak se pak často mlží,“ komentuje svoji nedávno nabytou zkušenost motolský atestovaný lékař Martin Šnajdauf, jenž své mladší kolegyni při operaci akutního zánětu slepého střeva asistoval. Na dlouhé hodiny s ústenkou na sobě jsou chirurgové zvyklí, teď mají pod ústenkou ještě respirátor a kromě těsnících brýlí navíc obličejový štít, celotělový ochranný oblek, návleky na botách a ještě dvoje rukavice. „Je to jako operovat v igelitu,“ shrnuje doktor Šnajdauf, a dodává: „Kratší operace se dá vydržet, ale delší výkony jsou už obtížnější.“

_ec6b0281_450_300 _ec6b0299_450_300

Operace v infekčním režimu nepředstavují diskomfort jen pro lékaře a sestry. Přednost se dává otevřeným operacím před laparoskopickým přístupem. Proč? Jednak proto, že striktní dezinfekce laparoskopické věže mezi jednotlivými operacemi není proveditelná a počet laparoskopických věží je omezený, a dále z důvodu, že mezinárodní odborné společnosti doporučují omezení používání monopolární a bipolární koagulace, tedy „pálení“ během operace.

_ec6b0525_450_300 _ec6b0545_450_300

Při tomto typu koagulace totiž vzniká aerosol, který může být potenciálně infekční. Laparoskopii, tedy minimálně invazivní endoskopické technice, se při mnoha břišních operacích dává za normálních okolností přednost kvůli menší zátěži pro pacienta a rychlejšímu hojení.

_ec6b0698_450_300 _ec6b0588_450_300

Příprava na pandemii onemocnění COVID-19 proběhla na III. chirurgické klinice 1. LF UK v Motole bez větších problémů. Počáteční celorepublikový nedostatek ochranných pomůcek se dařilo řešit. Stejně jako v jiných nemocnicích došlo k preventivnímu omezení plánované operativy, upravila se i pracovní doba lékařů tak, aby pracovali ve skupinách, jež se minimálně potkávají – aby nedošlo k podstatnému omezení péče v případě, kdyby musela jít jedna skupina do karantény.

_ec6b0408_300_450 _ec6b0568_300_450 _ec6b0740_300_450

Všichni pacienti bývají před operací testováni na přítomnost koronaviru pomocí stěru z nosohltanu metodou PCR. Čínské rychlotesty na protilátky měla sice nemocnice v době dubnové operace k dispozici, ale vzhledem k jejich nízké spolehlivosti nejsou v širší míře využívány, zní z Motola. Jak to zvládají pacienti? Ti jsou do výsledku testu izolováni v jednolůžkových pokojích. A pokud nelze s operací čekat do výsledku testu, probíhá operace v přísně infekčním režimu.

ec6b0749

Tlak na uvolnění restrikcí ohledně plánovaných chirurgických výkonů a provozu specializovaných ambulancí v posledních dnech sílil. Extrémně krizové scénáře zatím v českých nemocnicích nenastaly, a tak nyní převažuje obava o zdraví pacientů, jejichž výkony byly prozatím odloženy. Vypořádat se s udržením nastavených preventivních opatření a současně s návratem k běžnému nemocničnímu provozu bude pro dlouhodobě personálně napjaté české zdravotnictví ještě slušná výzva.

Autor: redakce, Táňa Glosová
Foto: Hynek Glos

Sdílejte článek: