Úvodní den Akademických her patřil atletice, UK je ve vedení

Thursday, 16 June 2022 23:11

Jubilejní 20. ročník Českých akademických her (ČAH) odstartoval ve čtvrtek v Českých Budějovicích, kde se sportovní klání studentů českých vysokých škol koná vůbec poprvé. Boje o titul akademický mistr/mistryně probíhají v celkem devatenácti sportech, z čehož je třináct sportů individuálních a šest kolektivních.

IMG 0973
Úspěšné koulařky z Univerzity Karlovy: Veronika Bártová (vlevo) a Karla Brůhová (vpravo)

První den ČAH patřil především atletice, kde tradičně zazářili reprezentanti Univerzity Karlovy a vyšvihli tak svou alma mater na průběžně první příčku v hodnocení univerzit. Po dvou medailích vybojovalo hned deset atletů z UK, přičemž hned dva z nich slavili dvě zlaté medaile. Kristýna Korelová ze 3. lékařské fakulty UK vyhrála závod na 400 metrů překážek a byla i součástí vítězné štafety na 4 x 400 metrů. Triumf ve štafetě (4 x 100 metrů) slavil i Štěpán Hampl z FTVS UK, jenž navíc nenašel soupeře ani na prestižní stovce.

Zlaté trofeje pro Karlovku

Zlaté medaile putovaly do rukou studentů z Karlovky i v dalších šesti atletických disciplínách. Michaela Hrubá (FTVS) byla nejlepší ve skoku do výšky, Veronika Bártová (PedF) v hodu kladivem, Kryštof Pospíšil (FTVS) ovládl trojskok. Nejrychlejší na osmistovce byla Anna Šimková (PřF), na patnáctistovce Iveta Rašková (1LF), a závod na 400 metrů překážek vyhrál Tomáš Vodička.

IMG 0455Michaela Hrubá z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK vyhrála skok do výšky.

Odpoledne se rozdávaly cenné kovy také v kanoistice, stolním tenise, a judu. Kanoistka Alexandra Plachtová z Přírodovědecké fakulty UK si vyjela bronz na trati C1 sprint, za stoly pro stolní tenis byl stříbrný Matouš Důra z Lékařské fakulty UK v Plzni. Mezi judisty vyhrál kategorii do 90 kg Mikuláš Meško z FTVS, když ve finále porazil Radomíra Musila z 1. lékařské fakulty. Stříbrný byl v kategorii do 81 kg Adam Bydžovský. Radka Voříšková z FTVS si dokonce odváží dvě zlaté medaile: vyhrála kategorie do 70 kg i do 78 kg.

IMG 0505IMG 0560

Večerní program obstaraly v plaveckém bazénu závody v plavání s ploutvemi. A u zde naše univerzita slavila medaile! Dominika Geržová z FTVS vyhrála závody na 100 a 200 metrů (BF). Štafeta ve složení Michaela Lipavská, Jakub Maleček, Adéla Štěrbová, a Radek Váňa pak skončila na třetím místě.