Stop-time: Rektorka hovoří o zahraničních partnerstvích UK

Monday, 31 October 2022 19:39

V novém dílu pořadu Stop-time rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková shrnuje nejvýznamnější zahraniční spoluprace v rámci Evropské unie i mimo ni, ale v úvodu se krátce věnuje pohledům na nynější energetickou krizi a cestám z ní. Moderuje Luboš Veverka z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

JM LVstudio

Pravidelný Stop-time (čili minuty věnované současným i budoucím výzvám Univerzity Karlovy) zve zajímavé hosty z vedení UK, aby informovali o tom, co právě řeší a chystají. Odpovídají nejen na tyto otázky: Co čeká univerzitu v nejbližších měsících a letech? Čím mohou přispět současné společnosti a o co se zajímají? Jsme rádi, že následující krátkou pauzu, váš osobní stop-time, věnujete právě setkání s některým z nich.

Rektorku těší silnější partnerství se zahraničím

„Mám důvěru i víru v to, že nové zdroje a udržitelná energie jsou naší budoucností. Pevně věřím, že se nám a vědcům obecně, nejenom na Univerzitě Karlově, podaří najít řešení pro tu současnou krizi,“ říká k aktuálnímu dění profesorka Králíčková. Ovšem hlavním tématem nového podcastu byla mezinárodní partnerství. „Na UK je báječné, že se to týká všech úrovní,“ chválí univerzitu rektorka, přičemž míní úrovně jednotlivých pracovišť, fakult i centrálně. A to nejen ve vědě. „Mám velikou radost, že se UK daří mít více a více mezinárodních počinů ve vzdělávání,“ těší Milenu Králíčkovou, jež pracovala osm let jako prorektorka pro studium. UK je členem aliance 4EU+, Coimbra Group, ale i dalších. Poslechněte si celou epizodu:

V moderování pořadu Stop-time se budou střídat dva zkušení novináři a „rozhlasáci“.

vrbovaMartina Hynková Vrbová

Vystudovala klasickou kytaru na Státní konzervatoři v Praze a na konzervatoři Reina Sofia v Madridu. Táhlo ji to však k mikrofonu a před televizní kameru. Začínala jako programová hlasatelka v České televizi a na stanici Český rozhlas Praha. Postupně moderovala řadu pořadů. V roce 2009 získal cyklus pořadů Retro, který uváděla, televizní cenu Elsa za nejlepší magazín. V současnosti uvádí live magazín Sama doma na ČT. Spolupracuje na vzniku pořadu 13. komnata, píše scénáře a stojí u zrodu některých nových televizních projektů.

veverkaLuboš Veverka

Vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Fakultě sociálních věd UK. V průběhu novinářské dráhy se zaměřoval především na popularizaci vědy a techniky, například v Lidových novinách. V letech 2005 až 2012 působil v Českém rozhlase Leonardo jako redaktor a později šéfredaktor, odvysílal několik set premiérových živých diskusí z cyklu Třetí dimenze a moderoval také další pořady včetně živých nahrávek s publikem. Spolupracoval na přípravě titulů z knižní Edice Leonardo. Od roku 2013 působí na Matematicko-fyzikální fakultě UK, kde pracuje v Oddělení propagace a mediální komunikace. Autorsky spolupracoval na některých titulech z edice popularizace nakladatelství MatfyzPress (Cesty nesmrtelnýchTenkrát v listopadu).

Pravidelně a na více zvukových kanálech

Na příští zastavení, váš Stop-time, se můžete těšit opět za čtrnáct dnů na témže místě: na webu magazínu Forum a dalších zvukových kanálech Spotify nebo Soundcloud. Udělejte si čas a brzy na slyšenou!

Author: Martina Vrbová, Luboš Veverka
Photo: Hynek Glos