Stop-time: Rektorka Milena Králíčková bilancuje rok 2022

Wednesday, 21 December 2022 08:01

Členové vedení Univerzity Karlovy analyzují a komentují aktuální témata v podcastové sérii Stop-time. V další epizodě se rektorka Milena Králíčková věnuje rozvoji univerzity v uplynulém roce a hodnotí jej nejen na pozadí ruské agrese na Ukrajině, ale i v dalších mezinárodních kontextech. Jak univerzita pomáhá ukrajinským partnerům? Jakými nástroji chce čelit současné a budoucí inflaci anebo energetickým obtížím? Proč na startu českého předsednictví Radě EU stála zástupkyně FTVS UK? Pořadem provází Luboš Veverka.

DSCF0469
„Všem, kteří se na UK do otázek spojených s udržitelností a úsporami pustili, chci opravdu moc poděkovat,“ řekla Milena Králíčková ve studiu RTL.

Pravidelný Stop-time (čili minuty věnované současným i budoucím výzvám Univerzity Karlovy) zve zajímavé hosty z vedení UK, aby informovali o tom, co právě řeší a chystají. Odpovídají nejen na tyto otázky: Co čeká univerzitu v nejbližších měsících a letech? Čím mohou přispět současné společnosti a o co se zajímají? Jsme rádi, že následující krátkou pauzu, váš osobní stop-time, věnujete právě setkání s některým z nich.

Králíčková: Válku jsem nečekala, ovlivnila řadu věcí

Rok 2022 přinesl mnoho událostí a neočekávaných novinek. „Nečekala jsem, že budeme řešit věci spjaté s ruskou agresí na Ukrajině. Jsem velký optimista a do poslední chvíle jsem věřila, že se Rusko neodváží Ukrajinu napadnout. Opravdu jsem doufala, že se to nestane. Naopak jiné věci jsme předvídali a věděli jsme, že se budeme muset vypořádat s přípravou rozsáhlých investičních akcí. Takže některé věci byly předvídatelné, jiné bohužel ne,“ říká rektorka Milena Králíčková. Univerzitu Karlovu čekají velké stavby: kampusu v Hradci Králové (pro dvě tamní fakulty) a na pražském Albertově, které se týkají hned tří fakult UK. Kupříkladu 2. LF UK otevřela novou budovu teoretických ústavů, další projekty se chystají. V přípravě je reforma doktorského studia v ČR. Rektorka vyzvala též k většímu úsilí o zisk zahraničních grantů typu ERC.

„Do hodně obtížné oblasti patří úspory, kterým se musí věnovat každý z nás. Týkají se i udržitelnosti. A všem, kteří se na UK do otázek spojených s udržitelností a šetřením aktivně pustili, chci opravdu moc poděkovat,“ říká profesorka Králíčková v posledním letošním podcastu. Poslechněte si celou epizodu:

V moderování pořadu Stop-time se střídají dva zkušení novináři a „rozhlasáci“.

vrbovaMartina Hynková Vrbová

Vystudovala klasickou kytaru na Státní konzervatoři v Praze a na konzervatoři Reina Sofia v Madridu. Táhlo ji to však k mikrofonu a před televizní kameru. Začínala jako programová hlasatelka v České televizi a na stanici Český rozhlas Praha. Postupně moderovala řadu pořadů. V roce 2009 získal cyklus pořadů Retro, který uváděla, televizní cenu Elsa za nejlepší magazín. V současnosti uvádí live magazín Sama doma na ČT. Spolupracuje na vzniku pořadu 13. komnata, píše scénáře a stojí u zrodu některých nových televizních projektů.

veverkaLuboš Veverka

Vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Fakultě sociálních věd UK. V průběhu novinářské dráhy se zaměřoval především na popularizaci vědy a techniky, například v Lidových novinách. V letech 2005 až 2012 působil v Českém rozhlase Leonardo jako redaktor a později šéfredaktor, odvysílal několik set premiérových živých diskusí z cyklu Třetí dimenze a moderoval také další pořady včetně živých nahrávek s publikem. Spolupracoval na přípravě titulů z knižní Edice Leonardo. Od roku 2013 působí na Matematicko-fyzikální fakultě UK, kde pracuje v Oddělení propagace a mediální komunikace. Autorsky spolupracoval na některých titulech z edice popularizace nakladatelství MatfyzPress (Cesty nesmrtelnýchTenkrát v listopadu).

Pravidelně a na více zvukových kanálech

Na příští zastavení, váš Stop-time, se můžete těšit opět za čtrnáct dnů na témže místě: na webu magazínu Forum a dalších zvukových kanálech Spotify nebo Soundcloud. Udělejte si čas a brzy na slyšenou!

Author: Martina Vrbová, Luboš Veverka
Photo: Hynek Glos