Z univerziády vezeme kupu medailí, zářili i studenti Karlovky

Monday, 23 January 2023 13:22

Neuvěřitelných dvanáct medailí veze česká výprava ze XXX. Zimních světových univerzitních her v americkém Lake Placid. Podíleli se na tom i studenti Univerzity Karlovy - Kristýna Otcovská vyhrála závod biatlonistek, Jakub Žerava byl druhý mezi snowboardisty a v bronzovém týmu hokejistek byla hned čtyři děvčata z UK.

hokejky2

Česká republika obsadila v hodnocení medailistů skvělé šesté místo, lepší byli jen Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Francie a Polsko. Naše medailová bilance činí 5 zlatých, jednu stříbrnou a šest bronzových kovů. Nekorunovaným králem české výpravy i mezi všemi světovými sjezdaři byl bezesporu lyžař Jan Zabystřan z České zemědělské univerzity. Vždyť tři závody vyhrál a jednou byl třetí, postaral se tak o třetinu českých medailí. Tři cenné kovy (1x zlato, dvakrát bronz) vybojovala biatlonistka Tereza Jandová z MUNI.

O vůbec první českou medaili se v Lake Placid postaral student FTVS UK Jakub Žerava, který na předchozích hrách v Krasnojarsku skončil osmý. Tentokrát byl ve snowboardcrossu stříbrný, když nestačil jen na vítězného Francouze Gattaze. Jde zatím o největší sportovní výsledek 24letého závodníka, v minulosti byl dvakrát třetí na Evropském poháru a startoval i na mistrovství světa dospělých.

žerava

Ještě cennější kov vybojovala biatlonistka Kristýna Otcovská z Lékařské fakulty UK v Plzni. V prvním závodě na 10 kilometrů obsadila smolné čtvrté místo, ale závod na 12,5 km s hromadným startem suverénně ovládla a veze si domů zlatou medaili. V individuálním závodě na stejné strati skončila osmá a startovala také ve sprintu na 7,5 km, kde skončila na šestém místě.

otcovska

Vůbec poprvé na zimní univerziádě startoval české družstvo hokejistek a dívky si vedly nadmíru skvěle. Po střeleckých hodech proti Velké Británii (13:0) sice nestačily na oba zámořské celky (s USA 2:8, s Kanadou 1:5), ale následné výhry nad Japonskem (3:1) a Slovenskem (2:1) jim zajistily postup do semifinále. V něm narazily opět na Japonky, které ovšem byly tentokrát nad jejich síly (0:3) a s univerziádou se tak rozloučily vítězným zápasem o bronz se Slovenkami (3:1). V kádru byly hned čtyři studentky z UK: Zuzana Martinů z 1. lékařské fakulty UK a tři zástupkyně FTVS Adéla Jůzková, Tereza Martincová, a Barbora Patočková.

Na soupisce mužského týmu byli tři studenti FTVS (Dominik Arnošt, Štěpán Turek, Jakub Wojnar), ovšem o medaile si nezahráli. Po slibných výhrách nad Švédskem (7:2) a Japonskem (5:1) následovala smolná porážka s Lotyši 3:4 po nájezdech a prohra s Kanadou (0:4). Protože do play off postupují na univerziádě jen čtyři týmy, vše rozhodl poslední zápas ve skupině s Ukrajinou. Ten jsme nezvládli po výsledku 1:3, a český tým skončil na celkovém sedmém místě.

hokejky

Těsně medaile unikla lyžaři Kryštofu Zatloukalovi (FTVS), když coby člen české štafety na 4x 7,5 kilometru obsadil čtvrté místo. V desetikilometrovém závodě pak byl devátý a ve sprintu smíšených dvojic jedenáctý. Studentka Pedagogické fakulty UK Natalie Mullen obsadila ve snowboardcrossu desáté místo, nejlepším výsledkem rychlobruslaře Radka Fajkuse byla 18. příčka v short tracku na 500 metrů.

Studenti Univerzity Karlovy na Zimních světových univerzitních hrách 2023:

Kristýna Otcovská (LFP UK) biatlon  zlato (12,5 km hromadný), 4. (10 km), 6. (7,5 km), 8. (12,5 km)
Jakub Žerava (FTVS UK) snowboarding stříbro (snowboardcross)
Adéla Jůzková (FTVS UK) lední hokej bronz
Zuzana Martinů (1. LF UK) lední hokej  bronz
Tereza Mazancová (FTVS UK) lední hokej  bronz
Barbora Patočková (FTVS UK) lední hokej  bronz
Kryštof Zatloukal (FTVS UK) běh na lyžích 4. (4x 7,5 km), 9. (10km), 11. (sprint mix)