Stop-time: Prorektor Kuklík nejen o ombudsmance UK

pondělí, 6. březen 2023 13:27

Členové vedení Univerzity Karlovy analyzují a komentují různá aktuální témata v podcastové sérii Stop-time. V nové epizodě vysvětluje úlohu univerzitní ombudsmanky prorektor UK pro akademické kvalifikace Jan Kuklík. Dále rozebírá vztah akademických kvalifikací a celkového rozvoje Univerzity Karlovy nebo vytváření prostředí rovných příležitostí pro uplatnění žen. Pořadem opět provází Martina Vrbová.

kuklik1
„Přišlo nám logické, že když vznikají posty ombudsmanů na fakultách, měl by být takový prostředek i na celouniverzitní úrovni,“ říká Jan Kuklík.

Pravidelný Stop-time (čili minuty věnované současným i budoucím výzvám Univerzity Karlovy) zve zajímavé hosty z vedení UK, aby informovali o tom, co právě řeší a chystají. Odpovídají nejen na tyto otázky: Co čeká univerzitu v nejbližších měsících a letech? Čím mohou přispět současné společnosti a o co se zajímají? Jsme rádi, že následující krátkou pauzu, váš osobní stop-time, věnujete právě setkání s některým z nich. Novinkou je však možnost pokládat přímo rektorce dotazy, na něž bude v některé z dalších epizod odpovídat.

S novou ombudsmankou i důvěrou

Hostem nejnovějšího dílu byl profesor Kuklík, emeritní děkan Právnické fakulty UK, jenž se v médiích musel již dříve vyjadřovat ke kauze Dominika Feriho, politika a absolventa PF UK, který stanul u soudu kvůli sexuálnímu obtěžování. A nynější prorektor Kuklík se nechával slyšet, že na fakultu i univerzitu patří institut ombudsmana. Univerzita Karlova od letošního 1. ledna ombudsmanku má, je jí doktorka Kateřina Šámalová.

kuklik3„Vedla k tomu nejen Feriho kauza, ale i pocit, že jsou tady problémy, které by zejména studenti, ale také zaměstnanci chtěli řešit trochu jiným způsobem, než se obracet klasickými cestami na vedení univerzity a jednotlivých fakult. Byla tu také do určité míry asi i krize důvěry u tradičních forem. A to mě už jako děkana Právnické fakulty UK vedlo k podpoře vzniku fakultního ombudsmana, byť se nakonec kroky realizovaly až poté, co jsem přestal být děkanem, ale zahájil jsem diskuzi o jeho roli v univerzitním prostředí,“ řekl Kuklík Vrbové.

Funkce pak byla skutečně obsazena. „A přišlo nám logické, že když vznikají posty ombudsmanů na jednotlivých fakultách, tak by měl být takový prostředek i na celouniverzitní úrovni. Paní rektorka Milena Králíčková měla vznik pozice ombudsmana/ombudsmanky ve svém volebním programu,“ říká prorektor Kuklík, který tak využil i svoje předchozí zkušenosti. Jak se funkce zaváděla? Jak probíhal výběr? Co bude řešit? Jak je zajištěna nezávislost ombudsmanky? Poslechněte si celou epizodu Stop-time

V moderování pořadu Stop-time se střídají dva zkušení novináři a „rozhlasáci“.

vrbovaMartina Hynková Vrbová

Vystudovala klasickou kytaru na Státní konzervatoři v Praze a na konzervatoři Reina Sofia v Madridu. Táhlo ji to však k mikrofonu a před televizní kameru. Začínala jako programová hlasatelka v České televizi a na stanici Český rozhlas Praha. Postupně moderovala řadu pořadů. V roce 2009 získal cyklus pořadů Retro, který uváděla, televizní cenu Elsa za nejlepší magazín. V současnosti uvádí live magazín Sama doma na ČT. Spolupracuje na vzniku pořadu 13. komnata, píše scénáře a stojí u zrodu některých nových televizních projektů.

Luboš Veverkaveverka

Vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Fakultě sociálních věd UK. V průběhu novinářské dráhy se zaměřoval především na popularizaci vědy a techniky, například v Lidových novinách. V letech 2005 až 2012 působil v Českém rozhlase Leonardo jako redaktor a později šéfredaktor, odvysílal několik set premiérových živých diskusí z cyklu Třetí dimenze a moderoval také další pořady včetně živých nahrávek s publikem. Spolupracoval na přípravě titulů z knižní Edice Leonardo. Od roku 2013 působí na Matematicko-fyzikální fakultě UK, kde pracuje v Oddělení propagace a mediální komunikace. Autorsky spolupracoval na některých titulech z edice popularizace nakladatelství MatfyzPress (Cesty nesmrtelnýchTenkrát v listopadu).

Pravidelně a na více zvukových kanálech

Na příští zastavení, váš Stop-time, se můžete těšit opět za čtrnáct dnů na témže místě: na webu magazínu Forum a dalších zvukových kanálech Spotify nebo Soundcloud. Udělejte si čas a brzy na slyšenou!

Autor: Martina Vrbová, Luboš Veverka
Foto: Michal Novotný

Sdílejte článek: