Vysvětlují, jak nezapomenout na Alzheimera

Friday, 20 March 2020 16:29

Tým Nezapomeňme na Alzheimera můžete potkat na řadě akcí jako Festival vědy, Noc vědců, Muzejní noc nebo Týden mozku, který měl probíhat tento týden. Bohužel ale musel být kvůli šíření onemocnění Covid-19 zrušen.

_alz_group_900_675

Za projektem Nezapomeňme na Alzheimera stojí čtyři mladé neurovědkyně: Alice Foltýnová, Petra Tabáková, Petra Pohanová a Bára Černá z Přírodovědecké fakulty UK, které spojuje výzkum Alzheimerovy choroby. „Vědecká práce v laboratoři je někdy složitá, často se nedaří, někdy jsou výsledky práce vidět za velmi dlouhou dobu, proto jsme hledaly způsob, jak to vyvážit,“ vysvětluje pro iForum vznik projektu Alice Foltýnová.

„Téma Alzheimerovy choroby nás velmi zajímá, a proto nás napadlo ho popularizovat. Je to taková kompenzace času stráveného v laboratoři. Mě osobně moc baví o tématu mluvit s lidmi, vysvětlovat jim rizikové faktory nebo možnost prevence,“ pokračuje Alice.

A tak před třemi lety pod záštitou Přírodovědecké fakulty vznikl projekt Nezapomeňme na Alzheimera. „Nejdříve jsme byly čtyři, ale postupně se k nám přidávají další. Teď nás je v týmu 7,“ říká Alice.

_alz_deti_900_945

Na akcích pro širokou veřejnost návštěvníkům srozumitelně vysvětlují vše, co je zajímá a co se Alzheimerovy choroby týká. „Náš přístup je velmi individuální, vždy záleží na konkrétním návštěvníkovi – někoho zajímá výzkum, někdo chce slyšet jen o prevenci, někteří chodí s konkrétními dotazy,“ říká Bára Černá Petra Pohanová doplňuje: „Pro návštěvníky toho máme připraveno spoustu: výstavku reálných mozků savců i jiných obratlovců a ukázku magnetické rezonance zdravého mozku a pacienta s Alzheimerovou chorobou. Také ukazujeme mnoho fotek a videí přímo z našeho výzkumu v laboratoři. A nezapomínáme ani na děti, pro ně máme připravené interaktivní hry.“

Co návštěvníky nejvíce zajímá? „Lidé se nejčastěji ptají na rizikové faktory a jaká je prevence. Ale návštěvníci se velmi liší. Někteří se chtějí ptát, někteří naopak spíše poslouchat,“ shrnuje Petra Tabáková. Občas potkají i velmi netradiční návštěvníky: „Jednou se nám stalo, že nám jeden mozek ukradli,“ smějí se holky s Alzheimerem, jak se jim někdy pracovně říká. I tak ale hodlají v projektu pokračovat: „Popularizace nás učí improvizovat, lépe komunikovat i naslouchat, vysvětlovat vědu na různých úrovních, tak jak potřebuje konkrétní návštěvník,“ popisuje Petra Pohanová.

_alz_liid_900_600

Kromě účasti na akcích do budoucna chystají i další aktivity: „Stále vylepšujeme obsah – chceme mít náš stánek více interaktivní. Budeme mít třeba mikroskop, aby se lidé mohli sami podívat na řezy mozkem. Také jsme založili facebookovou stránku Nezapomeňme na Alzheimera, kde chceme sdílet krátké popularizační články i novinky o výzkumu, prevenci i léčbě Alzheimerovy choroby,“ dodávají holky s Alzheimerem.

Author:
Photo: archiv studentek