Věda na UK: Vymýšlí, jak zlepšit superpočítače

Friday, 17 May 2024 06:50

V jedné minutě srozumitelně vysvětlit svůj výzkum. Přesně takový úkol dostalo několik vědců a vědkyň z Univerzity Karlovy v rámci nové video série Věda na UK. Jako první se úkolu zhostila matematička Erin Carson, která vymýšlí nové a lepší algoritmy pro superpočítače. 

„Cílem mého ERC projektu je navrhovat a analyzovat algoritmy pro superpočítače, velmi velké a rychlé počítače,“ říká Erin Carson z Matematicko-fyzikální fakulty UK. Konkrétně se zaměřuje na maticové výpočty, které jsou základem aplikací strojového učení, ale i datové a počítačové vědy.

„Klíčovou součástí mého projektu je porozumět nepřesnostem. Někdy můžeme velmi významným způsobem zjednodušit části algoritmu a získat lepší výkon, přičemž stále zaručujeme kvalitu výsledků,“ říká vědkyně, která získala doktorát v oboru informatika na Kalifornské univerzitě v Berkeley. 

Už během studia ji ale zaujala práce vědců na Univerzitě Karlově. Když pak dokončovala postdoktorandskou stáž, přihlásila se o univerzitní podporu Primus, kterou získala. „Je tu opravdu jedno z nejlepších míst na světě, co se týče numerické lineární algebry,“ říká Carson, která na Matfyzu působí již od roku 2018. 

Momentálně je na mateřské dovolené s druhým dítětem. „Není to vždy snadné. Musíte se více přizpůsobovat, ale jde to, a i během mateřské dovolené pokračuji v projektech,“ říká vědkyně, která v roce 2022 získala od Evropské výzkumné rady Starting grant. Více v samostatném článku


Všecha videa vznikají s českou i anglickou verzí titulků. 

Věda na UK v jedné minutě

Série krátkých videí Věda na UK představuje pestrost vědy na Univerzitě Karlově. Jako první svůj výzkum představuje matematička Erin Carson. 

Kde se natáčelo?

Pro Erin Carson je sice vědeckým domovem areál MFF UK v Karlíně, pro natáčení jsme však vybrali nejnovější matfyzáckou budovu „IMPAKT“ v trojském areálu. Pavilon byl otevřen na začátku června 2020 a jeho název tvoří počáteční písmena slov Informatické a Matematické Posluchárny, Auditorium a Knihovna Troja. Budova je bezbariérová, vybavená nejmodernější technikou a zvenku je obložena materiálem, jenž mění vzhled podle počasí a světelných podmínek. Vyučující si pochvalují i kapacitu nových prostor. Velké auditorium totiž dokáže pojmout až 250 lidí. Díky tomu již není potřeba vést velké přednášky základních kurzů paralelně, ale najednou pro celý ročník. Následná cvičení pak probíhají v deseti menších učebnách s kapacitou dvaceti až šestatřiceti míst. Více v samostatném článku

Author:
Photo: Daniel Hotový