Cloudové technologie jsou jako mraky. Nikdy neproberete všechny

Wednesday, 07 May 2025 07:50

„Největším přínosem spolupráce Matfyzu s IT firmami je předávání a propojování rozdílných zkušeností a pohledů,“ shodují se Ondřej Václavek, který s kolegy z firmy HAVIT vyučuje v rámci semináře na MFF UK cloudové technologie, a Filip Zavoral, jenž je garantem tohoto předmětu propojujícího akademickou a firemní sféru. 

dovnitř 1

Jak tato spolupráce vznikla?

Filip Zavoral: Šlo o poměrně dlouhý a pozvolný vývoj. Zhruba před dvanácti lety jsme zde na katedře softwarového inženýrství zavedli předmět Virtualizace a cloud computing, jehož podstatná část je věnována virtualizaci (např. softwarové vrstvy umožňující na jednom hardware provozovat větší množství virtuálních počítačů). Menší část předmětu se pak zabývá cloudovými technologiemi – přehledu jejich typů, co umožňují a k čemu slouží – a dále také představením data center a administrací virtualizačních infrastruktur.

Jedná se tedy o přednášky, které zajišťuje vaše katedra?

Filip Zavoral: Ano. Jedná se o zhruba tři a až čtyři přednášky za semestr, během nichž získají studující obecný přehled o principech fungování cloudových systémů. Vedle toho jsme si říkali, že by bylo nanejvýš vhodné umožnit jim také, aby si cloudy prakticky „osahali“, sami si něco naprogramovali, nainstalovali, „naškálovali“ a podobně. A proto jsme založili seminář, který byl původně zamýšlený tak, že si během něj vyzkouší všechny možné cloudové platformy.

I ten jste si zajišťovali v rámci katedry sami?

Filip Zavoral: Ano, ve spolupráci s doktorandy, což ale nebyl optimální model fungování kvůli jejich fluktuaci a bylo to hodně náročné na organizaci. Nejprve jsme se proto domluvili s jedním z našich absolventů a softwarovým specialistou Tomášem Hercegem, že převezme část semináře věnovanou cloudové platformě Azure. Kvůli jeho časovým možnostem ho pak vystřídal ve výuce kolega z jiné společnosti. Nějakou dobu nám seminář vyučovali lidé z různých firem, kdy se každý z nich soustředil na jiný druh cloudových platforem. Od roku 2019 vedou seminář právě lidé z firmy HAVIT a zaměřují se na výuku cloudů v prostředí Microsoft Azure.

Jedním z těchto lidí, jste právě vy, Ondřeji Václavku. Co přesně učíte?

Ondřej Václavek: Naše firma HAVIT realizuje osm až deset seminářů za semestr zaměřených na cloudové prostředí Microsoft Azure. V první hodině si studující vytvoří na této platformě účty a dostanou volné kredity, díky nimž si mohou zkoušet v Azure pracovat, a představíme jim základní přehled služeb, které toto prostředí poskytuje. V dalších hodinách už jdeme do větších detailů. Například si připraví vlastní aplikaci a pokusí se ji nasadit do Azure. Ukážeme jim, jak si připravit a nakonfigurovat prostředí. Každá hodina je typicky věnována jedné oblasti.

Proč vyučujete právě Microsoft Azure?

Filip Zavoral: Není to proto, že bychom ho nějak „tlačili“ a byla to z našeho akademického pohledu jediná nebo nejvýznamnější cloudová platforma. Ale právě z personálních důvodů – že máme navázanou dobrou spolupráci právě s firmou, jež pracuje v prostředí Microsoft Azure.
Platforma je tedy tak rozsáhlá, že na ní lze učit vše o cloudech?

Ondřej Václavek: Z mého pohledu by si Microsoft Azure zasloužil samostatný seminář, a jiná cloudová platforma, třeba od IBM, zase svůj seminář. Pro představu – dalších podobných služeb jsou řádově desítky. Cloudových služeb, které obsahuje každý jednotlivý cloud, pak jsou skutečně stovky. Za dané situace nám tedy dává největší smysl věnovat se zevrubně jedné platformě než „skákat“ a „vyzobávat“ nástroje napříč všemi možnými. I tak stihneme podrobně probrat maximálně deset těch opravdu nejzásadnějších cloudových služeb v rámci Azure.

dovnitř 2Vaše firma HAVIT se dostala k Azure jak?

Ondřej Václavek: Postupným vývojem. Od začátku pracujeme na technologiích od Microsoftu a tím, že Azure je jeho cloud, je přirozené, že používáme právě ten.

Jste klienti Microsoftu v tom smyslu, že mu můžete i dávat podněty na zlepšení jeho služeb?

Ondřej Václavek: Je to složitější, protože existuje řada distributorů a partnerů této společnosti na různých úrovních. Jsme ovšem certifikovaným partnerem Microsoftu, takže k němu máme jakousi „přímou linku“.

Pak pro nás hovoří ještě taková neformální linka: Díky tomu, že HAVIT působí na trhu podměrně dlouho a firem specializujících se na technologie Microsoftu jsou na českém trhu řádově pouze jednotky, tak i vývojářů, kteří se zabývají Microsoftem, je poměrně málo. Čeští vývojáři jsou šikovní, přímo v Microsoftu pracuje ne úplně málo Čechů a v tamním týmu máme pár známých a kamarádů… (smích).

Rozumím tomu správně, že Microsoft Azure je pole všech možných nástrojů, které si konkrétní softwarová firma vybírá, využívá je a přetransformovává si je ke svým pracovním účelům? A vy tedy studující učíte s těmito nástroji co nejefektivněji nakládat.

Ondřej Václavek: A také jim radíme, co by dělat neměli. Co je bude například stát příliš peněz a nehodí se pro jejich účel. Ukážeme jim, jak svou činnost co nejšikovněji optimalizovat, jak do určitého nástroje nasadit svůj kód či aplikaci a podobně.

Jde tedy o platformu určenou vývojářům, a nikoli koncovým uživatelům?

Ondřej Václavek: Máte pravdu – pro koncové uživatele, kteří nejsou ajťáci, Azure není. Typickým zákazníkem jsou firmy, které dodávají řešení cílovým uživatelům.

Filip Zavoral: Lze na to nahlížet jako na takovou stavebnici Lego – služby v Azure jsou už takové velké předpřipravené komponenty, samy o sobě hodně složité, a vývojáři nebo firmy staví z těchto komponent konkrétní software, který využívají ony nebo jejich klienti pro své účely.

Předáváte studujícím firemní know-how, které jste si v HAVIT při práci s Azure za ty roky vybudovali, protože víte, že i jim se to bude jednou v praxi nejvíc hodit?

Ondřej Václavek: Představujeme jim ty nejvyužívanější služby, které využíváme my, protože, jak už jsem říkal, nástrojů v Azure je tolik, že ani všechny neznáme, jelikož je nevyužíváme. Obsah výuky pozměňujeme i na základě zpětných vazeb, které nám studujících dávají. A přidáváme i novinky, protože Azure samozřejmě není fixní sada služeb. Poslední dobou do ní velmi výrazně zasáhla umělá inteligence. Skrz Azure tudíž lze konzumovat například ChatGPT a další OpenAI služby a integrovat je do vlastních aplikací.

Jaké benefity výuka na Matfyzu přináší vaší firmě?

Ondřej Václavek: Malým plusem pro nás je, že nás studující během seminářů poznají, někdo z nich k nám pak třeba přijde na pohovor a my ho zaměstnáme nebo mu umožníme stáž. Ale tím hlavním důvodem a smyslem naší spolupráce s Matfyzem, i pro mě osobně, je vrátit akademické komunitě to, co nám dala. Sám jsem nějakou dobu učil na gymnáziu, i když „jen“ volitelný seminář o programování. Snažím se předat to, co jsem se naučil. A řada mých kolegů z firmy to má stejně.

dovnitř 3 

RNDr. Filip Zavoral, Ph. D.
Působí na katedře softwarového inženýrství MFF UK. Je zodpovědný za specializaci bakalářského studijního programu Programování a vývoj software a garantem a vyučujícím řady profilujících předmětů. V rámci semináře Vývoj cloudových aplikací má na starosti spolupráci se zástupci firem, kteří se na výuce podílí.
Ing. Ondřej Václavek
Absolvent ČVUT v Praze. Jako softwarový inženýr a vývojář pracuje již sedm let ve firmě HAVIT. Je odborníkem na cloudové technologie, držitelem řady certifikátů od Microsoft, například Microsoft Certified: Azure Solutions Architect Expert. Spolu s kolegy vede seminář Vývoj cloudových aplikací na MFF UK.
Author:
Photo: Vladimír Šigut