Studentský Majáles, oslava jara, studentského života a svobodného ducha, rozezněl Prahu už po třinácté. Prvního máje se na Kampě sešly královské družiny, aby se během tradičního průvodu veselily, ale také bojovaly o titul krále či královny Majálesu.
Hlavní program se již tradičně odehrával v Kampusu Hybernská, kam pestrý průvod s lahodným proviantem a za hudebního doprovodu dorazil hodinu po poledni. Trasa vedla jako obvykle přes Novou scénu Národního divadla, Karlovo a Staroměstské náměstí. Na těchto místech plnily družiny úkoly od sportovních přes řečnické až po ryze obchodní.
Královských družin s aspiranty na trůn se přihlásil rekordní počet: Braničtí rytíři (FF UK), Květinové octomilky (PedF UK), Dělníci subkultur (FHS UK), Zemanovci (FSV UK), Matfyz in Black International (MFF UK) a Kolégium rektorky (FF UK).
Na piazzettě Národního divadla proběhla pohybová disciplína čítající hod sirkou, žonglování s míčem, vypití piva načas a vyřešení hlavolamu.
„My z Boží vůle králové pravíme, že si přejeme, aby menzy karolinské zlatým mokem oplývaly. Aby studenti oře svého v zahradách artistických ustájiti mohli,“ snažili se později na Karlově náměstí svým potenciálním voličům zalíbit a proslovem bojovat o jejich hlasy například zástupci Branických rytířů.
Na Staroměstském náměstí probíhal čilý mezinárodní obchod – kandidáti na krále či královnu museli se zástupci cizích mocností směnit párátko za cokoli hodnotného. Získali tak kupříkladu drobnou minci, větší bankovku či bonbonek…
Párty v Kampusu Hybernská
Po příchodu do Kampusu se párty, kterou slavnostně zahájila prorektorka UK pro zahraniční záležitosti Eva Voldřichová Beránková, rozvinula naplno. „Myslím, že ke studiu patří i tyto chvíle, kdy je možné se prostě jen radovat,“ přivítala studující děkanka Fakulty humanitních studií UK Věra Sokolová, spolu s dalšími dvěma zástupci fakult – děkany Přírodovědecké a Katolické teologické fakulty.
Po poslední soutěžní disciplíně, kdy musely družiny připravit co nejchutnější pokrm z jablka, kedlubny, rohlíku, vody a cukru, a následném vyhlášení krále Studentského Majálesu, jímž se stal Vašek Šlik neboli Kníže Braník z družiny Branických rytířů (studentský spolek Archeoffuk), se už Kampus proměnil v živelnou přehlídku studentské kultury. Na hlavním pódiu se střídaly studentské kapely, které se nebály experimentovat a nabídly vše od indie po funky rock.
Kdo toužil po klidnějších zážitcích, mohl zamířit na divadelní představení nebo si vyzkoušet improvizační workshop. Probíhaly zde také odborné debaty a přednášky na témata, která hýbou nejen akademickým světem. Technikou naladěné publikum zase mohl využít workshop Oprav si (svůj) počítač.
Areál ožil i díky stánkům studentských spolků a neziskovek. Každý, kdo měl chuť, se mohl zastavit, popovídat si s aktivními studenty a zjistit, jaká témata je pálí, co organizují a jak se třeba i sám zapojit. Každý si mohl najít to své – protože Studentský Majáles je tu pro všechny. Bez ohledu na věk, obor studia nebo vůbec to, jestli studujete Univezitu Karlovu. Stačí jen přijít, nasát atmosféru a připomenout si, že jaro patří lásce, kreativitě a radosti ze života.
Ale i na United Islands
Univerzita Karlova je součástí ještě další akce, jež v Praze probíhá v těchto dnech. Její stánek můžete až do soboty navštívit i na festivalu United Islands. Dozvíte se například, co je to Aliance 4EU+ a jaké se otevírají možnosti studia v zahraničí. Čeká vás debatní zóna zaměřená na péči o duševní zdraví mladých lidí i zábavný koutek s kvízy o evropských vlajkách a hlavních městech, kde můžete vyhrát drobné ceny, a především také platforma Tvoříme Evropu, která vám ukáže, co všechno pro nás dělá Evropská unie a jak se na jejím fungování můžete podílet i vy.
Na Karlovku mohli narazit také návštěvníci open-air festivalu Pražský Majáles, který se konal už v sobotu 26. dubna na letišti v Letňanech. Na hudebním festivalu se kromě populárních kapel představily také studentské spolky spojené s fakultami UK.