Objev v Karolinu: Po nealko pivu má Karlovka i minerálku

Author: Karel Láznička, Ida Běloveská
Photo: Tomáš Novotný, Vladimír Šigut, Martin Frouz
Saturday, 01 April 2023 00:16

Probíhající opravy Karolina přinesly nečekaný objev. Při pracích na nádvoří, kde byly podmáčené stěny, prorazili dělníci dlažbu, zpod níž vytryskla voda. Ukázalo se, že nejde o proraženou trubku, nýbrž o pramen. „Je to překvapivé zjištění, ale máme velkou radost,“ říká prorektor UK Martin Vlach.

Poběžte a pomozte. Tentokrát obětem zemětřesení

Author:
Photo: Martin Pinkas
Wednesday, 22 March 2023 09:35

Třetí pokračování sportovně-charitativní akce Hřeje mě pohyb se uskuteční v neděli 2. dubna od 11:00 hodin. Tentokrát se v areálu FTVS UK na pražském Veleslavíně poběží na podporu obětem zemětřesení v Turecku a Sýrii.

Kolik je přesně π? Skutečnou hodnotu se nikdy nedozvíme

Photo: Luboš Wišniewski, Shutterstock
Tuesday, 14 March 2023 12:40

„Lidé si od pradávna kladli otázku, jaký je poměr obvodu kruhu ku jeho průměru, což je právě hodnota π. Třeba proto, aby věděli, kolik materiálu potřebují na stavbu studny,“ představuje nejvýznamnější matematickou konstantu děkan MFF UK Mirko Rokyta. Právě 14. března slavíme Mezinárodní den π.

Pracovat pro instituce EU? Studentům radil ministr Bek

Photo: Hynek Glos
Thursday, 02 March 2023 15:46

„Učte se cizí jazyky, alespoň tři. Angličtina je minimum. Na vyšších manažerských pozicích v evropských institucích se používá francouzština. A nejlépe je umět ještě jeden jazyk,“ nabádal studenty při středeční debatě na půdě Univerzity Karlovy ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Ukrajina v EU? Příprava je důležitější než konkrétní datum

Photo: Hynek Glos
Wednesday, 22 February 2023 15:00

Loňský 24. únor se zařadil mezi historické milníky podobně jako 21. srpen nebo 11. září. Po vojenském útoku Ruska na Ukrajinu naše společnost utrpěla systémový šok, se kterým se od té doby snaží vyrovnat na různých úrovních. Na konferenci Fakulty sociálních věd UK o tom hovořili vědci i politici. 

Slušňák? Pěkňák? Piva pro Karlovku vaří arcivévodův pivovar

Photo: Vladimír Šigut
Tuesday, 21 February 2023 07:12

Nápad vařit si vlastní pivo vznikl původně jako vtip mezi studenty Matfyzu. Láska k hořkému moku vedla až k tomu, že vzniklo pivo Pěkný číslo a poté i nealkoholická varianta Slušné číslo. Nejen pro bufety a menzy Univerzity Karlovy je vaří benešovský Pivovar Ferdinand. 

Mladí vedoucí skupin, spojme se a potkávejme se!

Photo: Jan Havlík, archiv UK
Wednesday, 08 February 2023 17:18

Univerzita Karlova ve spolupráci s Iniciativou Czexpats in Science spouští Young Principal Investigator Forum #YPIF – platformu pro setkávání a výměnu informací mezi mladými vedoucími výzkumných skupin ze všech institucí v Česku.

O Kapku lepší hokej. Podpořte dobrou věc a šampiony z UK

Author:
Photo: UK Hockey Prague
Monday, 06 February 2023 13:51

V sobotu se uskutečnil Den boje proti rakovině a hokejová komunita si jej každoročně připomíná i charitativním projektem O Kapku lepší hokej. Zapojí se do něj také úřadující šampioni univerzitní ligy z týmu UK Hockey Prague v úterním derby proti Engineers Prague.

UK ve spolupráci s Američany otevírá téma protivlivu

Photo: Hynek Glos
Wednesday, 18 January 2023 08:34

Jak vhodně nastavit balanc mezi otevřenou akademickou spoluprací a možnými bezpečnostními riziky? Na tuto otázku hledali odpověď účastníci česko-americké konference zaměřené na prevenci škodlivého vlivového působení cizí moci na univerzitách.

Čtyři příběhy úspěšných z UK, kteří řešili předsednictví EU

Author: Tomáš Novotný, redakce
Photo: archiv UK
Wednesday, 11 January 2023 07:53

České předsednictví v Radě Evropské unie neboli EU2022cz se s koncem uplynulého roku uzavřelo. Na to, aby vše klapalo, dohlíželi kromě řady jiných i absolventi či studenti Univerzity Karlovy. Čtyři z nich – dvě dámy, dva pánové – se nyní k práci pro předsednictví vyjadřují.

Na Zimní univerzitní hry odletí i dvanáct studentů Karlovky

Author:
Photo: ČAUS, lakeplacid2023.com
Thursday, 05 January 2023 15:13

Už za týden odstartují v Lake Placid Zimní světové univerzitní hry, kam ČR vyšle 142 členný tým s 93 sportovci. Bude mezi nimi i dvanáct studentů Univerzity Karlovy, kteří budou reprezentovat v lyžování, hokeji, biatlonu, snowboardingu, a rychlobruslení. 

Všeho s mírou. A salát s kaprem si na Vánoce klidně dejme

Photo: 1. LF UK, Shutterstock, Pixabay
Friday, 23 December 2022 08:34

Česko vévodí evropskému žebříčku obezity, nadváha se týká téměř šedesáti procent dospělých, dosáhla rozměrů epidemie. Tlouštíci si přitom mnohdy nepřipouštějí, že mají jednak zaděláno na řadu civilizačních nemocí. Co pomáhá? Radí experti 1. LF UK.

Teigeho deníky: Dvojí sláva v anketách o knihu roku 2022

Author:
Photo: Studio Symbiont, Michal Smejkal
Monday, 12 December 2022 06:44

Jedinečná edice dobových deníků Karla Teigeho, výrazné osobnosti meziválečné avantgrady, bodovala ve dvou anketách o knihu roku 2022: ve 32. ročníku ankety Lidových novin i v nové Deníku N. Knihu vydalo nakladatelství Akropolis spolu s Filozofickou fakultou UK.

Kniha o spojeném Německu. O lidech, politice i Rammsteinu

Author:
Photo: Kristýna Sluková, Shutterstock
Thursday, 01 December 2022 23:10

Kolektiv autorů z FSV UK sestavil obsáhlou publikaci, která vážnějším zájemcům o naše západní sousedy důkladně ukazuje, jak a kam se Německo po roce 1990 ubírá. Potěší i tematické boxy o wurstech, islámu, fotbale, bundeswehru či berlínském technu. 

Pohyb ovlivňuje zdraví, podpora státu však chybí

Author:
Photo: Jan Kolský
Thursday, 01 December 2022 12:27

Pohyb má na zdravý vývoj člověka nezpochobnitelně pozitivní vliv a má dopad na jeho fyzickou i psychickou kondici do budoucna, přesto se pohybu v jakékoliv formě dnešní generace dětí vyhýbá. Může za to i laxní přístup rodičů, velký díl viny ovšem nese i stát. 

Page 1 of 73