Stop-time: Podcastová premiéra s rektorkou Králíčkovou

Author: Martina Vrbová, Luboš Veverka
Photo: Hynek Glos
Monday, 19 September 2022 16:00

Aktuální problémy analyzují a komentují v pořadu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. V první epizodě se nad ukrajinskou krizí, situací studentů nebo českým předsednictvím v Radě EU ve vztahu k naší univerzitě zamýšlí rektorka Milena Králíčková. Moderuje Martina Vrbová.

Letošní finalisté FameLab proškoleni. Kdo vyhraje?

Photo: Vladimír Šigut
Wednesday, 14 September 2022 08:26

O víkendu proběhlo velké FameLab školení, kde finalisté a finalistky získali tipy a triky, jak ještě zlepšit své vystoupení či jak lépe komunikovat vědu. Finálový večer proběhne 30. září ve vzdělávacím centru Didaktikon v Kampusu Hybernská.

Mezinárodní bezpečnost výzkumů je třeba brát vážně

Photo: Hynek Glos, Wikimedia CC
Tuesday, 13 September 2022 08:38

Jak se jako výzkumná instituce chránit před hrozbami ze zahraničí? Na Univerzitě Karlově proběhl seminář odbornice Lynne Cox na téma protivlivová a institucionální odolnost. Se zájemci otevřeně sdílela zkušenosti a přístupy z Imperial College London.

Vzdělávací centrum Didaktikon přivítalo první návštěvníky

Photo: Martin Pinkas
Tuesday, 06 September 2022 22:59

Slavnostně otevřelo vzdělávací centrum Didaktikon v Kampusu Hybernská, na jehož vybudování se podílela Univerzita Karlova a hlavní město Praha. Na návštěvníky čeká desítka mezioborových a interaktivních exponátů i řada akcí. Pro školy je zdarma.  

Od lásky k psaní, přes medicínu až k titulům mistrů světa

Photo: Karin Cieslarová, Jonáš Vala, Shutterstock
Tuesday, 30 August 2022 08:15

Stali se mistry světa! Mladá lékařka Karin Cieslarová a medik Jonáš Vala ze 3. lékařské fakulty UK na mistrovství INTERSTENO letos v srpnu v nizozemském Maastrichtu nejrychleji a nejpřesněji opisovali, přepisovali, zaznamenávali.

Udržitelněji s využitím dešťovky, nově i v Botanické zahradě

Photo: Petr Jan Juračka, Marcela Uhlíková, BZ UK
Tuesday, 23 August 2022 07:23

Od června začala Botanická zahrada UK Na Slupi efektivněji hospodařit s vodou. K závlaze venkovních expozic je využíván nový systém zachytávání dešťové vody. S uskutečněním dva roky trvajícího projektu UK finančně výrazně pomohl Operační program Životní prostředí.

Země v krizi: Obce by měly spolupracovat a zapojit odborníky

Photo: Martin Pinkas, Shutterstock, archiv Michala Plačka
Tuesday, 16 August 2022 08:35

Starostové a zastupitelé tuzemských obcí mají za sebou náročné období v podobě pandemie covid-19 i statisíců uprchlíků z Ukrajiny. Jak kritické období co nejlépe zvládnout, radí docent Michal Plaček z Fakulty sociálních věd UK.

Film i kniha vyprávějí příběhy huňatých a opeřených Pražanů

Photo: Aerofilms, Ondřej Sedláček
Thursday, 04 August 2022 11:14

Pokud chcete na výlet za přírodou, vyražte do Prahy. Ano, čtete správně. Česká metropole je co do počtu i druhové rozmanitosti rostlin i živočichů unikátní v celé Evropě. Nevěříte? Přesvědčí vás o tom nový film a kniha Planeta Praha, na jejichž vznik dohlížel i biolog Ondřej Sedláček z PřF UK.

Hřensko s okolím hoří. Expert vysvětluje, proč se kouř šíří

Photo: Hasičský záchranný sbor ČR, archiv
Tuesday, 26 July 2022 17:51

Západnější část Česka v úterý probudil zápach kouře. Nehořelo ve vedlejší ulici, ale i více než sto kilometrů od bydlišť – v Národním parku České Švýcarsko. „Za šíření zápachu a prachových částí i na velké vzdálenosti mohl vítr, který během noci změnil intenzitu i směr,“ líčí Michal Žák.

Úkol Evropa: V Hybernské startuje pásmo šestice debat o EU

Author:
Photo: Kampus Hybernská
Thursday, 21 July 2022 19:12

Česko již podruhé předsedá všem členským státům v Radě EU. K veřejné debatě o klíčových evropských tématech chce přispět i Univerzita Karlova v rámci šesti veřejných debat v Kampusu Hybernská, jež nesou název Úkol Evropa. Prvními diskutéry budou 25. července diplomatka Milena Vicenová a ministr Mikuláš Bek.

Běh pro EU: Vítězství je skvělé, ale přátelství ještě lepší

Author: Jaromír Soukup, RUK
Photo: Jaromír Soukup
Thursday, 14 July 2022 10:13

Jak rozeběhnout české předsednictví v Radě EU? Počátkem července k tomu v Bruselu přispěl i originální koncept společného běhu přátel – jako připomínka Zátopkova duelu s francouzsko-alžírským běžcem. Univerzitu Karlovu reprezentovala Lenka Henebergová a Jaromír Soukup.

Historici: Napětí ve světě se stupňuje. Ukrajinou to neskončí

Photo: Martin Pinkas, Shutterstock
Tuesday, 12 July 2022 09:15

Násilí vůči civilistům v ukrajinské Buče nevybuchlo z ničeho nic, předcházela mu řada okolností. Historici Ota Konrád a Rudolf Kučera interpretují současné události na základě výzkumu, ve kterém se zabývali násilím za první světové války a po jejím konci.

Podcast De Facto: Amerikanistka hovoří i o zákazu potratů

Author: Linda Sequensová
Photo: FSV UK
Thursday, 07 July 2022 11:24

Jana Sehnálková se věnuje na Institutu mezinárodních studií FSV UK americkým dějinám, politickému systému a vnitřní politice. Co je příčinou toho, že v USA možná dojde k zákazu potratů v některých státech? A proč zde není lehké zavést regulaci zbraní? Poslechněte si podcast De Facto.

Jak jsme na tom s kůží? UK Point nabídl expertní konzultace

Photo: Hynek Glos, Shutterstock
Monday, 04 July 2022 13:09

Nádory na kůži mají oproti jiným obrovskou výhodu – jsou vidět. Přesto u nás na melanom ročně umírá více než 400 lidí. S tímto vědomím se Univerzita Karlova rozhodla zprostředkovat konzultaci s odborníkem: profesor Petr Arenberger zájemcům doporučoval a radil, jak ve zdraví zvládnout nápor slunečních paprsků.

Z práv až do čela ministerstva. Vladimír Balaš se ujal školství

Photo: Martin Pinkas, archiv Vladimíra Balaše
Thursday, 30 June 2022 12:57

Důraz na dovednosti před memorováním. I takovým směrem by chtěl vést systém vzdělávání v Česku nový ministr školství profesor Vladimír Balaš. Specialista na mezinárodní právo z Právnické fakulty UK se ujímá úřadu 1. července, jen pár dní poté, co si v Karolinu převzal profesuru.

Page 1 of 71