Výtvarná rekonstrukce pravěku. Jméno Burian otvíralo dveře

Photo: Jan Cága, Jaroslav Fišer, red.
Monday, 20 May 2024 14:07

Nejen legendární Zdeněk Burian, výtvarné rekonstrukci pravěku se u nás věnoval třeba i František Kupka. Za fascinující historií vývoje této svébytné disciplíny bere čtenáře své knihy Barbora Půtová z FF UK.

Hoď starosti za hlavu. Sportovní den rozhýbal univerzitu

Author:
Photo: Jan Kolský
Wednesday, 15 May 2024 08:41

Rektorský sportovní den nabídl studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy nespočet možností se pořádně rozhýbat na řadě sportovištích v Praze, Hradci Králové a Plzni. V letošním roce akci pořádala Katedra tělesné výchovy Filozofické fakulty UK.

Největší geopolitické výzvy pro EU? Vedle Ruska také Čína

Photo: Michal Novotný
Friday, 10 May 2024 07:08

Dvacet let už je Česká republika součástí Evropské unie. U příležitosti výročí uspořádala Katedra evropského práva Právnické fakulty UK sérii veřejných diskuzí, které se věnovaly nejen historii evropské integrace, ale především aktuálním výzvám, jimž evropské společenství čelí.

Dny firem na Matfyzu: Vaši studenti jsou zárukou kvality

Photo: Michal Novotný, Tomáš Princ
Tuesday, 30 April 2024 08:05

„Matfyzáci mají před absolventy jiných technických vysokých škol navrch v hloubce znalostí. Dokážou samostatně řešit problémy, což je přesně gros naší práce,“ říká Jan Kubát z firmy Crytur, jedné z více než padesáti společností, které se prezentovaly na Dnech firem na Matfyzu.

Konec starých časů. Menza a koleje na Albertově minulostí

Photo: Encyklopedie Prahy 2, Ondřej Juha, Marcela Uhlíková
Tuesday, 16 April 2024 11:26

Právě před týdnem, dne 9. dubna 2024 započala demolice budovy na adrese Albertov 7/3a. K nostalgickým vzpomínkám napříč stoleté historii objektu menzy a koleje Albertov – kdysi luxusního stavení uprostřed univerzitního kampusu – se za pár let přidají i ty na poslední vydaný oběd.

Hokejový titul je opět Karlovky! Plzni nedala šanci

Author:
Photo: Radek Kašek, UK Kings Prague
Monday, 08 April 2024 21:00

Univerzitními mistry v ledním hokeji pro rok 2024 jsou hráči týmu UK Kings Prague, když ve finále soutěže porazili Akademiky Plzeň 3:0 na zápasy. Rozhodující třetí vítězství 7:4 vybojovali v pondělí večer v Plzni a pohár Jana Palacha pro hokejové mistry získala Univerzita Karlova podruhé v historii.

Bohumír Janský: Vodu bychom měli chránit ústavou

Photo: Hynek Glos, Shutterstock, Marcela Uhlíková
Friday, 22 March 2024 07:36

Přes dvě miliardy lidí v 80 státech světa trpí chronickým nedostatkem vody a asi 1,2 miliardy obyvatel planety ani nemá přístup k pitné vodě. Vyhlášením Světového dne vody se OSN rozhodla upozornit na její kritický nedostatek, nezbytnou ochranu a šetření.

Obrazem: Olympijská atmosféra s FTVS a Francouzským institutem

Author:
Photo: Adéla Veselá, FTVS
Friday, 15 March 2024 09:29

Čtyři měsíce zbývají do začátku olympijských a paralympijských her v Paříži a Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy společně s Francouzským institutem v Praze nabídla možnost objevovat olympijské a paralympijské sporty už nyní.

Inspirativní ženy na Karlovce: Mějme se rády a sportujme

Photo: Jan Kolský
Friday, 08 March 2024 21:31

Jaké jsou ženy ve vrcholných pozicích? Jak se chovají a přemýšlí, jakými lidmi se obklopují? A proč u toho mnohé i cvičí? Nejen proto, že letos pomyslnou štafetu akce k Mezinárodnímu dni žen převzala Fakulta tělesné výchovy a sportu UK. 

Doktor Klavír by oslavil stovku. UK si připomněla Šlitra

Photo: Ivan Englich, René Volfík, Helena Zdráhalová
Monday, 19 February 2024 08:12

Bylo mu teprve pětačtyřicet let, když zemřel. Přesto v autorské dvojici s Jiřím Suchým zanechali hluboký otisk v československé kultuře. Hudebnímu skladateli a výtvarníkovi Jiřímu Šlitrovi by bylo ve čtvrtek 15. února sto let. 

Kurz Praktická imunologie pomůže k porozumění těla

Photo: archiv Karla Drbala, Wikimedia Commons
Wednesday, 24 January 2024 13:02

Oprášit, získat či prohloubit znalosti o fungování imunitního systému je náplní kurzu Praktická imunologie na Přírodovědecké fakultě UK. Podmínka k účasti je jediná: uchazeč musí do 31. ledna 2024 podat přihlášku, přičemž kurzu se může zúčastnit naprosto kdokoliv.

Před FF UK roste pietní instalace z tisíců svíček

Photo: Vladimír Šigut
Monday, 22 January 2024 08:10

Sluneční svit symbolicky prozářil den, kdy se po měsíci vůbec poprvé od prosincové tragédie pootevřely dveře Filozofické fakulty UK. Šok a zármutek z hrůzy, která se zde odehrála, se studující i vyučující rozhodli zpracovat společně a pro akademickou obec tak typicky, tedy tvůrčím způsobem.

Fildo, objímáme tě a nenecháme v tom nikoho

Photo: Vladimír Šigut
Thursday, 04 January 2024 19:05

Ve čtvrtek 4. ledna, čtrnáct dní od tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, se konal pietní průvod, symbolické objetí fakulty, a zapálení ohně na náměstí Jana Palacha. Tímto tichým setkáním několika tisíc lidí odstartoval Měsíc pro fakultu.

Vojenská nemocnice provedla inventuru úspěchů ve vědě

Photo: archiv ÚVN, Jan Bartoníček
Sunday, 31 December 2023 11:52

Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice je vysoce ceněným poskytovatelem zdravotnické péče. Bere se též za výjimečné akademické pracoviště, kde svou pedagogickou, vědeckou a publikační činnost rozvíjejí všechny tři pražské lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Vedení UK k tragédii na Filozofické fakultě

Photo: Vladimír Šigut
Saturday, 23 December 2023 09:10

Ve čtvrtek 21. prosince v odpoledních hodinách došlo na Univerzitě Karlově a její Filozofické fakultě ke zcela bezprecedentní situaci, kdy došlo nejen ke zraněním, ale i k obětem na životech. Vedení univerzity situaci společně s vedením FF UK ve spolupráci s bezpečnostními složkami řeší od prvních okamžiků, vznikl krizový štáb UK.

Page 1 of 76