Už to tiká... Udělejte si čas na dnešní Noc vědců na Karlovce

Author: Pavla Hubálková, Jitka Jiřičková, Marcela Uhlíková
Photo: Vladimír Šigut, archiv
Friday, 24 September 2021 06:42

Dnešní noc patří vědě, koná se Noc vědců s ústředním tématem Čas. Do letošního hybridního ročníku je zapojeno 42 měst a přes šedesát institucí. Jen v Praze a okolí si bohatý program připravilo 28 institucí, mezi nimiž nechybí Univerzita Karlova.

Kniha Aplikovaná ekologie je nejen sumářem pro studenty

Photo: Hynek Glos
Friday, 17 September 2021 13:30

„Pochopení role lidské činnosti ve fungování naší planety není jen zajímavým akademickým cvičením. Bez nadsázky lze říci, že na něm závisí blahobyt, ale i samo přežití lidstva,“ upozorňují Jan a Jaroslava Frouzovi v nové knize z Nakladatelství Karolinum.

Nové varhany připraveny, jsou ušité Karolinu na míru

Photo: Vladimír Šigut, Jan Kalfus
Tuesday, 14 September 2021 10:44

Velká aula Karolina se pyšní zbrusu novým, znělým klenotem. „Jde o svébytný nástroj, ušitý na míru,“ tak doslovně charakterizuje varhany vyrobené v dílně německé rodinné firmy Orgelbau Vleugels koncertní varhaník Jaroslav Tůma.

Matematika dle Hejného: Na fakultě UK i ve třídách

Photo: archiv H-mat, o.p.s.
Friday, 10 September 2021 08:05

Správný matematický výsledek je pouze jeden, ovšem cesty, jak k němu dospět, jsou v českých školách minimálně dvě. Ta tradiční a pak Hejného metoda, veřejností stále vnímaná jako alternativní. Na Pedagogické fakultě UK se přitom v jejím duchu vyučuje matematika už skoro třicet let. 

Děti se speciálními potřebami prožily tábor jako olympiádu

Author:
Photo: FTVS UK
Tuesday, 24 August 2021 09:10

Během prázdnin Univerzita Karlova pravidelně pořádá letní tábory. Jedním z nich je i příměstský sportovní tábor pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) a jejich sourozence, který proběhl ve dnech 2. až 6. srpna na FTVS UK.

Svoboda 1945: vývojáři z UK přibližují hráčům i kolektivizaci

Author:
Photo: Charles Games
Wednesday, 18 August 2021 08:37

Herní vývojáři z Charles Games představili na začátku srpna novou videohru Svoboda 1945: Liberation. Hráči se jejím prostřednictvím naučnou formou seznámí s pohnutou historií česko-německého pohraničí po konci druhé světové války. 

Letní škola duševního vlastnictví WIPO nabízí i stipendia

Author: Jan Velinger
Photo: archiv UK, Shutterstock
Tuesday, 10 August 2021 18:15

Patenty, ochranné známky, autorská práva. Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy (CPPT) připravilo pro studenty UK jedinečnou příležitost získat stipendia k účasti na intenzivní letní škole Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) ve dnech 6. až 17. září.

Čeští sportovci na LOH reprezentovali i dobré jméno UK

Author:
Photo: Shutterstock, Hynek Glos, Jiří Novák, archiv
Tuesday, 10 August 2021 08:15

V japonském Tokiu skončily letní olympijské hry, které byly pro Českou republiku nejúspěšnější v samostatné historii země. Mezi aktivními reprezentanty bylo dle analýzy magazínu Forum i deset absolventů či současných studentů Univerzity Karlovy.

Na fakulty UK s elektrokolem? Zkusili jsme, jak jezdí

Photo: Martin Pinkas
Wednesday, 04 August 2021 10:30

Zaměstanci Univerzity Karlovy budou moci – nejspíše od září – jezdit po Praze na elektrokolech. Se zástupcem oslovené firmy jsme projeli trasy mezi fakultami UK, neboť právě k tomu mají elektrokola sloužit – rychle a ekologicky dopravit zaměstnance z jednoho pracoviště na druhé.

Čtení z FF UK: O pravěku, sochařství i kulturních domech

Author: Vydavatelství FF UK
Tuesday, 03 August 2021 19:15

Máte v létě co číst? Vydavatelství FF UK nelení a připravilo další novinky. Vyšla kniha České novobarokní sochařství, dále práce Mezi sjezdy a tanečními věnovaná dějinám kulturních domů a studii o vztazích mezi střední Evropou a Středomořím před Kristem přináší dílo Things and Thoughts.

Kunc zve za hranici představivosti. Do Kampusu Hybernská

Photo: Kampus Hybernská
Thursday, 15 July 2021 07:18

„‎Za hranicí představivosti“ - to je úryvek z Einsteinova citátu i název aktuální výstavy Milana Kunce, jež je do konce července k vidění v Galerii Kampusu Hybernská. Ještě dvakrát, v pondělí 19. a 26. července, vás výstavou provede sám její autor.

Ceny Univerzity Karlovy za rok 2020 byly slavnostně předány

Author:
Photo: Vladimír Šigut
Thursday, 24 June 2021 08:51

Ve středu 23. června došlo v Karolinu na slavnostní předání cen Univerzity Karlovy. Laureátky a laureáti byli zveřejněni už 7. dubna u příležitosti oslav Dne vzdělanosti.

Coimbra konference běžela online, tématem je udržitelnost

Author: Jan Velinger
Photo: Martin Pinkas, archiv UK
Thursday, 17 June 2021 16:49

Výroční konferenci univerzitní skupiny Coimbra, jež zahrnuje 41 univerzit ze 23 zemí, letos hostí Univerzita Karlova. A kvůli pandemii ještě v online variantě. „Již nyní víme, že mobilita studentů už nebude stejná,“ říká předseda uskupení Ludovic Thilly.

Marie Chatardová: Bez vzdělání nelze chudobu vymýtit

Photo: archiv Marie Chatardové, The Czech & Slovak Leaders Magazine 
Wednesday, 16 June 2021 09:30

Univerzita Karlova hostí konferenci Coimbra Group 2021, sdružující významné evropské univerzity. Vystoupí na ní i Marie Chatardová, česká velvyslankyně a stálá představitelka České republiky při OSN. Čtyřdenní jednání proběhne kvůli pandemii online.

Podcast De Facto: Politolog Perottino o volbách i populismu

Author: Alice Němcová Tejkalová, FSV
Photo: František Géla, Shutterstock
Thursday, 10 June 2021 14:40

Pandemie rozšířila nástroje populismu. Ve Francii houstne atmosféra s blížícími se volbami. A zákulisní politiku jde dělat i on-line. I o tom hovoří Michel Perottino, vedoucí katedry politologie na FSV UK. Novou sérii podcastů De Facto moderuje děkanka Alice Němcová Tejkalová.

Page 1 of 66