Profesory jmenuje šéf Senátu, rozhodla vláda. Školy jsou ostře proti

čtvrtek, 09 leden 2014 11:07

idnes210

8.1.2014, Rubrika: Zprávy, autor: iDNES.cz, Jan Jiřička

Zmatky kolem jmenování profesorů pokračují. Vláda ve středu schválila, aby tuto pravomoc místo prezidenta vykonával předseda Senátu. Ministerstvo školství přitom prosazovalo návrh, aby profesory jmenoval šéf tohoto resortu. Novela nyní zamíří do Sněmovny. Zástupci univerzit změnu ostře kritizují.

"Vyšli jsme vstříc určitým politickým dohodám, které nastaly v posledních dnech a hodinách. Jde nám o to, aby byl odblokován proces jmenování profesorů," uvedl po středečním výjezdním jednání vlády na zámku v Židlochovicíh premiér Jiří Rusnok ( více o něm zde ). Doplnil, že novela ve čtvrtek poputuje do Sněmovny.

Způsob jmenování profesorů se mění poté, co prezident Miloš Zeman loni na jaře odmítal jmenovat Martina C. Putnu. V té době navrhl tehdejšímu ministrovi školství Petru Fialovi, že tuto pravomoc předá právě šéfovi resortu. Ministr mu vyhověl a nechal vypracovat novelu vysokoškolského zákona.

Vláda o materiálu jednala už před Vánoci, ale vrátila ji ministerstvu k dopracování ( více čtěte zde ). "Nechali jsme to v původní podobě, aby profesory jmenoval ministr školství," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva školství Marek Zeman. Já o to nestál, tvrdí předseda Senátu. Situaci je však třeba řešit.

Rusnokův kabinet se však přiklonil k tomu, aby profesory jmenoval předseda Senátu. S tímto návrhem nedávno přišel budoucí ministr školství Marcel Chládek ( více čtěte zde ). A tento týden o něm na novoročním obědě jednal prezident s předsedou Senátu Milanem Štěchem.

Ministr školství Dalibor Štys tak přijatý návrh ve středu hodnotil rezervovaně. "Tři nejvyšší ústavní činitelé se včera evidentně dohodli, že proces jmenování měl přejít na předsedu Senátu. Považuji to ale za pokrok, bez ohledu na to, komu to (pravomoc jmenovat profesory) bude předáno," uvedl ministr.

Štěch ovšem odmítá, že by o pravomoc jmenovat profesory sám stál. "Při úterním obědě s předsedy obou parlamentních komor vznesl pan prezident návrh, že by profesory měl jmenovat předseda Senátu. Já jsem panu prezidentovi sdělil, že trvám na svém názoru, totiž že by profesory měla jmenovat hlava státu. To ale prezident odmítá," poodkryl ve středu večer průběh schůzky Štěch.

"Vláda zjevně dospěla k názoru, že profesory by měl jmenovat předseda Senátu. A já nepochybuji o tom, že horní komora je schopna vytvořit podobnému aktu důstojné prostředí," uvedl šéf horní komory parlamentu, jehož mandát končí v říjnu. Odmítá tak, že by ve sporu hrál jakoukoli roli. "Opakuji, že podle mě by měl profesory jmenovat prezident, jak velí tradice. Senát je však připraven pomoci." Zhruba osmdesát akademiků čeká na jmenování.

Převedení pravomoci kritizuje Česká konference rektorů. "Takový postup předsednictvo zásadně odmítá, protože je tak porušen zákon o vysokých školách, který ukládá ministerstvu školství povinnost projednat důležité návrhy s reprezentacemi vysokých škol. Vláda bez důvěry Sněmovny by již neměla iniciovat změny vysokoškolské legislativy," uvedl ještě před jednáním vlády předseda konference a rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

Na ministerstvo školství v současnosti leží kolem osmdesáti návrhů na jmenování profesorů. Resort je dosud s odkazem na dohodu prezidenta s Fialou a čekáním na novelu odmítal poslat na Hrad. Podle Štyse jsou však termíny, do kdy je nutné žádosti vyhovět, součástí nově vznikajícího návrhu. "Upřímně kritiku konference nechápu," reagoval na výtky Hampla po jednání vlády Štys.

Vysoké školy nečinnost ministerstva v posledních měsících výrazně kritizovaly. Otázka jmenování profesorů by se podle nich neměla řešit samostatně, ale v celkové novele vysokoškolského zákona. Mezi akademiky převládá názor ponechat současný stav, aby profesory jmenoval prezident.

Za současného stavu jmenuje prezident profesory poté, co dostane od ministerstva školství návrhy vědeckých rad vysokých škol.

Autor: