Stavba kampusu Albertov za 2,4 miliardy se odkládá do roku 2016

úterý, 30 duben 2013 13:38

ctk210

Praha 29. dubna (ČTK)

Stavba jedné z největších investičních akcí v centru Prahy, vědeckého Globcentra a Biocentra, se odkládá nejdříve na rok 2016. Se stavbou se původně mělo začít už loni, projekt je ale po letech příprav nemoderní. ČTK to řekla manažerka projektu Kampus Albertov Lenka Dvořáková. Výstavba má vyjít na 2,4 miliardy korun, další miliardu si vyžádá nejmodernější přístrojové vybavení.

Na projektu se podílí přírodovědecká, 1. lékařská a matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, které ve sto let starých budovách na Albertově sídlí. První plány a vizualizace na vznik moderních vědeckých center začaly vznikat už v roce 2005, nikdy ale nebyly dokončeny.

"Přece jenom jak se věda dělala před sto lety i to, jak studenti jsou zvyklí pracovat a studovat, se za těch sto let velmi změnilo. A tady postrádáme řadu funkcí, které by kampus měl mít, právě ty funkce komunitní, možnosti potkávat se. A to jsme formulovali jako jeden z důležitých úkolů pro ty nové budovy," vysvětlila Dvořáková. V kampusu by měl být prostor také pro zpracování dat.

Do konce roku chce proto univerzita vypsat architektonickou soutěž. Do poloviny roku 2015 by pak prý mohl být vybrán projekt a vyřízena všechna nezbytná povolení, na místě se například musí provést archeologický průzkum. "Kopnout do země" by se mohlo poprvé v roce 2016, v případě, že vše půjde podle plánu, by měla centra začít fungovat v roce 2018.

Biocentrum se bude zabývat genetikou, biotechnologiemi, virologií, neurochemií a dalšími obory, výsledky jejichž bádání budou uplatnitelné hlavně v medicíně a biotechnologiích. Globcentrum bude zaměřeno na studium globálních změn, rizikových přírodních procesů a vlivu člověka na krajinu. Vědci budou řešit potravinovou a energetickou bezpečnost, populační změny nebo mezinárodní migraci. Kromě pracovišť pro stovky vědců vznikne v nových centrech prostor i pro výuku studentů.

Většina univerzitních budov na Albertově pochází z 19. století a nevyhovují po technické ani kapacitní stránce. Fakultám chybí moderní laboratoře, pracovny akademiků, ale i prostory pro knihovny. Nyní je na pozemcích určených pro stavbu nových center například menza nebo sousedící dřevěná budova sloužící pro studentskou kolej. Ty budou strženy.

Univerzita Karlova využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autor: