Plány nového rektora UK: Méně bakalářů, na kolejích i jednolůžáky

čtvrtek, 20 únor 2014 10:24

idnes210

17. února 2014 11:31

Univerzita Karlova chce v příštích letech snížit počet bakalářů o pět až deset procent. Naopak přibude magistrů a doktorandů. Plánuje se i zlepšení kvality kolejí a menz. Studenti si například budou zřejmě moci vybrat různou úroveň ubytování. V pondělí to uvedl nový rektor Tomáš Zima.

Nový rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima

"Trend, kdy si každý maturant může vybrat místo na vysoké škole, asi není zdravý. Chceme počet bakalářů snižovat a máme zájem rozšiřovat magisterské a doktorské programy," řekl Zima na setkání s novináři, na kterém představil své plány i nové prorektory a děkany jednotlivých fakult.

Univerzita se pod jeho vedením více zaměří i na větší využití technologií pro výuku. Například se rozšíří on-line přednášky. "Elektronické vzdělávací nástroje se můžou využít i pro nejširší veřejnost," podotkl rektor.

Zima se stal 508. rektorem Univerzity Karlovy 1. února, má před sebou čtyřleté funkční období. V čele vysoké školy se 17 fakultami, 52 tisíci studenty, 7 800 zaměstnanci a zhruba 200 budovami nahradil Václava Hampla. Ten nedávno odmítl nabídku na pozici náměstka ministra školství pro vysoké školy.

V menzách bude na výběr více vegetariánských jídel

Nové vedení nejstarší české univerzity také hodlá zlepšit kvalitu kolejí a menz. K jejich stavu má řada studentů výhrady (více čtěte zde).

Zima se už kvůli tomu sešel s šéfem Kolejí a menz UK Jiřím Macounem. Některé objekty (například koleje Hvězda a Větrník nebo menza v právnické fakultě) čeká rekonstrukce. "V části kolejí plánujeme diverzifikaci kvality, aby bylo ubytování různé úrovně," řekl rektor. Studenti by si mohli připlatit například za jednolůžkové pokoje. Ceny ale zatím nejsou stanovené.

V současné době jsou koleje obsazené zhruba ze 77 procent. Největší zájem je o ty v centru města, naopak univerzita zvažuje prodej málo využívaných kolejí v Brandýse nad Labem.

Podle Alice N. Tejkalové, která má v Kolegiu rektora na starosti právě rozvoj kolejí a menz, by v nevyužitých prostorách kolejí mohly vzniknout například studentské kluby či startovací byty pro akademické pracovníky. "Studenti nejsou obtížný hmyz, ale klienti. Musí se k nim zlepšit přístup," uvedla Tejkalová, jež působí na Fakultě sociálních věd.

V menzách se zvažuje, že se jídlo pro studenty bude vařit na méně místech. Podle rektora je totiž potřeba více se soustředit na kvalitu a rozšiřování sortimentu. Už nyní se připravuje například vegetariánský jídelníček.

Rektoři jednali s ministry kvůli evropským dotacím pro Prahu

Zima se také s dalšími rektory snaží získat více peněz pro pražské vysoké školy ze strukturálních fondů pro období 2014 až 2020. Univerzitám se nelíbí, že by do Prahy putovalo jen zhruba 8 z 90 miliard. Jejich představitelé kvůli tomu napsali nesouhlasný dopis předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (více čtěte zde)

Zástupci univerzit se už v posledních týdnech sešli jak s premiérem, tak vicepremiérem pro vědu a výzkum Pavlem Bělobrádkem, ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou a ministrem školství Marcelem Chládkem. "Bylo konstatováno, že je třeba navýšit možnost čerpání. Politická vůle k tomu je. Nyní probíhají jednání v Bruselu a držíme si palce, aby to dobře dopadlo," uvedl nový rektor.

Podle Zimy se univerzita kromě vzdělávání a vědecké práce musí zaměřit i na komunikaci s veřejností a společenskou odpovědnost. "Je potřeba, abychom jako tradiční historická instituce objektivně informovali společnost o problémech v přírodních i humanitních vědách a byli platformou ke společenským otázkám," uvedl rektor.

Univerzita například 5. května chystá k 10. výročí EU kulatý stůl za účasti současného i minulých českých eurokomisařů a také kandidátů do Evropského parlamentu. V listopadu se uskuteční řada akcí k 25. výročí pádu komunismu, v příštích letech pak k výročí upálení Jana Husa nebo narození Karla IV. Škola chce také více spolupracovat se svými absolventy.

Autor: