UK chce větší obsazenost kolejí, část opraví či prodá

čtvrtek, 20 únor 2014 10:26

ctk210

Praha 17. února (ČTK)

Univerzita Karlova (UK) chce nalákat víc zájemců o bydlení na studentských kolejích, jejichž obsazenost je nyní 77 procent. Plánuje se proto renovace kolejí, část se prodá či přemění na studentské kluby či byty pro akademické pracovníky. Novinářům to dnes řekla Alice Němcová Tejkalová z UK. Zlepšit se má i stravování v menzách, rozšíří se například nabídka vegetariánských jídel.

Zájem o ubytování na kolejích se velmi liší podle polohy. Velmi oblíbené jsou prý třeba koleje Švehlova poblíž náměstí Jiřího z Poděbrad, naopak koleje v Brandýse nad Labem zejí prázdnotou. "Chceme, aby kvalita byla tak dobrá, aby těch lidí bylo víc," uvedla Němcová Tejkalová s tím, že prosazují klientský přístup.

Zatímco dřív musely koleje studenty odmítat, nyní mají volné kapacity. Je to kvůli demografickému poklesu, ale také proto, že za stejné peníze si může třeba parta studentů pronajmout v Praze větší byt. Na kolejích ale mohou být studenti v kontaktu se spolužáky, mají zde využívat řadu doplňkových služeb a část kolejí je navíc v atraktivní lokalitě blízko centra.

"V rámci revitalizace kolejí je plánovaná diverzifikace ubytování či proměna části na byty pro mladé kolegy," uvedla univerzita. Škola chce nabízet jak ubytování ve vyšším standardu, za který si studenti hledající větší pohodlí mohou připlatit, tak i co nejlevnější ubytování ve vícelůžkových pokojích, aby na ně dosáhli studenti ze sociálně slabých rodin. Na kolejích by také mohli v případě nevyužitých kapacit dostat prostor studentské kluby a spolky. Co přesně by se mělo změnit, má příští rok nastavit dlouhodobý záměr rozvoje.

Nejdražší jednolůžkový pokoj s vlastním sociálním zázemím nyní stojí kolem 5500 korun měsíčně, naopak nejlevnější čtyřlůžkové kolem 1700 korun.

Kromě menz plánuje UK zkvalitnit také servis v menzách. Kapacita menz zůstane stejná, jídlo by se ale mělo v budoucnu vařit na méně místech.

Proti kvalitě menz a kolejí UK loni studenti sepsali petici, vadilo jim neefektivní hospodaření.

Univerzita Karlova využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autor: