Bezdomovecký teambuilding nebo 24 hodin na ulici. Pragulic představil nové projekty

středa, 16 říjen 2013 11:32

Pomoci lidem bez domova znovu nalézt ztracené sebevědomí, dát jim práci a přivýdělek, ostatním poskytnout nevšední zážitek. To je cílem sociálního podniku Pragulic, který loni založila trojice studentů Fakulty humanitních studií UK. Zpočátku organizace nabízela zájemcům netradiční prohlídky Prahy za doprovodu průvodců-bezdomovců, nyní Pragulic přidává další projekty. Lidé si tak budou moci na vlastní kůži prožít jeden celý den na ulici nebo se zúčastnit bezdomoveckého teambuildingu.

h693

O procházky po hlavním městě s lidmi, kteří nějakou dobu žili na ulici, je obrovský zájem, a to i ze strany zahraničních turistů. Proto nyní Pragulic do svého týmu přibral pět nových průvodců. „Prohlídky jsme nyní rozšířili nejenom o nové lidi, ale i o nová témata,“ upozornila jedna z iniciátorek projektu Tereza Jurečková.

Vedle Terezy stáli u zrodu organizace Pragulic Ondřej Klügl a Katarína Chalupková (tu letos vystřídal Jan Trybenekr, nyní absolvent Vysoké školy ekonomické) z katedry studií občanské společnosti FHS UK, kteří chtěli vymyslet nějaký společensky prospěšný projekt. Se svým nápadem nakonec loni uspěli i v mezinárodní soutěži Social Impact Award a získali základní kapitál na rozjezd samotného podniku.

Každý z nových průvodců si do organizace Pragulic přinesl svůj vlastní životní příběh i novou trasu prohlídky. Zájemci se tak mohou vydat na Malou Stranu s Ondrou, který je zasvětí do kouzla pouličního hudebního umění, s Robertem se projedou pražským motoráčkem, protože on namísto hudby miluje železnici. To, že se život se závislostí na tvrdých drogách snadno změní v peklo, se zase lidé dozvědí od nové průvodkyně Zuzky. Nový Svět očima bezdomovce ukáže zájemcům Pepa a Radka chystá procházky pro celé rodiny, včetně dětí.

Po roce úspěšného fungování začíná Pragulic vedle prohlídek Prahy nabízet i další programy. Zájemci tak mohou na vlastní kůži prožít celých 24 hodin na ulici. Jedině tak se prý dá bezdomovectví skutečně pochopit. „Na začátku dostanete stylové bezdomovecké oblečení, budete muset odložit mobilní telefony a další věci a vyrazit s naším průvodcem do ulic,“ láká Jan Trybenekr.

Dalším novým projektem je bezdomovecký teambuilding, který je určen především manažerům a zaměstnancům různých korporací. Připraven je pro ně „bezdomovecký pětiboj“, během nějž se naučí něco z marketingu, prodeje, logistiky, financí a řízení lidských zdrojů, pochopitelně z pohledu lidí žijících na ulici.

Především mladší generaci je určena city game „Prague Homeless Challenge“, jejímž cílem je zájemce naučit, jak přežít na ulici, a poskytnout jim celodenní pohled mezi bezdomovce prostřednictvím nevšedních aktivit a zážitků.

Všechny programy, které Pragulic nabízí, jsou placené. Část peněz je určena na fungování samotné organizace, část přímo bezdomovcům pracujícím pro Pragulic (označení bezdomovec vlastně není docela přesné, většinou se totiž jedná o lidi, kteří nějakou dobu na ulici žili, ale dnes už jsou z nejhoršího venku a mají střechu nad hlavou, minimálně v podobě různých ubytoven apod.).

Nápad studentů UK oslovil i rakouskou investorku a zakladatelku soukromé nadace Katharinu Turnauer, která projekt Pragulic finančně podpořila. Oceňuje na něm především to, že „kombinuje řešení palčivého sociálního problému s podnikatelskými nástroji tak, aby se stal ekonomicky nezávislým.“ Dosáhnout finanční soběstačnosti je jedním z cílů jeho organizátorů. Jak na to, se studenti učí právě na katedře studií občanské společnosti FHS UK.

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: red.