Mozkovna

úterý, 22 listopad 2016 23:24

Mozkovna

_screenshot_20150126143519_188_300Zdarma pro Android/iOS (v základní verzi)

Dobře vymyšlený a uživatelsky příjemně řešený kvíz na procvičení mozkových závitů. Grafika někomu může připadat trochu infantilní, souboje s virtuálními „mozkouny“ též, v kvízu však záleží hlavně na kvalitě otázek a ty se tady vcelku povedly. Autoři je skládali spravedlivě z různých oborů, takže vám podle zaměření přijdou některé asi směšně lehké, zato s jinými si možná nebudete vědět rady. Samotná hra je zdarma, v tom je ovšem malá past – v základní verzi je k dispozici jen jedna varianta otázek, zaměřených na oblíbený „obecný přehled“. Pokud si chcete vyzkoušet i další kvízy rozdělené podle oborů (přírodní vědy, literatura, hudba atd.), musíte mnohokrát po sobě odehrát základní variantu, a pokud možno se moc neplést, protože za každou správnou odpověď dostanete pár virtuálních zlaťáků. Těmi pak lze jednotlivé okruhy postupně odemykat.  Anebo je tu možnost č. 2 – zaplatit reálnými penězi (za cca 200 Kč odemknete celou databázi).

Mozkovna

Advanced English & Thesaurus

_screenshot_20150126144127ee_188_300Zdarma pro Android/iOS

Anglických slovníků je mezi aplikacemi k dispozici spousta, většina z nich se ovšem hodí spíše pro cestování nebo běžné amatérské použití. A varianty pro náročné zase zpravidla vyžadují internetové připojení, které podle zákona schválnosti není k dispozici zrovna ve chvíli, kdy ho nejvíc potřebujeme. A právě tady přijde vhod aplikace Advanced English & Thesaurus – profesionální výkladový slovník stavěný na databázi WordNet z Princetonské univerzity. Je výkladový, což znamená, že je pouze v angličtině, ale ani méně jazykově obdaření uživatelé se ho nemusejí obávat – hesla jsou vysvětlena tak precizně a jasně, že výklad pochopí prakticky každý. Má 140 000 hesel a desetkrát tolik slov, což bohatě splňuje profesionální překladatelské nároky. Off-line verze se stáhne po prvním spuštění.

Advanced English & Thesaurus

Google Sky Map

_screenshot_20150126145157_188_300Zdarma pro Android

Jedna z nejlepších aplikací pro amatérské adepty astronomie. Využívá GPS přijímač, akcelerometr (polohový senzor) a nejlépe i kompas, pokud jím telefon je vybaven. Na základě změřených údajů pak dokáže s překvapivou přesností zobrazit aktuální hvězdnou oblohu, přičemž vám prozradí, na jaké souhvězdí se to vlastně díváte a jak se jmenuje ta jasná hvězda nad obzorem (a to i v případě, že to není hvězda, ale planeta Venuše). Funguje to také opačně – pokud chcete najít nějaký objekt na nebi, stačí napsat jeho jméno do vyhledávače a aplikace vás k němu pomocí šipek navede. Majitelé iPhonů mají bohužel smůlu, ale i na platformě iOS existují dobré alternativy, třeba placená aplikace Star Walk, pro šetřivé pak podobný program zdarma, Planets.

Google Sky Map

Autor: Rani Tolimat
Foto: red.